Ekspres na kapsułki z pewnością docenią osoby, które cenią sobie naturalne kawowe aromaty, ale z drugiej strony zależy im na szybkości przygotowania napoju, wygodzie obsługi, a także minimalnej okresowej konserwacji urządzenia. W ofercie wielu producentów można dziś znaleźć modele ekspresów na kapsułki. Trudno się temu dziwić — są kompaktowe, proste w obsłudze, wszechstronne, a ilość dostępnych smaków kapsułek kawowych zadowoli nawet najbardziej wymagających kawoszy.

 

Ekspres kapsułkowy DELONGHI NESPRESSO Inissia EN 80.B

 

Zasady działania ekspresu do kawy na kapsułki 

Mechanizm funkcjonowania ekspresu na kapsułki jest bardzo prosty. Świeża, zmielona kawa znajduje się w niewielkich pojemniczkach, zamkniętych z jednej strony przy pomocy cienkiej warstwy aluminiowej. Po umieszczeniu jej w odpowiednim miejscu w ekspresie jest ona nakłuwana. Kolejnym czynnikiem jest woda, która przepływa przez nakłutą kapsułę. Następnie kawa spływa do naczynia, które trzeba podstawić pod specjalną dyszę. Każda kapsułka zawiera wbudowany filtr, który zapobiega dostawaniu się fusów do filiżanki.

Po zakończeniu całego procesu zużytą kapsułkę należy wyjąć i wyrzucić — a ekspres gotowy jest do przygotowania kolejnej porcji kawy. Proste? Z pewnością. Czy dla każdego? Teoretycznie tak, ale niektórzy preferują bardziej skomplikowane rozwiązania. Przyczyną jest rzekomo nieco gorszy smak kawy z ekspresu na kapsułki. Wedle niektórych opinii, nie dorównuje on jakości napoju, który przygotowywany jest w ekspresach innego rodzaju. W rzeczywistości jednak, zróżnicowanie kawy zawartej w kapsułkach jest tak duże, że każdy wielbiciel kawy odnajdzie propozycję, która sprosta jego wymaganiom smakowym.

 

Ekspres kapsułkowy DELONGHI NESPRESSO Lattissima Touch EN 560.B

 

Zalety ekspresu kapsułkowego. Komu najbardziej przyda się to rozwiązanie? 

Pierwszą i podstawową cechą każdego urządzenia tego rodzaju jest wyjątkowa prostota obsługi. Nalanie wody do zbiornika, włożenie kapsułki, podstawienie filiżanki i mniej więcej pół minuty — tyle właśnie potrzeba do przyrządzenia napoju za pomocą tej metody. Jest to ogromny plus dla osób, które sporo pracują, nie mają wystarczająco dużo czasu, aby rozsmakowywać się w całym kawowym rytuale znanym np. z ekspresów kolbowych, a jednocześnie nie mają ochoty na smak kawy rozpuszczalnej.

Oszczędność czasu jest widoczna także w innym aspekcie obsługi ekspresu kapsułkowego, czyli jego konserwacji. Jest ona o wiele mniej skomplikowana niż w przypadku innych urządzeń, służących do parzenia kawy. Okazuje się, że przykładowo proces odkamieniania jest sprytnie zautomatyzowany — specjalny roztwór, który wywołuje odkamieniającą reakcję chemiczną jest umieszczany w podobnych kapsułkach do tych, które zawierają normalną kawę. Trzeba włożyć ją w odpowiednie miejsce w ekspresie, a następnie przeprowadzić dokładnie te same czynności co przy zwyczajnym zaparzaniu napoju.

Warto także pamiętać, aby nie przygotowywać porcji kawy bezpośrednio po odkamienianiu — w takim przypadku istnieje ryzyko dostania się resztek niepożądanych substancji do napoju.

 

Ekspres kapsułkowy TCHIBO Cafissimo easy turkusowy

 

Kapsułki z kawą. Czy jest z czego wybierać? 

Jednym z podstawowych zarzutów stawianych ekspresom na kapsułki jest fakt, że ich użytkownicy są uzależnieni od producentów ich urządzeń pod względem dostarczanej kawy — wynika to z faktu, że firma, która wyprodukowała ekspres, najczęściej sprzedaje także kapsułki do każdego wyprodukowanego przez siebie modelu. Być może zarzut ten miał pewne podstawy lata temu, gdy ekspresy kapsułkowe dopiero wchodziły na polski rynek. Dzisiaj jednak oferta producentów jest tak różnorodna, że każdy kawosz znajdzie smak, który najbardziej mu odpowiada. Wykształciły się także zamienniki „oficjalnych” kapsułek, stanowiące nierzadko tańszą alternatywę dla firmowych egzemplarzy.

 

Ekspres kapsułkowy NESCAFE Dolce Gusto Infinissima EDG 160.A

 

Ekspres na kapsułki ze spieniaczem. Czy warto? 

Z pewnością specjalna dysza umieszczona w ekspresie na kapsułki sprawdzi się dla każdego, kto lubi prostotę obsługi swojego ekspresu. W przypadku posiadania takiej opcji urządzenie w pełni automatycznie przygotuje kawę z kapsułki, a następnie doda do niej spienione mleko. Niestety możliwość ta jest obecna tylko w najdroższych ekspresach kapsułkowych. Warto jednak podkreślić, że sprzęt tego rodzaju z górnej półki bywa wielokrotnie tańszy niż ekspresy do kawy wykorzystujące inne metody parzenia napoju — nie musi być zatem wcale dużym obciążeniem dla domowego budżetu.

 

Ekspres kapsułkowy NESPRESSO Inissia Red

 

Polecane ekspresy kapsułkowe. Które egzemplarze są najlepsze? 

Produkcją tego rodzaju urządzeń bardzo często zajmują się zarówno firmy znane z produkcji kawy, jak i renomowani producenci innych kategorii ekspresów. W segmencie budżetowym świetnymi propozycjami będą ekspresy do kawy na kapsułki marki Tchibo oraz Russell Hobbs. Ich stosunek funkcjonalności do ceny jest tak dobry, że niektóre z nich sprzedawane są w cenie zbliżonej do droższych kawiarek.

Droższe egzemplarze produkowane są przede wszystkim przez firmę DeLonghi. Choć podstawowe zasady ich funkcjonowania nie różnią się od ich tańszych odpowiedników, oferują one sporo dodatkowych funkcji — takich jak np. automatyczne wyłączanie, wspomniany powyżej spieniacz do mleka, a także obecność programów automatycznych lub sygnalizowania konieczności odkamieniania. Różnica pomiędzy budżetowymi a droższymi urządzeniami wynosi zwykle kilkaset złotych.

Najsłynniejsza marką jest jednak Nespresso – to ta firma, głównie dzięki reklamom, w których występował Georg Clooney pokazała, że kawa z ekspresu kapsułkowego zrobiona w odmowym zaciszu jest równie szykowna, co ta pita na piazza we Włoszech. Ekspresy produkuje dla nich kilka firm od Krupsa po De Longhi.

Ekspresy na kapsułki są synonimem wygody, ergonomii oraz prostoty działania. Przekonaj się, jak bardzo usprawnią przygotowanie kawy w twojej kuchni!

Więcej artykułów dotyczących kawy znajdziesz w poradnikach z sekcji Gotuję.

 

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock.