Czym są Bestsellery Empiku?

Bestsellery Empiku to wyjątkowy całoroczny Plebiscyt Kulturalny. Jak się w nim głosuje? Mechanika jest bardzo prosta. Każdy wybór/zakup konkretnego tytułu w salonach stacjonarnych Empik, w sklepie online Empik.com, w aplikacji Empik Go, serwisach Empik Music, Empik Bilety i Going. to głos oddany na konkretną książkę, audiobook, podcast, film, muzyczny album i utwór oraz wydarzenie live. W ciągu całego 2021 roku takich głosów zanotowaliśmy w sumie blisko 50 milionów.

Tak gigantyczna skala i zasięg powodują, że Bestsellery Empiku już od 1999 roku stanowią wyznacznik najważniejszych zjawisk i trendów rodzimej sceny literackiej, muzycznej i filmowej. To zarazem jedne z najbardziej demokratycznych nagród w sferze kultury i rozrywki, na które wpływ mają właśnie sami odbiorcy: czytelnicy, słuchacze i widzowie. Zwyciężają po prostu twórcy najpopularniejszych - najchętniej wybieranych w danym roku dzieł.

Najpierw w I połowie stycznia ogłaszamy Nominowanych w każdej z kategorii - to TOP5 poprzedniego roku prezentowany w kolejności alfabetycznej. Potem - już podczas gali TV - wskazujemy, kto wśród nich był tym najpopularniejszym: absolutnym Numerem 1. Co ważne - bierzemy pod uwagę całoroczne dane na temat łącznej sprzedaży danego tytułu na wszystkich nośnikach (np. w przypadku książek wydania papierowe i e-booki) i w różnych wydaniach (oprawa miękka, twarda, kieszonkowa). Ponadto nominacje i nagrody przyznawane są wyłącznie pozycjom wydanym w danym roku kalendarzowym.

Czym są Odkrycia Empiku?

Odkrycie Empiku to wyróżnienie przyznawane od 3 lat. Tu, w odróżnieniu od Bestsellerów Empiku, nie decydują wyniki sprzedaży a werdykt eksperckiego Jury, w którym zasiadają uznani twórcy, krytycy/dziennikarze, laureaci nagrody z poprzednich lat oraz eksperci Empiku. To nagroda dla artystów, którzy w minionym roku szczególnie zaznaczyli swoją obecność w świecie literatury, muzyki i filmu, a ich twórczy fenomen doceniło właśnie Jury. Co ich łączy? Odważna i oryginalna wizja artystyczna, zmieniająca optykę patrzenia na świat i wyznaczająca możliwe kierunki rozwoju rodzimej kultury. Nagroda przyczynia się do promocji tych twórców i poszerzenia grona ich dotychczasowych odbiorców.

Kto decyduje o nagrodach? Na jakiej podstawie przyznawane są Bestsellery Empiku i Odkrycia Empiku?

Bestsellery Empiku to nagroda przyznawana przez Was - czytelników, słuchaczy i widzów. Zasady są bardzo proste - najbardziej demokratyczne z możliwych: decydują tu wyłącznie wyniki sprzedaży. Wybierając i kupując konkretne tytuły w salonach Empik, na Empik.com, w Empik Go, Empik Music, Empik Bilety i Going. Głosujecie na konkretną książkę, audiobook, podcast, film, muzyczny album i utwór oraz wydarzenie live. W 2021 roku oddaliście w sumie blisko 50 milionów głosów.

Odkrycia Empiku to z kolei wyróżnienie przyznawane przez Jury, złożone z ekspertów ze świata kultury.

Czym różnią się Bestsellery od Odkryć Empiku?

Bestsellery Empiku to nagrody dla najpopularniejszych - najlepiej sprzedających się w danym roku książek, filmów i muzyki. Decydujecie o nich wyłącznie Wy, dokonując wyborów i robiąc codzienne zakupy - w salonach Empik, na Empik.com, w Empik Go, Empik Music, Empik Bilety i Going.

Odkrycia Empiku natomiast to wyróżnienia dla twórców, którzy w minionym roku szczególnie zaznaczyli swoją obecność w świecie literatury, muzyki i filmu, przyznawane przez eksperckie Jury. Nagroda ma przyczyniać się do promocji tych twórców i poszerzenia grona ich dotychczasowych odbiorców.

W jakich kategoriach są wręczane nagrody? Czy kategorie z roku na rok się zmieniają? Dlaczego?

Rokrocznie w ramach Bestsellerów Empiku nagradzamy twórców w tych kategoriach, które są aktualnie na TOPie, najchętniej wybierane i najpopularniejsze. Staramy się jak najlepiej odzwierciedlić zainteresowania odbiorców dominujące w danym roku, a także nowe trendy i zmiany na rynku książkowym czy muzycznym - nie tylko te dot. tradycyjnych wydań (formatów), ale również contentu cyfrowego. Dlatego w aktualnej edycji Nagród pojawiły się dwie nowe kategorie - tj. Rozwój osobisty oraz Podcast. To efekt ogromnego zainteresowania poradnikami i książkami z zakresu rozwoju osobistego oraz tego, że w zestawieniach najchętniej słuchanych treści audio w 2021 roku w aplikacji Empik Go coraz częściej gościły podcasty. Dodaliśmy również kategorię Live w Muzyce. Nasze Empikowe serwisy biletowe są coraz bardziej popularne i zależało nam na dopełnieniu nagród o wydarzenia, które gromadzą pod scenami liczne grono fanów - zarówno trasy, jak i koncerty oraz festiwale.

W tym roku Bestsellery Empiku przyznamy w 12 kategoriach:

  KSIĄŻKA
 • literatura piękna
 • literatura popularna
 • rozwój osobisty
 • literatura polska dla dzieci
 • audiobook
 • podcast
  MUZYKA
 • pop & rock
 • rap & hip-hop
 • streaming
 • live
  FILM
 • kino polskie
 • kino familijne

Odkrycia Empiku zostaną przyznane bez zmian w trzech kategoriach: Literatura, Muzyka i Film - na podstawie werdyktu eksperckiego Jury.

Jak mogę głosować?

Przez cały rok. Liczy się każdy zakup/wybór, którego dokonujecie w salonach Empik, na Empik.com, w Empik Go, Empik Music, Empik Bilety i Going. Kupując daną książkę czy płytę, oddajecie tym samym na nią głos w Bestsellerach Empiku.

W tym roku po raz pierwszy przyznamy dodatkową nagrodę - Nagrodę Publiczności. W głosowaniu w aplikacji mobilnej od 1 do 10 lutego 2022 roku wybierzecie jednego zwycięzcę spośród wszystkich nominowanych w 12 tegorocznych kategoriach Bestsellerów Empiku.

Czym jest Nagroda Publiczności?

Przyznamy ją po raz pierwszy w historii Bestsellerów Empiku - na podstawie dodatkowego głosowania w naszej aplikacji mobilnej. Wybierzecie jednego zwycięzcę - Top Topów, Bestsellera Bestsellerów spośród wszystkich nominowanych w 12 kategoriach książek, muzyki i filmów. Zachęcamy do głosowania na Waszych faworytów - każdy może oddać w sumie 12 głosów w okresie od 1 do 10 lutego 2022 roku. Warto uzasadnić swój wybór, bo do wygrania są trzy PODWÓJNE ZAPROSZENIA do świata Bestsellerów Empiku. 15 lutego wraz z osobą towarzyszącą spędzisz ekscytujący dzień na planie wielkiej produkcji tv w towarzystwie największych gwiazd! Od prób do samej gali live!

Kiedy poznamy zwycięzców Bestsellerów Empiku i Odkryć Empiku 2021?

Zwycięzców ogłosimy podczas uroczystej Gali już 15 lutego 2022 roku. Zapraszamy do śledzenia transmisji online od 19:45 na profilach Empiku na YouTubie, Facebooku i TikToku oraz na Empik.com i w aplikacji mobilnej Empiku, a od 20:15 na antenie TVN.

Partner:
Partner główny:
Partner Odkryć Empiku:
Patroni medialni: