Plebiscyt Bestsellery Empiku ma już 21 lat!

Jego historia to zapis ekscytujących zmian, nowych zjawisk i trendów w kulturze. Zajrzyjcie do naszego przeglądu ciekawostek z wybranych edycji nagrody Empiku.

Joanna Chmielewska

1999

1 stycznia rozpoczęło się wielkie liczenie głosów. Każda kupiona w salonach książka, płyta i gra z programem komputerowym oznaczała jeden głos oddany na konkretny tytuł. Tak rozpoczęła się historia nagród Empiku nazywanych do 2007 r. Asami, a od roku 2008 Bestsellerami Empiku.
Podczas pierwszej gali, która odbyła się 24 stycznia 2000 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, rozdano nagrody w siedmiu kategoriach z trzech dziedzin: literatury, muzyki i multimediów. Na pierwszym miejscu wśród polskich autorów bezkonkurencyjna była wówczas Joanna Chmielewska, która podczas wywiadu dla telewizji Empik.tv wyjaśniła, jak to robi, że – mimo iż trup ściele się gęsto – jej książki pozostają kryminalnymi komediami: „Bo to są obce trupy. My ich nie kochamy”.

„Internet – praktyczny przewodnik” Angus J. Kennedy

2000

W podsumowaniu roku 2000 w kategorii „książka zagraniczna” wygrała publikacja Angusa J. Kennedy’ego „Internet – praktyczny przewodnik” – papierowy katalog witryn internetowych. Dziś sam pomysł tego typu książki wydaje się absurdalny, ale w czasach modemów „tepsy”, kiedy licznik podsumowywał każdą minutę, a bardziej rozbudowane strony potrafiły otwierać się naprawdę długo, wielu Polaków szukało ciekawych adresów internetowych właśnie w tej przedziwnej książeczce o formacie i grubości (718 stron!) kieszonkowej Biblii.

„Shrek”

2001

Po raz pierwszy w rocznym podsumowaniu pojawiły się kategorie filmowe. Co ciekawe, nie były one związane z gatunkami czy miejscem produkcji, lecz nośnikiem. W kategorii DVD wygrał film „Gladiator”, a VHS – „Shrek”.
Pierwsza statuetka dla Katarzyny Grocholi! Autorka „Nigdy w życiu!” złamała tym samym dotychczasowy monopol Joanny Chmielewskiej na nagrody w kategorii „książka polska”.
Harry Potter po raz pierwszy pojawił się na gali nagród Empiku, jednak pierwszą statuetkę zdobył nie w kategorii książkowej, lecz... multimedialnej. Konkretnie: w kategorii „multimedia – rozrywka” wygrała gra „Harry Potter i kamień filozoficzny”.

Piotr Rubik

2006

W podsumowaniu roku w kategorii „muzyka polska” z Piotrem Rubikiem konkurował wyłącznie... Piotr Rubik. Statuetkę Asa otrzymał ostatecznie „Psałterz wrześniowy” rywalizujący z „Rubikonem” oraz oratorium „Tu Es Petrus”. Janusz Leon Wiśniewski odebrał Asa Empiku w kategorii „literatura polska” za powieść „[email protected]ść w Sieci. W kategorii „literatura fantastyczna” wygrała powieść Andrzeja Sapkowskiego „Lux Perpetua”. Autor, odbierając statuetkę, najpierw podziękował czytelnikom. – Dziękuję także organizatorom – powiedział również – zwłaszcza za umieszczenie moich inicjałów w logo imprezy.

"Wiedźmin"

2007

Premiera pierwszej części gry „Wiedźmin” i pierwsza statuetka dla pogromcy potworów w kategorii „gry PC”!
Honorowy As Empiku został przyznany Andrzejowi Wajdzie, artyście, który – jak napisała w uzasadnieniu Kapituła tego wyróżnienia – „od wielu lat szuka w swojej twórczości odpowiedzi na pytania dotyczące ludzkiej tożsamości i kondycji, dotykając często swoimi filmami charakteru szczególnej zbiorowości, jaką są Polacy”.

"Zmierzch"

2009

„Zmierzch” i „Sekret” w wersjach książkowej i filmowej zdobyły po dwa tytuły Bestsellera Empiku 2009. Dla powieści Stephanie Meyer były to pierwsze empikowe statuetki, natomiast książka Rhondy Byrne ustanowiła swoisty rekord: trzeci rok z rzędu była najpopularniejszą publikacją w swojej kategorii!
Największe zaskoczenie podsumowania 2009 roku: wśród książek z dziedziny „historia i literatura faktu” wygrała autobiografia jednego z najsłynniejszych polskich agentów Mariana Zacharskiego.

twórcy gry "Wiedźmin"

2011

Rok 2011 w popkulturze należał do białowłosego pogromcy potworów. Premiera gry komputerowej „Wiedźmin 2” była jednym z najbardziej oczekiwanych i najgłośniejszych wydarzeń. Mroczny najemnik trafił nawet na polityczne salony jako... prezent dla goszczącego w Polsce prezydenta Baraka Obamy. I, oczywiście, zdobył kolejną empikową statuetkę w kategorii „gry PC”.
W 2011 r. Polacy kupili w 180 salonach Empiku więcej książek i płyt niż rok wcześniej, dokładnie: 14,5 miliona egzemplarzy książek (o 6% więcej niż w 2010 r.) i 4 miliony egzemplarzy płyt (20% więcej niż w 2010 r.). W sumie zakupy zrobiło w Empikach w 2011 roku 28 milionów ludzi. Żadne wybory w Polsce nie miały takiej frekwencji.

twórcy gry "Wiedźmin"

2012

Wstrząs i trzęsienie Ziemi na półce z płytami: w kategorii „muzyka polska” żaden popowy czy rockowy artysta nie miał szans z... Arturem Andrusem! Jego krążek „Myśliwiecka” pokonał w Empiku najnowsze albumy Andrzeja Piasecznego, Ani Dąbrowskiej i Marii Peszek. Kolejny powód do świętowania dla radiowej Trójki, która obchodziła w 2012 roku swoje 50. urodziny.
Najpopularniejszą autorką książek dla dzieci była w 2012 roku... Agnieszka Chylińska, która podbiła serca młodych czytelników książką „Zezia i Giler”.

„Zezowate szczęście” Jeff Kinney

2014

Nela Mała Podróżniczka pobiła swoisty rekord zdobywając trzeci rok pod rząd tytuł Bestsellera Empiku w tej samej kategorii: książek dla dzieci. W 2013 liczyły się tylko dwie serie: dwa tomy „Dziennika Cwaniaczka”, który wygrał w roku 2014, oraz trzy książki Neli o podróżach. Najchętniej wybieraną przez młodych czytelników okazała się publikacja „Nela i skarby Karaibów”.

Stanisława Celińska

2015

Wiadomość, że najchętniej kupowaną w salonach Empiku i sklepie empik.com premierową polską płytą roku 2015 był album „Atramentowa” Stanisławy Celińskiej, publiczność nagrodziła podczas gali gorącymi brawami, a artystkę, która wyszła na scenę po statuetkę, owacjami na stojąco. – Warto żyć i warto się rozwijać, żeby w pewnym wieku tak zadebiutować – zażartowała Stanisława Celińska witając się z widzami. Już poważniej dodała, że chciała, aby każdy odbiorca poczuł, że śpiewa do niego szeptem, na przekór hałasowi i pędowi, które dominują w naszej codzienności.

Katarzyna Grochola

2016

Na laureatów Bestsellerów Empiku 2016 zagłosowała ogromna grupa, bo aż 33 miliony osób, które w 2016 r. dokonały zakupu w salonach Empiku w całej Polsce oraz w sklepie internetowym empik.com. Jeden kupiony egzemplarz książki, płyty, filmu lub gry oznacza jeden głos. – To najbardziej demokratyczny plebiscyt – zaznaczyła podczas gali rozdania statuetek Bestsellera Empiku prezes Ewa Szmidt-Belcarz. Patryk Vega, który odebrał statuetkę w kategorii „film polski” za „Pitbulla. Nowe porządki” dodał, że cieszy go właśnie ta nagroda, ponieważ „nie jest to festiwal, na którym koledzy przyznają nagrody kolegom, tylko plebiscyt, który rzeczywiście odzwierciedla biznes i komercyjny sukces”.
Katarzyna Grochola odebrała siódmą empikową statuetkę! W kategorii „literatura polska” wygrała jej książka „Przeznaczeni”.

Gala Bestsellery Empiku 2017

2017

6 lutego 2018 r. odbyła się gala rozdania nagród Bestsellery Empiku 2017, która przełamała konwencję telewizyjnego widowiska dzięki niesamowitej oprawie 360 stopni. Goście wydarzenia (m.in. duet Sting i Shaggy oraz Jassie Ware) występowali na czterech scenach umieszczonych na ścianach gigantycznego salonu z ogromnymi meblami i książkami niczym z „Kingsize’u”. 700 uczestników gali – odbiorców widowiska, a jednocześnie twórców, dystrybutorów i odbiorców kultury – znalazło się w centrum sali i wydarzeń.
Gala zdobyła nagrodę Grand Prix w międzynarodowym konkursie Baltic Event Awards za najlepszy event roku w całym regionie Morza Bałtyckiego i znalazła się w gronie 9 najlepszych wydarzeń kulturalnych na świecie w konkursie World Best Events.

Gala Bestsellery Empiku 2018

2018

To był rok zdominowany przez artystów muzycznych! W kategorii literatura polska wygrała książka osoby związanej przede wszystkim z muzyką, choć od dawna mistrzowsko operującej słowem w krótkich formach - „A ja żem jej powiedziała” Katarzyny Nosowskiej. Dawid Podsiadło otrzymał statuetki w kategoriach muzyka polska i Wydarzenie Roku – projekt Małomiasteczkowy był hitem całego 2018 roku. Druga część musicalu z piosenkami Abby – „Mama Mia! Here we go again” – okazała się najchętniej wybieranym filmem zagranicznym, wśród polskich obrazów zwyciężyła „Zimna Wojna”, której towarzyszy wyjątkowa ścieżka dźwiękowa. Na gali nie zabrakło też koncertów gwiazd. W wybudowanym w studio mieście pasji wystąpili: Slash, wspomniany Dawid Podsiało, Bednarek w duecie z Igorem Herbutem, Brodka, Paweł Domagała, L.U.C. i Roksana Węgiel.

Partner medialny:
Sponsor gali: