Rodzaje silników elektrycznych do roweru

Silniki do rowerów elektrycznych występują w różnych odsłonach, podstawowy podział dotyczy jednak miejsca ich montażu. To pierwsza kwestia, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie – jeżeli wymieniasz napęd, to sprawa będzie dość oczywista: musisz kupić model montowany w tym samym miejscu, w którym znajdował się poprzedni. Jeżeli składasz własny rower elektryczny, koniecznie przeczytaj poniżej, jakie znaczenie ma umiejscowienie silnika.

e bike

Silnik elektryczny do roweru montowany w piaście

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest rower elektryczny z silnikiem montowanym w piaście, czyli elemencie znajdującym się dokładnie na środku koła, od którego odchodzą szprychy. Podstawową zaletą takiego silnika jest fakt, że napęd „kołowy” jest niezwykle tani – a pozostałe związane są z jego podtypem uzależnionym od tego, czy zostanie zamontowany w piaście przedniej, czy tylnej.

  • Silnik montowany w przedniej piaście – polecany jest przede wszystkim osobom planującym używać roweru elektrycznego do jazdy miejskiej. Osadzenie silnika z przodu zapewni idealnie współgra wagowo z baterią montowaną z tyłu, zapewniając idealnie rozłożenie ciężkości. Należy mieć jednak na uwadze, że taki rower nie będzie sobie dobrze radził w warunkach trekkingowych, zdecydowanie lepiej poruszać się nim po asfalcie, chodniku lub innej utwardzonej nawierzchni.
  • Silnik montowany w tylnej piaście – tylne koło odpowiada przede wszystkim za nadanie rowerowi właściwej przyczepności. Jego dodatkowe obciążenie sprawia, że pojazd jeszcze lepiej utrzymuje się na nieutwardzonej, trudnej nawierzchni, w tym podczas jazdy po błocie, w deszczu czy śniegu. Ryzyko wpadnięcia w poślizg znacznie maleje (nawet podczas szybkiej jazdy) co bez wątpienia docenią osoby, którym trekking jest zdecydowanie bliższy od jazdy miejskiej: silnik elektryczny do roweru montowany w tylnym kole to idealny wybór dla rowerzystów jeżdżących np. po lesie. Silnik tylny wyróżnia również bardzo cicha praca.

e-bike

Napęd elektryczny do roweru montowany centralnie

Alternatywą dla silnika montowanego w piaście jest centralny napęd elektryczny do roweru. Co sugeruje sama nazwa, ma się znajdować na środku długości pojazdu – zwykle zostaje osadzony w okolicy pedałów. To najbardziej uniwersalny, ale i najdroższy rodzaj napędu, stanowi bowiem pewnego rodzaju połączenie cech tych montowanych w przedniej i tylnej piaście. Rower z silnikiem centralnym równie dobrze nadaje się do jazdy po mieście, jak i na bezdrożach, na całkowicie prostej suchej drodze oraz śliskim błocie. Masa zostaje idealnie rozłożona.

Na co jeszcze zwracać uwagę, kupując silnik elektryczny do roweru?

O tym, jaki silnik elektryczny do roweru sprawdzi się najlepiej, decyduje oczywiście nie tylko miejsce jego montażu. Przed zakupem koniecznie sprawdź poniższe istotne parametry:

  • Napięcie – wyrażone w voltach (V). Musi odpowiadać napięciu baterii, a jeżeli będziesz kupować i jedno, i drugie, to wybierz możliwie najwyższe, bo im większe napięcie, tym mniej zostanie obciążona bateria, a więc dłużej będzie pracować na jednym ładowaniu. Zgodnie z regulacjami ustawy Prawo o ruchu drogowym, art. 2., pkt 47., napęd elektryczny do roweru może osiągać maksymalnie 48 V.
  • Moc – wyrażona w watach (W). I w tym przypadku należy mieć na uwadze regulacje prawne, czyli wspomniany już artykuł 2. ustawy Prawo o ruchu drogowym, pkt. 47., zgodnie z którym rower elektryczny może osiągać znamionową moc ciągłą o wartości maksymalnie 250 W. Im jej bliżej, tym bardziej prawdopodobne, że osiągniesz maksymalną dopuszczalną ustawowo prędkość wspomagania wynoszącą 25 km/h.
  • Moment obrotowy – wyrażony w niutonometrach (Nm). Parametr ten stanowi siłę silnika: im wyższy, tym mocniej będzie się w stanie rozpędzić w krótkim czasie, a także skuteczniej twój rower pokona np. opór powietrza.
  • Silnik przekładniowy lub BLDC – to podrodzaje silników montowanych w piaście. Model przekładniowy zapewnia uzyskanie wyższego momentu obrotowego niż silniki typu BLDC (bezszczotkowy silnik prądu stałego), co zapewnia mu bardzo dobre przyspieszenie. Jest także bardzo lekki i niewielki, w związku z czym świetnie sprawdza się zarówno w rowerach trekkingowych, jak i miejskich. Wadą jest z kolei głośna praca takiego napędu. Z kolei BLDC pracuje w zasadzie bezgłośnie, może jednak osiągać bardzo dużą moc (sięgającą nawet 5000 W). Jest jednak ciężki i dość duży, a z maksymalnej mocy nie pozwoli skorzystać ci prawo.

rower elektryczny

Z całą pewnością warto poświęcić wyborowi silnika sporo uwagi i dokładnie sprawdzić wszystkie parametry – dzięki temu z pewnością uda ci się znaleźć model idealnie pasujący do twoich potrzeb.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Rowery i akcesoria

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com