Autorka: Ewa Świerżewska

Tę wyliczankę można by prowadzić w nieskończoność, biorąc pod uwagę, że dzieciństwo trwa do osiemnastych urodzin. Jednak zamiast przytaczać kolejne przykłady, warto się zastanowić, jak w różnych momentach życia pomóc dziecku radzić sobie z rozmaitymi kłopotami. Bo że uniknąć trudnych sytuacji się nie da, to oczywiste.

Książka dobra na wszystko

Pewnie dla wielu czytelników nie będzie odkrywcze to, co teraz napiszę, ale jestem przekonana, że warto powtarzać to do znudzenia: najlepszym lekarstwem na wszystkie bolączki jest książka. Oswaja z trudną sytuacją, pokazuje, że dziecko nie jest samo ze swoim kłopotem, pomaga znaleźć rozwiązanie, podsuwając różne możliwości. A w przypadku młodszych dzieci ma jeszcze jedną wielką zaletę – czyta się ją z rodzicami, babcią czy starszym rodzeństwem, a podczas wspólnie spędzanego czasu umacniają się więzi, buduje się zaufanie i łatwiej odzyskać wiarę w to, że ze wszystkim można sobie poradzić.

Serie na każdą okazję

Kiedyś zastanawiałam się, na czym polega fenomen książkowych serii o Tupciu Chrupciu, Kici Koci, Basi, Albercie i innych. Odpowiedź znalazłam szybciej, niż podejrzewałam, a wskazówką były moje własne i inne znajome dzieci, które w mgnieniu oka utożsamiały się z postaciami z książek. Mierząc się z przeciwnościami losu, albo stając przed wyzwaniem związanym z nową sytuacją, sięgały w pamięci po przygody jednego z bohaterów i korzystały z zaproponowanych przez autora rozwiązań lub zanurzały się w opisywane przygody.

Dla każdego coś miłego

Poniżej prezentujemy kilka serii książek poruszających ważne zagadnienia dla czytelników w różnym wieku. Jedni bohaterowie towarzyszą już kolejnym rocznikom przedszkolaków i uczniów, inni dopiero się z nimi zaprzyjaźniają. Najważniejsze, że wszyscy umieją dzielić się swoim doświadczeniem, a dzieci chętnie z tego doświadczenia korzystają.

Mela i Groszek to pełna ciepłego humoru seria dla wszystkich przedszkolaków.

Przygody wesołego rodzeństwa Meli i Groszka Wysockich rozbawią każdego przedszkolaka i sprawią, że przedszkole – nowe otoczenie i nowe znajomości – staną się wspaniałą przygodą.

Mela i Groszek

Mela i Groszek

Groszek idzie do przedszkola
Nowy kolega Groszka
Mela ma zły dzień
Mela jest chora
Ewa Skibińska
il. Katarzyna Urbaniak
wyd. Wilga, 2019/20
wiek: 3+

***   ***   ***

Urocza myszka odkrywa otaczający ją świat, codziennie uczy się nowych rzeczy, przeżywa takie doświadczenia, jak każde dorastające dziecko. Przygody Tupcia Chrupcia zostały przedstawione w zrozumiały dla najmłodszych dzieci sposób. Opowieści przekazują pozytywne wzorce zachowań, uczą samodzielności oraz logicznego myślenia w radzeniu sobie z trudnościami.

Tupcio Chrupcio

Tupcio Chrupcio

Kapryśna Myszka
Mówi prawdę!
Umiem się dzielić
Przedszkolak na medal
i inne

Eliza Piotrowska
Marco Campanella
wyd. Wilga
wiek: 3+

***   ***   ***

Kicia Kocia to seria książeczek stworzona z myślą o najmłodszych: 2-4-latkach. Opowiada o rezolutnej kotce i jej przyjaciołach. Wspólnie z Kicią Kocią dziecko odkrywa świat i uczy się, jak poruszać się w codziennym życiu. Serię polecamy małym czytelnikom – od 2. roku życia.

Kicia Kocia

Kicia Kocia

Kicia Kocia jest chora
Kicia Kocia mówi „nie!”
Kicia Kocia nie może zasnąć
Kicia Kocia w przedszkolu
i inne
Anita Głowińska
wyd. Media Rodzina
wiek: 3+

***   ***   ***

Basia to współczesna, zabawna i mądra przyjaciółka dzieci przedszkolnych. Przygody rezolutnej Basi i jej dowcip pomagają najmłodszym zrozumieć świat, pokazują, jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Swym humorem rozśmieszają dzieci i dorosłych.

Seria „Basia” to świetna, współczesna literatura dziecięca, dowcipnie zilustrowana, w nowoczesnej oprawie graficznej. Pierwsza na polskim rynku próba wypromowania na szeroką skalę polskiego współczesnego bohatera dziecięcego.

Wyjątkowość tej serii polega na tym, że przedstawia ona realny świat, w którym żyje współczesna rodzina. Basia jak każde dziecko ma mnóstwo pomysłów, jest twórcza, kreatywna, wesoła ale i potrafi się złościć, nie lubi sprzątać, marzy o własnym zwierzątku, bywa zazdrosna o młodsze rodzeństwo. Opowiadania Zofii Staneckiej i ilustracje Marianny Oklejak pozwalają przeżywać sytuacje z którymi spotykamy się na co dzień, w domu, w przedszkolu, czy na zakupach i choć często są to sytuacje trudne, stresujące to dowiadujemy się jak proste mogą być rozwiązania i odpowiedzi. Wystarczą mądrzy rodzice i odrobina humoru by świat każdego przedszkola był bezpieczny i pełen dobrych emocji.

Basia

Basia

Basia i opiekunka
Basia i przedszkole
Basia i nowy braciszek
Basia i Mama w pracy
Basia i kolega z Haiti
Basia i słodycze
Basia i telefon
i inne

Zofia Stanecka
il. Marianna Oklejak
wyd. Egmont
wiek: 5+

(opisy książek ze stron wydawców, opr. Ewa Świerżewska)