Kawa jest napojem kultowym w większości stron świata — wraz z herbatą, stanowi jeden z najczęściej spożywanych napojów w historii ludzkości. Trudno się zatem dziwić, że powstała niezliczona ilość sposobów jej parzenia, od metod tradycyjnych aż po bardziej alternatywne. W przeszłości posługiwano się w tym celu nieskomplikowanym narzędziami. Dzisiaj, dzięki dobrodziejstwom technologii, proces ten został znacząco uproszczony i zautomatyzowany. Jednym z przejawów tego uproszczenia jest ekspres ciśnieniowy. Jak wybrać najlepszy?

W jaki sposób działa ekspres ciśnieniowy do kawy? 

Zasada działania takich urządzeń nie jest skomplikowana. W dużym skrócie polega na przepuszczaniu przez zmielone, kawowe ziarna, rozgrzanej wody pod ciśnieniem. Ziarna umieszczane są w kolbie lub specjalnie zaprojektowanym zbiorniku, znajdującym się wewnątrz ekspresu, a woda płynie z pojemnika zwanego termoblokiem lub bojlerem (w zależności od stopnia zaawansowania technologicznego danego ekspresu ciśnieniowego).

Choć opis całego kawowego procesu nie wygląda na skomplikowany, technologia ta była doskonalona i dopracowywania przez dziesięciolecia. Jeszcze jakiś czas temu takie urządzenia jak ekspres ciśnieniowy z młynkiem można było spotkać tylko w restauracjach. Dziś, może on zagościć praktycznie w każdym domu i przygotować tyle porcji napoju, ile zażyczy sobie kawowy smakosz. No właśnie — jakie kawy można przygotować w ekspresie ciśnieniowym?

Ekspres ciśnieniowy w akcji. Co można przyrządzić z jego pomocą? 

Odpowiedź na to pytanie zależy od stopnia zaawansowania technologii zastosowanej w ekspresie (przede wszystkim od ilości programów automatycznych). Najczęściej jednak, nawet z minimalną wiedzą na temat tajników parzenia kawy, przy pomocy tego rodzaju sprzętu można przygotować właściwie każdy rodzaj tego napoju.

Podstawowym typem kawy, który przygotowuje się w ekspresie ciśnieniowym, jest espresso. Choć nie każdy lubi mocne, serwowane w niewielkich porcjach kawy, prawdopodobnie nie uniknie picia espresso w ten czy inny sposób, ponieważ ten konkretny typ kawy stanowi podstawę przygotowania wielu innych jej rodzajów. Tutaj warto zwrócić uwagę na istotny aspekt, czyli automatykę ekspresu.

Jeśli zdecydujesz się na zakup sprzętu bez młynka, konieczne będzie własnoręczne (lub z wykorzystaniem młynka elektrycznego) zmielenie kawowych ziaren i uzyskanie drobnego proszku, który trzeba, odpowiednio go porcjując, włożyć do kolby znajdującej się z przodu urządzenia. Coraz popularniejsze stają się jednak automatyczne ciśnieniowe ekspresy do kawy, które zawierają wbudowany młynek oraz rozległą automatykę innego rodzaju (przede wszystkim w postaci obecności specjalnych, dedykowanych programów do przyrządzania popularnych rodzajów kaw, takich jak americano czy latte).

Istotna w tym kontekście jest także obecność (lub jej brak) pojemnika na mleko w ciśnieniowym ekspresie do kawy z młynkiem. Jeśli dany egzemplarz go posiada, proces parzenia kawy będzie niemal całkowicie zautomatyzowany, a do podstawowych obowiązków użytkownika będzie należało tylko dosypywanie ziaren kawowych, a także systematyczna konserwacja. A skoro o niej mowa…

Jak dbać o ekspres ciśnieniowy do kawy? 

Posiadanie tego rodzaju sprzętu wiąże się nie tylko z możliwością przyrządzania smacznego naparu, ale także z pewną ilością obowiązków, polegających przede wszystkim na regularnej konserwacji najbardziej wrażliwych jego części. Choć część urządzeń (zwłaszcza tych ze średniej i wyższej półki) posiada automatyczne programy czyszczenia lub płukania, odkamienianie zwykle leży po stronie użytkownika (choć wybrane ekspresy potrafią nawet sygnalizować, kiedy konkretnie ta czynność jest potrzebna). Oprócz odkamieniania, którego należy dokonywać przy pomocy specjalnych środków chemicznych, konieczne będzie regularne czyszczenie następujących części ekspresu ciśnieniowego:

  • System dystrybucji mleka — zwłaszcza podczas gorących, letnich dni,
  • Dozownik kawy — w przypadku zalegania i wysychania kropel napoju, dozownik może łatwo się zatkać,
  • Blok grzewczy — raz na dłuższy czas warto przepłukać go ciepłą wodą, a także delikatnie wyczyścić ścierką.

Pamiętaj, że nawet najlepszy ekspres ciśnieniowy do kawy będzie produkował cierpką, nieprzyjemną w smaku ciecz, jeśli zapomnisz o jego regularnej konserwacji.

Polecane ciśnieniowe ekspresy do kawy 

Na polu produkcji tych urządzeń konkuruje ze sobą bardzo wielu producentów — zarówno tych specjalizujących się wyłącznie w sprzedaży kawy oraz wszelkich urządzeń z nią związanych, jak i dużych koncernów produkujących najróżniejsze rodzaje sprzętu domowego.

Oto ranking ekspresów ciśnieniowych do kawy, które wyróżniają się funkcjonalnością oraz jakością wykonania:

DeLonghi Magnifica 

Znana na całym świecie marka produkująca ekspresy. Model ten charakteryzuje się prostotą obsługi, obecnością panelu dotykowego, a także dużą ilością programów automatycznych,

 

Ekspres ciśnieniowy DELONGHI Magnifica ESAM 3000.B

 

DeLonghi Autentica 

Kolejna propozycja od sławnej włoskiej firmy DeLonghi o dużej mocy i z wbudowanym spieniaczem mleka,

 

Ekspres ciśnieniowy DELONGHI Autentica Cappuccino Top ETAM 29.660.SB

 

DeLonghi Primadonna 

Dla koneserów, ceniących sobie najwyższą jakość wykonania ekspresu. Posiada możliwość regulacji stopnia mielenia ziaren kawy,

 

Ekspres ciśnieniowy DELONGHI PrimaDonna S Evo ECAM 510.55.M

 

Siemens ÈQ.3 

Trzy programy automatyczne, funkcja samoczynnego wyłączania, a także opcja oneTouch, pozwalająca na przygotowanie ulubionego rodzaju napoju poprzez naciśnięcie jednego przycisku,

 

Ekspres ciśnieniowy SIEMENS EQ.3 s300 TI35A209RW

 

Philips 2200  

Atrakcyjny cenowo ekspres o wysokiej mocy i solidnym wykonaniu marki Philips. Posiada wbudowany młynek typu ceramicznego, co pozwala na komfortowe przyrządzanie dużych ilości kawy w krótkim czasie bez obaw o spadek jej jakości.

Jak widać, wybór jest przeogromny — zarówno początkujący kawosz, jak i wprawiony koneser rozpoznający najdrobniejsze nuty smakowe znajdą w ofertach tych producentów urządzenie, które spełni ich potrzeby. Przekonaj się, który ekspres będzie najlepszy dla ciebie!

Więcej artykułów znajdziesz w magazynie online Empik Pasje.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock.