Niech ta druga pozycja posłuży nam za pretekst do przeglądu najciekawszych superbohaterskich gier wydanych na komputery i konsole.

 

Marvel

Spider-Man jako jeden ze sztandarowych bohaterów uniwersum Domu Pomysłów doczekał się większej liczby gier, niż tylko tej najnowszej, za którą odpowiada studio Insomniac Games (twórcy serii „Ratchet & Clank” i „Resistance”). Do najlepiej ocenianych produkcji o znanych z komiksów ludziach z mocami należy konsolowa „Spider-Man 2: The Game”. Wydana w 2004 pozycja jest oficjalną adaptacją drugiej części filmowej serii z Tobeyem Maguire'em w roli Człowieka Pająka.

 

 

Peter Parker wystąpił oczywiście w większej liczbie gier komputerowych – warto tu wymienić jeszcze „Shattered Dimensions” z 2010 roku, gdzie w jednej produkcji spotkały się aż 4 wersje Spider-Mana z zupełnie różnych światów. Pajączek pozostaje zresztą rekordzistą jeśli chodzi o Marvela – wystąpił w 35 tytułach, w tym tej zupełnie pierwszej adaptacji komiksów Marvela, grze na Atari 2600 z 1982 roku zatytułowanej po prostu „Spider-Man”.

 

Dziwi trochę fakt, że tak potężne uniwersum nie doczekało się zbyt wielu gier, które uzyskałyby uznanie graczy i recenzentów. Większość to małe tytuły niegodne uwagi, lub bijatyki przedkładające ekscytujące starcia nad ekscytujące historie. Nadal czekamy na pierwszą wysokobudżetową grę opartą na marce The Avengers – takowa została zapowiedziana na początku 2017 roku, ale na jakiekolwiek szczegóły musimy jeszcze poczekać. Wśród popularnych na kinowym ekranie bohaterów jest jednak jedna drużyna, która już doczekała się współczesnej interpretacji w formie gry. Strażnicy galaktyki pojawili się w 2017 roku jako nieodłączna część „Guardians of the Galaxy: A Telltale Series” - podzielona na  pięć odcinków gra utrzymana była w typowym dla tego dewelopera kreskówkowym stylu, a rozgrywka bazowała na prostych zagadkach, quick time eventach i dialogach.

 

 

Na szczęście lekarstwem dla wszystkich malkontentów są niezawodna klocki LEGO. Rozrastająca się w błyskawicznym tempie seria klockowych gier nie mogła pominąć kinowego sukcesu filmów z Marvel Cinematic Universe, czego rezultatem są trzy pozycje o superbohaterach: dwie części „Marvel Super Heroes” i „LEGO Marvel's Avengers”. A skoro o klockach mowa...

 

 

DC Comics

LEGO nie pominęło także świata Detective Comics. Swoje klockowe wcielenie posiadają  m.in. Batman i Superman. Człowiek Nietoperz jest bohaterem aż trzech części „LEGO Batman”, natomiast łotry z tego świata doczekają się swojej gry już jesienią. Wtedy na półkach sklepów pojawi się „LEGO DC Supervillains”.

 

 

Superman z kolei ma na koncie dwie bardzo istotne pozycje. Podobnie jak Spider-Man w Marvelu, syn Kryptona jest bohaterem pierwszej w historii gry na bazie komiksów DC (mowa o „Supermanie” wydanym w 1979 roku na Atari 2600). Jednocześnie najsilniejszy superheros ma na koncie produkcję uważaną za jedną z najgorszych gier komputerowych w historii tego medium. Wydana w 1999 roku gra na konsolę Nintendo 64 do dzisiaj jest podawana jako przykład nieudolności dewelopera i zbytniego wtrącania się właścicieli marki do procesu tworzenia.

 

Honoru tego uniwersum broni Mroczny Rycerz. Produkcji o Batmanie jest więcej, niż tych o Spider-Manie, a w najnowszej historii gier komputerowych, to właśnie mroczne alter ego Bruce'a Wayne'a wystąpiło w jednej z najlepiej ocenianych serii. Mowa tu o liczącej sobie 4 pełnoprawne odcinki sadze „Arkham”. Zaczęło się od wydanej w 2009 roku gry „Batman: Arkham Asylum” i trwało 6 lat aż do premiery po wieńczącej opowieść gry „Batman: Arkham Knight”. Produkcje studia Rocksteady (i jedna, nieco gorzej oceniana część wyprodukowana przez WB Games Montreal) są dziś stawiane jako przykład niezwykle dobrze zaprojektowanych przygodowych gier akcji z otwartym światem. Nie powinien zatem dziwić fakt, że twórcy najnowszego konsolowego „Spider-Mana” za wzór wzięli sobie właśnie to wcielenie Batmana i swoją grę wzorują na serii „Arkham”. Wszak inspiracji należy szukać u najlepszych.

 

 

Świat gier komputerowych jest tak pojemny, że mieści w sobie nie tylko te najbardziej znane postacie. Zarówno Marvel, jak i DC posiadają w swoim portfolio ciekawe historie, które też doczekały się komputerowych wersji, nawet jeśli niekoniecznie opowiadają o odzianych w obcisłe stroje herosach. Detective Comics zapewniło graczom „The Wolf Among Us”, czyli współczesne, dorosłe spojrzenie na najbardziej znane bajki. Natomiast Marvel jest dziś właścicielem praw do marki „Men in Black”, więc wydane pod tym tytułem gry oficjalnie należą do szerokiego portfolio Domu Pomysłów. Superbohater niejedno ma imię i w niejednej formie prezentuje się publiczności.

 

 

A jaki jest Wasz ulubiony heros?