Nagrywanie dla wrażeń i dla bezpieczeństwa

Dlaczego warto zainwestować w wideorejestrator na rower? Przede wszystkim to kwestia bezpieczeństwa. Jeśli zdarzy się sytuacja, w której dojdzie do kolizji z innym pojazdem, możesz na podstawie nagrania udowodnić, jak przebiegało zdarzenie i po czyjej stronie leży wina. Kamera pozwala też na nagrywanie trasy, na której nie jesteś w stanie rejestrować każdego szczegółu. Dzięki niej, jesteś w stanie w domu obejrzeć film z jazdy i sprawdzić, jak w pełni wyglądał teren, po którym się poruszałeś.

gopro na rower

Na co zwracać uwagę, kupując kamerę na jednoślad?

Pierwszą rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, kupując rowerowy rejestrator jazdy, jest jego rozdzielczość. Im lepsza jest ta funkcja, tym obraz będzie żywszy, dokładniejszy i… radość z oglądania większa. Pamiętaj, że istotną kwestią jest także ilość klatek na sekundę (FPS), jaką jest w stanie nagrać wybrana przez ciebie kamera. Kamerki na rower są w stanie nagrywać od 30 do nawet 60 klatek na sekundę. Im wyższa wartość, tym wideorejestrator wierniej oddaje prędkość, płynność obrazu oraz wszystkie, najdrobniejsze detale, które mają wpływ na odbiór całości. Warto zainwestować w rowerowy rejestrator jazdy, który oferuje jak największą liczbę klatek na sekundę.

xblitz

Wideorejestrator rowerowy - mocowanie a stabilizacja obrazu

Na etapie zakupu wideorejestratora rowerowego koniecznie zwróć uwagę na funkcję stabilizacji obrazu – możesz także dokupić dodatkowego gimballa, najlepiej jednak, by sprzęt posiadał tę funkcję w systemie. Jeśli planujesz zamontować kamerę na kierownicy lub kasku, koniecznie upewnij się, czy w wybranym zestawie znajdują się odpowiednie uchwyty. W sprzedaży są też dostępne mocowania na klatkę piersiową, co daje możliwość nagrywania ciekawych filmów z niestandardowego ujęcia.

Wideorejestrator na rower a żywotność baterii

Możliwe, że potrzebujesz wideorejestratora rowerowego, który jest mały i dyskretny, zwłaszcza, jeśli planujesz zamontować go na kasku, a nie na rowerze. Na pewno wiesz, że niewielkie rozmiary kamery mogą oznaczać bardzo krótki czas jej pracy. Wszystko przez niewielką pojemność baterii. Żywotność baterii różni się znacznie w różnych aparatach i jak wspomniano powyżej, często istnieje zależność między rozmiarem wideorejestratora a czasem jego pracy. Upewnij się, że wybierasz coś, co odpowiada twoim potrzebom. Jeśli wyjeżdżasz i chcesz nagrać dłuższą trasę, posiadanie żywotnego akumulatora nie ogranicza rowerzysty.

kamera sportowa blow

Nagrywanie w trudnych warunkach atmosferycznych

Lubisz jeździć na rowerze przez cały rok i śnieg, deszcz czy porywisty wiatr nie zniechęcają cię do podróży swoim jednośladem? Jeśli zdarza ci się jeździć w deszczu czy poruszać po wymagających terenach, które nie należą do suchych, pamiętaj, że takie same warunki musi znieść twój wideorejestrator rowerowy. Przy wyborze odpowiedniego sprzętu zwróć uwagę, czy wybrany aparat spełnia funkcję wodoszczelności. Na rynku istnieją specjalne obudowy na kamery – trzeba jednak pamiętać, że takie elementy mogą tłumić dźwięk.

Jeśli czeka cię podróż po dotychczas nieznanych terenach, zainwestuj w wideorejestrator rowerowy z GPS-em. Taki model przyda ci się także, jeśli planujesz umieszczać nagrania w sieci tak, by inni mogli odtworzyć twoją trasę.

Wideorejestrator na rower a sterowanie

Zastanawiasz się, w jaki sposób da się obsługiwać kamerę na rowerze? Producenci prześcigają się w rozwiązaniach, które ułatwiają podróż jednośladem przy zachowaniu bezpieczeństwa. Niektóre modele mają duże, wygodne przyciski, które możesz włączać nawet w rękawicach rowerowych. Umieszczone w odpowiednich odległościach sprawiają, że nie pomylisz się i nagle nie wyłączysz kamery.

Inne wideorejestratory zaś posiadają ekran dotykowy, którego nie obsłużysz w zabezpieczonych dłoniach. Jest to jednak wygodne rozwiązanie, kiedy już po rowerowej wyprawie chcesz szybko przejrzeć nagranie. Nawet podczas jazdy po mieście łatwiej jest obsługiwać taki rodzaj urządzenia. Droższe modele, szczególnie te do jazdy rowerem szosowym, posiadają funkcję sterowania głosem.

insportline

Kamera na MTB i nie tylko

W przypadku zakupu rejestratora rowerowego warto zwrócić uwagę na producenta. Do najpopularniejszych należą kamery takich firm, jak GoPro, DJI, Xiaomi czy Overmax. Aparaty GoPro to wyższa półka cenowa, ale też bardzo dobra jakość urządzenia. Wytrzymała bateria i obudowa kamery, której nie zniszczy upadek z roweru, są gwarancją długiego używania. Xiaomi to uznana marka wśród telefonów komórkowych i trzyma poziom także w obszarze wideorejestratorów.

Rodzaj kamery dostosowany do warunków i oczekiwań

Wybór videorejestratora na rower nie jest sprawą, o której możesz powiedzieć, że jest prosta i oczywista. Jak widzisz, oferta kamer jest bardzo szeroka. Modele różnią się między sobą parametrami technicznym. Zwracaj więc uwagę na szczegóły, o których przeczytałeś powyżej tak, by twój wybór był przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Rowery i akcesoria

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com