Wielu graczy na początku swojej przygody ze światem cyfrowej rozrywki, ma do dyspozycji komputer. Zwłaszcza jeśli graniem w gry zaczynają się interesować już w szkole i pierwsze poziomy zdobywają na lekcji informatyki. W miarę upływu czasu i w związku ze zmieniającymi się trendami oraz gustem samego zainteresowanego, ten komputer bywa wymieniany na konsolę. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Dlaczego? Dlatego, że środowisko graczy jest mocno zróżnicowane i każda platforma ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Dylemat, co jest lepsze: konsola czy PC, to spór niemalże ideologiczny, w końcu finalna decyzja wpłynie na subiektywne poczucie komfortu gracza i całkiem obiektywne kwestie związanie z dostępnością samych gier.

Konsola vs PC

Decyzję zakupową najlepiej podjąć w oparciu o fakty i po dokładnym przeanalizowaniu kilku praktycznych kwestii. Sposób, w jaki będziemy dbać o sprzęt do grania (niezależnie czy będzie to komputer stacjonarny, laptop gamingowy czy konsola), będzie determinował żywotność naszego gadżetu. Dlatego warto przemyśleć, jakie są nasze możliwości, a potem zmierzyć je z oczekiwaniami i potrzebami.

 

Komputer stacjonarny ACTINA, Ryzen 5 3600

Komputer stacjonarny ACTINA, Ryzen 5 3600, GTX 1650, 16 GB RAM, 256 GB SSD + 1 TB HDD, Windows 10 Home

 

Przed zakupem, zastanówmy się nad następującymi zagadnieniami:

  • Ile miejsca zajmie konsola, a ile komputer?
  • Jak powinien być przechowywany sprzęt do grania?
  • Ile dodatkowego sprzętu będziemy potrzebować?
  • W jakie gry chcemy grać?

Odpowiedzi na te pytania pozwolą nam lepiej zrozumieć własne potrzeby oraz przybliżą nas do wyciągnięcia wniosków, czy lepszy dla nas będzie Xbox, Play Station, komputer stacjonarny czy laptop gamingowy?

Ergonomia przede wszystkim

Ile przestrzeni możecie poświęcić na sprzęt gamingowy? Zanim radośnie stwierdzicie, że tyle ile będzie trzeba, bo granie to wasza największa pasja, najpierw rozejrzyjcie się dookoła.

Jeśli lubicie grać wygodnie rozparci na kanapie, to konsola podłączona do telewizora wydaje się idealnym rozwiązaniem. Pytanie, czy przed waszą kanapą, pod odbiornikiem TV lub w jego okolicy, stoi szafka, na której zmieści się Xbox lub Play Station? Konsole obu tych marek potrzebują mieć swobodę chłodzenia, co oznacza wolną przestrzeń z wierzchu, z tyłu i po bokach urządzenia. Zatem zamykanie konsoli w szafce lub wciskanie jej w wąską szczelinę nie wchodzi w grę.

 

Konsola SONY PlayStation4 PS4 Slim

Konsola SONY PlayStation4 PS4 Slim, 500 GB

 

Komputer stacjonarny najlepiej jest umiejscowić przy biurku lub stole, na którym wygodnie będzie postawić pozostałe sprzęty niezbędne do obsługi:

  • monitor,
  • klawiaturę,
  • myszkę.

Rozpościeranie kabli wzdłuż pokoju, grozi potknięciem się o nie i przerwaniem łączności między poszczególnymi komponentami. Pół biedy, jeśli wydarzy się to w trakcie pisania artykułu. Najgorszym będzie, jeśli stanie się to podczas meczu lub wykonywania trudnej misji bez wcześniejszego zapisu. Jeśli zdecydujecie się na laptopa gamingowego, prawdopodobnie odpada problem z umiejscowieniem klawiatury i monitora, jednakże większość graczy (nawet użytkowników casualowych) postanawia dosztukować większy kineskop i odpowiednią przejściówkę.

Monitor ACER Predator

Monitor ACER Predator XB271HUbmiprz, 27", IPS, 4 ms, 16:9, 2560x1440

 

Profesjonalne krzesło gamerskie w żadnym wypadku nie jest koniecznością, natomiast z jego posiadania płyną wymierne korzyści. Budowa tego mebla sprawia, że nasz kręgosłup podczas całej rozgrywki znajduje się w wygodnej i zdrowej pozycji.

Po skończonym graniu

Największym wrogiem każdego elektronicznego urządzenia jest kurz i sierść naszych pupili (lub ich zęby). Zatem jego umiejscowienie powinno znajdować się powyżej wysokości, na której grozi mu kontakt z czworonogiem czy gryzoniem. Jeżeli nie mamy możliwości postawienia komputera czy konsoli w miejscu niedostępnym dla zwierząt, postarajmy się zadbać o porządne zabezpieczenie kabli i regularne wycieranie sprzętu. Na rynku dostępne są również wszelkiego rodzaju pokrowce, które chronią przed czynnikami zewnętrznymi.

 

Etui na kontroler Xbox One

Etui na kontroler Xbox One SNAKEBYTE Controller:Case

 

Bez względu na to, czy będziecie posiadaczami konsoli Xbox, Play Station czy komputera, pamiętajcie o wyłączaniu sprzętu. Pozostawianie go w stanie czuwania fatalnie wpływa na wydajność, a przez to na żywotność urządzenia.

Jak dodatkowy sprzęt do grania może się przydać?

Jednym z elementów, który warto wziąć pod uwagę, to sposób sterowania w trakcie rozgrywki. Będzie on determinowany zarówno przez markę urządzenia oraz specyfikę wybranego tytułu. Każdą platformę gamingową można rozbudować, musicie tylko zastanowić się co będzie dla was wygodniejsze: sterowanie myszką i klawiaturą czy padem?

Lista przydatnych gadżetów dla graczy konsolowych i pecetowych, znajdziecie w artykule „Jakiego sprzętu potrzebują gracze?”.

Rynek gier komputerowych

To w jakie gry chcemy grać powinniśmy przeanalizować dokładnie z dwóch powodów. Po pierwsze, nie wszystkie gry są dostępne na wszystkich platformach, ze względu na decyzje biznesowe i strategiczne wydawców. Część tytułów ekskluzywnych, wydawanych początkowo jedynie na Xbox lub Play Station, po pewnym czasie staje się dostępna na PC, ale na taką premierę trzeba czasem długo czekać.

 

Konsola Xbox One S All Digital

Konsola Xbox One S All Digital, 1 TB + Minecraft + Sea of Thieves + Forza Horizon 3 (Xbox One)

 

Druga ważna kwestia to wymagania sprzętowe poszczególnych gier. Jeśli zdecydujemy się na zakup komputera, będziemy musieli liczyć się z tym, że jakiś tytuł na nim „nie pójdzie” lub zagramy na minimalnych ustawieniach, tracąc na jakości dźwięku lub grafiki. Oczywiście możemy zaopatrzyć się w sprzęt o najwyższych możliwych parametrach lub dokupić lepsze podzespoły, natomiast należy pamiętać, że wiąże się to z wyższą ceną lub ponoszeniem kosztów wraz z wyjściem kolejnego intersującego nas tytułu. Pamiętajmy, że sprzęt komputerowy szybko się starzeje, rynek wypiera starsze modele na rzecz nowszych i sprawniejszych, na czym cierpią gracze i ich portfele.

W przypadku konsol problem karty graficznej czy pamięci RAM w zasadzie nie istnieje. Konsola jest urządzeniem skończonym pod względem swoich parametrów. Do dyspozycji użytkowników jest konkretna ilość miejsca na gry, jakość obrazu (nie grafiki) nie jest zależna od tytułu, tylko posiadanego kineskopu. Oczywiście sympatycy poszczególnych marek lubują się w porównywaniu detali i dostrzegają olbrzymie różnice między obrazem generowanym przez ich ulubiony sprzęt a odpowiednikiem konkurencji. Jednak jeśli nie zamierzacie silić się na weryfikowanie mocy obliczeniowych poszczególnych konsol, do podobnych porównań możecie podejść na chłodno.

 

Laptop ASUS TUF Gaming FX505DU-AL070T, Ryzen 7 3750H

Laptop ASUS TUF Gaming FX505DU-AL070T, Ryzen 7 3750H, GTX 1660 Ti, 8 GB RAM, 15.6", 512 GB SSD, Windows 10 Home

 

Który sprzęt go grania wybrać?

Dylemat wyboru sprzętu do grania to nie tylko wybór między konsolą a PC. Jeśli zdecydujecie się na konsolę, kolejnym krokiem będzie wybór: Xbox czy Play Station? Pomocne okaże się przeanalizowanie oferty gier dostępnych na daną platformę.

Jeżeli zaś uznacie, że wolicie grać na komputerze, będziecie musieli odpowiedzieć sobie na pytanie: PC czy laptop? W tym wypadku może zadecydować ilość miejsca, jaką możecie przeznaczyć na realizowanie swojej pasji do grania w gry.

Napiszcie nam, jaką platformę wybraliście i dlaczego? A jeśli dopiero szukacie idealnej opcji dla siebie, zachęcamy do poznania naszej oferty z kategorii „gry i konsole”.