Obecnie w ofercie książkowej znajdziecie całą masę tytułów z zakresu rozwoju osobistego oraz psychologii i motywacji. Tego typu propozycje mogą być jak siła napędowa dla wszystkich osób, które chcą zmienić pewne elementy swojego życia lub szukają odpowiedzi na trudne pytania. Przedstawiamy wybór poradników motywacyjnych napisanych przez popularne autorki, które na pewno zainteresują wszystkie miłośniczki i miłośników takichksiążek.

Oczywiście pamiętajmy, że żadna – nawet najlepsza – literatura nie jest w stanie zastąpić pomocy prawdziwego psychiatry czy psychoterapeuty. W razie potrzeby należy zawsze w pierwszej kolejności zgłosić się do doświadczonego specjalisty.  

„Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie”

Polska psycholożka Natalia de Barbaro – możecie ją znać chociażby z „Wysokich Obcasów” – stworzyła inteligentny poradnik dla kobiet, które szukają drogi do poznania samej siebie. O czym jest ta książka? O poszukiwaniu radości w życiu, odkrywaniu swoich potrzeb i pragnień oraz tym, jak istotny jest głos kobiet. A wszystko to można osiągnąć z pomocą kobiecej intuicji i mądrości.

„Czuła przewodniczka” to wyjątkowa publikacja – z jednej strony miejscami brutalnie szczera i bezpośrednia, a z drugiej pełna psychologicznego zrozumienia i empatii wobec czytelniczek. Do tego całość została pięknie wydana - poradnik został wzbogacony o ilustracje artystki Anety Klejnowskiej. Pozytywny ton i ładna oprawa sprawiają, że całość po prostu dobrze się czyta.

Natalia de Barbaro czuła przewodniczka

„Nieładnie. Wielka księga fakapu”

Najnowsza pozycja od Kamili Szcześniak – znanej z profilu Nieładnie na facebooku i Instagramie – to szczera i bezpretensjonalna lektura, która poprawia humor, otwiera oczy i pozwala spojrzeć na świat z dystansu. W książce znajdziecie zbiór satyryczno-komiksowych ilustracji na każdy temat. Nie zabraknie tu świeżego spojrzenia, czarnego humoru i lekkiej formy.

„Nieładnie” to idealny „antyporadnik” – z jednej strony przezabawny, a z drugiej naprawdę dający do myślenia. Szcześniak jak nikt potrafi zwrócić uwagę na absurdy życia codziennego i nie oszczędza czytelników, ale jednocześnie przypomina im, że nie warto się nadmiernie przejmować wszystkim, a w życiu zdarzają się wzloty i upadki. Dowcipna, inspirująca lektura dla każdego.

NIeładnie wielka księa fakapu

„Pieprzyć to! Jak przestać spełniać cudze oczekiwania, a zacząć własne”

Alexandra Reinwrath jest obecnie jedną z najpopularniejszych autorek poradników związanych z rozwojem osobistym. Pisarka i dziennikarka znana jest z serii książek, które dotyczą poprawiania jakości życia i zadbania o własne potrzeby. Charakterystyczny, bezpośredni styl Reinwrath sprawia, że jej publikacje wyróżniają się na tle podobnych tytułów oraz czyta się je szybko i przyjemnie.

„Pieprzyć to!” opowiada przede wszystkim o podejściu do oczekiwań innych ludzi i sposobach dbania o własny komfort. Autorka uczy nas jak osiągnąć zadowolenie z siebie i zdrowo radzić sobie z opinią innych. Dobra lektura dla wszystkich czytelników, którzy uważają, że zbyt słabo starają się realizować swoje marzenia, a do tego często przedkładają cudze pragnienia nad swoje.

Pieprzyć to poradnik

„Deadline. Przeżyj ten rok, jakby miał być twoim ostatnim”

Najnowszy poradnik Alexandry Reinwrath, którego premiera odbędzie się już 24 marca. W swojej kolejnej książce autorka namawia czytelnika do kontrowersyjnego eksperymentu myślowego – wyobraź sobie, że został ci tylko jeden rok życia i działaj tak, jakby to była prawda. Nieco szokujący pomysł? Być może, ale autorka widzi w tym głębszy sens.

„Deadline” mówi przede wszystkim o nieodkładaniu najważniejszych planów na później, braniu z życia garściami tego, co najlepsze oraz dbaniu, by każdy dzień był możliwie ważny i wyjątkowy. Reinwrath, w charakterystyczny dla siebie sposób, stara się zachęcić nas do realizacji marzeń i poszukiwania tego, co naprawdę ważne w życiu.

Deadline poradnik

„Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych”

Christel Petitcollin w swojej serii poradników skupia się przede wszystkim na dogłębnej zmianie naszego sposobu myślenia. W „Jak mniej myśleć” bierze na warsztat problemy osób o głębokiej wrażliwości i takich, którym natłok nerwowych myśli przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu.

Petitcollin serwuje swoim czytelnikom porady związane z panowaniem nad swoim wewnętrznym głosem oraz doradza, kiedy analizowanie w kółko tych samych problemów czy sytuacji może zaburzać komfort życia. Doradza, co zrobić i po jakie metody sięgnąć, gdy galopujące myśli niszczą naszą wewnętrzną harmonię.

Jak mniej myśleć? Książka

„Atlas szczęścia”

Helen Russell stworzyła jedyny w swoim rodzaju poradnik, w którym przygląda się rozmaitym cechom i stereotypom powiązanym z różnymi narodowościami i szuka w nich przepisu na poprawienie jakości życia. „Atlas szczęścia” zabiera nas w podróż po 33 różnych sposobach na osiągnięcie życiowego zadowolenia i spokoju. Odwiedzimy m.in. Szwecję, Islandię, Włochy oraz Chiny i dowiemy się, czego – zdaniem autorki – możemy nauczyć się od mieszkańców tych krajów.

Russell w „Atlasie szczęścia” sprowadza bardzo ogólne cechy do praktycznych metod, które przydadzą nam się w prozaicznych, codziennych sytuacjach, które mogą wywołać w nas stres. Przykładem może być być rozmowa o pracę. To wyjątkowo stresogenna sytuacja, a panaceum na nerwy staje się znalezienie/wzmocnienie w sobie cechy, którą według Russell posiadają Islandczycy. „Atlas szczęścia” to nie tylko poradnik w sensie praktycznym, ale też intrygujące spojrzenie na to, jak ludzie z najróżniejszych zakątków świata szukają sposobów na uczynienie życia bardziej radosnym i spokojnym.

Atlas szczescia

„Jak przyciągać dobre rzeczy?”

Marian Rojas Estape w swoim poradniku stara się odpowiedzieć na ważne pytanie – co powinniśmy zrobić, żeby zmienić nasze życie na lepsze? Zdaniem autorki tego typu całościową zmianę powinniśmy przede wszystkim zacząć od siebie i zrozumienia własnych emocji.

„Jak przyciągać dobre rzeczy?” to książka, która uczy czytelników autorefleksji i gruntownego uświadomienia sobie uczuć oraz potrzeb – tych zrealizowanych i tych dopiero czekających na zaspokojenie. Do tego skupia się na praktykach, które mogą nas pozbawić radości życia, takich jak toksyczne myślenie czy destruktywne słowa. Lektura ma być punktem wyjścia do analizy własnego stanu oraz rzeczy, które wpływają na niego negatywnie.

jak przyciągać dobre rzeczy poradnik

„Dary niedoskonałości. Jak przestać się przejmować tym, kim powinniśmy być, i zaakceptować to, kim jesteśmy”

Ciągłe próby bycia lepszym, codzienne dążenie do perfekcji i tego, co uznajemy za doskonałość – w swoim poradniku Brene Brown udowadnia nam, że tego typu myślenie może okazać się ślepym zaułkiem i przyczyną braku szczęścia w życiu. Ta książka to lektura obowiązkowa dla wszystkich osób, które mierzą się z problemem perfekcjonizmu.

Brene Brown jest wykładowczynią akademicką i badaczką psychologii. W „Darach niedoskonałości” przekonuje nas, że samoakceptacja, autentyczność i zwykłe „lubienie siebie” jest świetnym sposobem na budowanie własnego szczęścia i polepszanie życia. Doradza też, jak uporać się z nieustanną potrzebą osiągnięcia doskonałości i stawania się „lepszą wersją siebie”. A przecież nie zawsze takie podejście jest nam potrzebne czy pomocne.

Dary niedoskonałości

A wszystkich miłośników i miłośniczki "Czułej przewodniczki" zapraszamy na spotkanie online z Natalią De Barbaro, które odbędzie się 21 maja podczas trwania Wirtualnych Targów Książki (19.05 - 01.06). Rozmowę w ramach targowej strefy Apostrof - poświęconej literaturze pięknej i reportażowi - poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge. Event będzie tłumaczony na język migowy, a publiczność będzie mogła zadawać pytania w komentarzach pod streamingiem. Wydarzenie znajdziecie na oficjalnym profilu facebookowym empiku, klikając w zdjęcie poniżej. 

Natalia de Barbaro spotkanie

 Więcej tekstów o literaturze znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam!