Autor: Magdalena Walusiak

 

Działa na wzrok, słuch i dotyk. Pomaga rozwijać pamięć, wyobraźnię i kreatywność, myślenie taktyczne i strategiczne, a także więzi między ludźmi, empatię i wrażliwość. Uczy, że czasem się przegrywa i nie ma w tym nic złego; pokazuje, że warto współpracować z innymi, a jeśli bierze się udział w wyścigu, liczy się każda sekunda. Łączy przy jednym stole ludzi różnych pokoleń i przekonań. A przy okazji daje masę radości i satysfakcji oraz poczucie dobrze spędzonego czasu.

Zresztą o pozytywnym wpływie gier planszowych chyba nie trzeba dziś już nikogo przekonywać. Zbędne jest też dowodzenie, że to znakomite zajęcie dla dorosłych wspierające także ich rozwój, o czym dobitnie świadczy skala zamawiania gier przez korporacje i wykorzystywania planszówek podczas szkolenia pracowników.

 

Co właściwie ma w środku?

Czym jest mechanizm planszówki, która zazwyczaj nie jest przecież wyposażona ani w koła zębate, ani w mikroprocesory (choć elektronika coraz częściej jest w najnowszych grach wykorzystywana)? I jakie warunki musi spełnić gra, by zająć uwagę graczy w stu procentach? – Kiedy zapytałem znajomego z branży, co jego zdaniem powinna mieć idealna planszówka, odpowiedział, że gra składa się z trzech bardzo ważnych elementów. Są to: mechanika, ilustracje i temat – opowiada Michał Herman, redaktor prowadzący w wydawnictwie Fox Games. – Żeby gra była dobra, musi mieć dwa z tych trzech atrybutów na najwyższym światowym poziomie, a jeśli ma osiągnąć sukces, to wszystkie te trzy elementy muszą być jak najlepsze – podsumowuje Herman.

Wystarczy szybki rzut oka na półki z grami w salonach sprzedaży, by zorientować się, że bogactwo tematyczne planszówek jest olbrzymie. Każda dziedzina życia, wiedzy, sztuki i rozrywki została już zaadaptowana na grę, w ostatnim czasie świetnie radzą sobie w tej kategorii seriale i... escape roomy przenoszone z zamkniętych pomieszczeń pełnych zagadek do pudełek z zestawami zadań i łamigłówek.

Coraz ważniejsza jest w grach poziom oprawy graficznej. – Wszystko zależy od budżetu, jaki gra posiada, ale jeśli ma się dobrze sprzedać, musi być naprawdę ładna, zwłaszcza okładka – mówi Michał Herman. – Mechanika z kolei, czyli zasady gry, nie może być zbyt skomplikowana. Wyjaśnianie reguł powinno zająć maksymalnie 10 minut – podsumowuje redaktor Fox Games.

 

Festiwal Gier Planszowych 2018

Zapewne takie właśnie gry – z regułami łatwymi do wyjaśnienia, barwne i intrygujące – będą cieszyły się największym zainteresowaniem uczestników kolejnej edycji Festiwalu Gier Planszowych. Podczas dwóch weekendów – 29 i 30 września oraz 6 i 7 października – w salonach empiku w dziesięciu miastach Polski (Warszawa, Łódź, Szczecin, Wrocław, Kraków, Lublin, Poznań, Gdańsk, Dąbrowa Górnicza, Katowice) będzie można zapoznać się z premierami i nowościami tego sezonu, przetestować bestsellery i niszowe tytuły, a także pograć ze znajomymi i nieznajomymi w planszowe klasyki wszech czasów.

Przez meandry reguł poprowadzą graczy wydawcy gier i eksperci uczestniczący w prezentacjach. Będzie można rozegrać z nimi próbne partie, czyli poznać tajniki konkretnych gier od najlepszych.

Do wspólnej zabawy zapraszają empik oraz wydawcy gier planszowych: Trefl, Tactic, Hasbro, Egmont, Granna, Nasza Księgarnia, Portal Games, Zielona Sowa, Fox Games.

 

Konkurs na rodzinną planszówkę

W tym roku podczas Festiwalu Gier planszowych pojawi się szansa dla wyjątkowo kreatywnych graczy: konkurs na rodzinną grę planszową. – Gra rodzinna powinna być uniwersalna, czyli tak skonstruowana, żeby mogły w nią zagrać dzieci ośmioletnie i starsze, które posiadają już umiejętności czytania i liczenia; żeby mogli w nią zagrać dorośli, a także żeby dzieci i dorośli mogli zagrać razem – mówi Filip Miłuński, który projektuje planszówki od 10 lat i ma już na swoim koncie około 30 tytułów. – Projektując grę rodzinną staram się pogodzić ze sobą te światy i znaleźć elementy, które będą atrakcyjne dla dzieci i dla rodziców. Ważne, żeby dzieci miały szansę rywalizować z rodzicami, czyli dobrze, żeby w grze znalazła się jakaś dawka losowości, ale nie w skrajnym wydaniu, jak choćby w „Monopolu”, gdzie o wyniku gry praktycznie decyduje kostka, a nie decyzje graczy – wyjaśnia Miłuński, na co dzień projektant gier w wydawnictwie Lucky Duck Games.

Czy ktoś, kto nie przetestował co najmniej kilkudziesięciu gier jest w stanie zaprojektować bestsellerową planszówkę? – Jak najbardziej – uważa Filip Miłuński. – Zdarzają się przypadki, że osoba, która nie jest „skażona” zasadami mechaniki gier, ma większe szanse na znalezienie oryginalnego rozwiązania. I to się dzieje! Na przykład amerykański projektant Donald Vaccarino zaprojektował grę „Dominion” i zdobył nią nagrodę Spiel des Jahres, najwyższe wyróżnienie w branży, takie planszówkowe Oscary – opowiada Miłuński, który też zadebiutował znakomicie, bo popularną do dziś grą „Mali powstańcy”.

Prototypy gier, które można nadsyłać do 14 grudnia, będzie oceniało jury w składzie: Michał Herman (Grupa Wydawnicza Foksal), Filip Miłuński (Lucky Duck Games) i Maciej Wrzosek (Empik). Ogłoszenie wyników konkursu zapowiadane jest na 20 lutego 2019. Główną nagrodą będzie wydanie zwycięskiej gry, promocja tytułu w Empiku oraz gaża autorska. Organizatorem konkursu jest Grupa Wydawnicza Foksal, której partneruje Empik. Regulamin do konkurs znajduje się w tym miejscu (kliknij).

Rada dla początkujących twórców gier? Testować, testować i jeszcze raz testować. – Z mojego doświadczenia wynika, że 90 procent pracy nad grą to są testy – twierdzi Filip Miłuński. – Dopiero one odpowiadają nam na pytanie, co możemy i powinniśmy zmienić, a co nie. Trzeba więc grę wiele razy testować i to nie tylko w gronie rodziny i przyjaciół. Trzeba postarać się z nią wyjść z domu na jakieś spotkania graczy – radzi twórca kilkudziesięciu gier. Festiwal Gier Planszowych będzie więc idealnym miejscem na przetestowanie swojego pomysłu na planszówkę. Może rady nowych znajomych z placu boju pomogą zdobyć główną wygraną?

 

 

FESTIWAL GIER PLANSZOWYCH 2018

• pokazy gier planszowych • konkursy z nagrodami • goście specjalni • turnieje

 

29-30 września 2018

godz. 12:00-18:00

empik Arkadia, Warszawa;

empik Manufaktura, Łódź;

empik Kaskada, Szczecin;

empik Galeria Dominikańska, Wrocław;

empik Kazimierz, Kraków;

empik Plaza, Lublin;

empik Stary Browar, Poznań;

empik Galeria Bałtycka, Gdańsk;

empik Pogoria, Dąbrowa Górnicza

 

6-7 października 2018

godz. 12:00-18:00

empik Arkadia, Warszawa;

empik Port Łódź, Łódź;

empik Kaskada, Szczecin;

empik Pasaż Grunwaldzki, Wrocław;

empik Bonarka, Kraków;

empik, Plaza, Lublin;

empik Stary Browar, Poznań;

empik Galeria Bałtycka, Gdańsk;

empik Galeria Katowicka, Katowice

 

WSTĘP WOLNY