Jak i gdzie napisać dedykację?

Napisanie dedykacji ładnym, starannym pismem zajmuje kilka minut. Dedykację umieszczamy najczęściej na stronie tytułowej pod tytułem, chociaż niektórzy umieszczają ją także na pierwszej pustej stronie lub na lewo od tytułu. Wszystkie opcje są dopuszczalne, chociaż wzorcową jest ta pierwsza.

Jeśli jednak planujemy zawrzeć dłuższy tekst, lepiej wybrać pustą stronę i ładnie go rozmieścić tak, by wyglądał jak najbardziej estetycznie. Dedykację dobrze napisać ręcznie (nie drukować) bezpośrednio na karcie książki albo na dodatkowej wkładce z ładnego, sztywnego papieru. W tym drugim przypadku musimy się jednak liczyć z ryzykiem, że włożona w środek karteczka szybko się wysunie, a nasza dedykacja przepadnie i nikt nie będzie już o niej pamiętać.

Jak ułożyć dedykację? Opcja najprostsza, ale jak najbardziej poprawna, to prosty schemat. Oto wzór dedykacji: „Z okazji Dnia Ojca kochanemu Tacie córka Ania”. Następnie data i miejscowość.

 

Księga cytatów. Najpopularniejsze motywy literackie

 

Dedykacja z cytatem dla bliskich

Bardziej złożone dedykacje to te, które zawierają cytat lub krótkie życzenia. O ile wiele życzeń może się wydawać banalnych, o tyle cytat jest bardzo ciekawą opcją świadczącą o naszej erudycji. Wybierając cytat do dedykacji, można obrać kilka strategii. Pierwsza to poszukanie cytatów wśród zainteresowań osoby, którą chcemy obdarować. Przypomnijmy sobie, jakich pisarzy lubi, jakie filmy ogląda. Może interesuje się jakimiś znanymi osobami, które moglibyśmy zacytować?

Fanowi „Gwiezdnych wojen” możemy napisać: „Moc będzie z Tobą. Zawsze”, a miłośnikowi Harry’ego Pottera „Są takie wydarzenia, które – przeżyte wspólnie – muszą się zakończyć przyjaźnią”. Przypomnijmy sobie, jakie filmy wspólnie oglądaliśmy, może jest jakaś piosenka, której razem słuchaliśmy (w restauracji, na koncercie, w domu), a jej fragment mógłby stać się inspiracją.

 

Harry Potter i Kamień Filozoficzny

 

Takie rozwiązania świetnie sprawdzą się przy dedykacjach urodzinowych dla przyjaciół, a także dla chłopaka czy dziewczyny. Jeśli wspólnie z rodzicami bardzo lubimy jakiś film, taki cytat możemy wybrać także dla mamy lub taty.

Dedykacja dla wychowawcy

Koniec roku szkolnego to czas pożegnań. Uczniowie żegnają się z niektórymi swoimi nauczycielami, a nauczyciele – z uczniami. Popularnym prezentem w dniu rozdania świadectw są książki. Uczniowie powinni poszukać cytatów o mentorstwie, przewodnictwie, roli nauki. Warto spersonalizować cytat dla nauczyciela, czyli dla polonisty poszukać fragmentu wiersza lubianego poety (na przykład Cypriana Norwida, Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej). Einstein jest kopalnią cytatów dla matematyka, a dla historyka – Juliusz Cezar, Napoleon Bonaparte. I tak dalej. Zastanówmy się, czego nauczył nas dany nauczyciel, jakie postaci ze świata nauki, historii czy sztuki ceni. Poszukajmy cytatu wśród ich wypowiedzi. Dzięki temu nasza dedykacja będzie unikalna.

„Nauczyciel ma wpływ na wieczność. Nie jest bowiem w stanie określić, gdzie kończy się jego oddziaływanie” – H. B. Adams.

„Dzieci rodzą się ze skrzydłami. Nauczyciele pomagają im je rozwinąć” – J. Korczak. Pod takim cytatem warto dopisać: „W podzięce za rozwinięcie moich skrzydeł…” i podpisać się.

„Ludzie są naprawdę wielcy dzięki instytucjom, jakie po nich pozostają” – Napoleon Bonaparte. Taki cytat świetnie nada się dla nauczyciela-dyrektora bądź wicedyrektora szkoły.

Dedykację można też ułożyć samodzielnie:

„Wspaniałemu wychowawcy, który cierpliwie prowadził nas przez ostatnie trzy lata, z okazji zakończenia ostatniego wspólnego roku szkolnego szczerze dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów”. Podpis klasy.

 

Wiersze wybrane Krzysztof Kamil Baczyński

 

Dedykacja dla ucznia

W trudnym położeniu często znajdują się także wychowawcy i nauczyciele. Łatwo ułożyć dedykację dla jednego ucznia, ale dla kilku czy kilkunastu może stanowić wyzwanie. W takich sytuacjach dobrze sprawdzi się wydrukowanie gotowych, ładnych karteczek na sztywnym papierze z zestawem dwóch-trzech uniwersalnych cytatów, które mogłyby stać się inspirujące dla uczniów. Oto przykłady:

„Myśl jest ziarnem czynu” – Joseph Murphy

„Bo piękno na to jest, by zachwycało/ Do pracy – praca, by się zmartwychwstało” – Cyprian Kamil Norwid.

„Pewnym swojej wiedzy jest się tylko wtedy, kiedy się wie mało; razem z wiedzą rosną wątpliwości” – Johann Wolfgang von Goethe.

Cytaty mogą nawiązywać do prowadzonych zajęć lub do zainteresowań nauczyciela. Nie muszą być podporządkowane zainteresowaniem konkretnego ucznia – nauczyciel jest od tego, by inspirować i poszerzać horyzonty. Cytaty powinny być przede wszystkim piękne i mądre.

„Każdy przecież początek/ to tylko ciąg dalszy,/ a księga zdarzeń/ zawsze otwarta w połowie” – Wisława Szymborska.

„Logika zaprowadzi Cię z punku A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi Cię wszędzie” – Albert Einstein.

 

Wielka liczba Wisława Szymborska

 

Dedykacja na chrzest i uroczystości kościelne

Na chrzest warto pomyśleć o ładnych życzeniach lub cytatach z Biblii. Za inspirację mogą posłużyć Psalmy lub Hymn o miłości. Cytaty Biblijne świetnie sprawdzają się przy uroczystościach kościelnych – od chrztu, przez komunię, bierzmowanie, aż po ślub. Za inspirację mogą posłużyć także słowa świętego Franciszka z Asyżu, świętego Augusta z Hippony oraz Jana Pawła II.

„Gdzie jest miłość i mądrość, tam nie ma ani bojaźni, ani niewiedzy” – św. Franciszek z Asyżu.

„Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą” – św. Augustyn z Hippony.

„Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” – Jan Paweł II.

Na ślub w obrządku chrześcijańskim mogą sprawdzić się także:

„Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy:/ z nich zaś największa jest miłość” – Hymn o miłości.

 

Biblia na Pierwszą Komunię Świętą

 

Dedykacje z życzeniami a kartki okolicznościowe

Cytaty to nie jedyna opcja dodatku do dedykacji. Świetnie sprawdzają się też krótkie życzenia. Możemy zapisać je zarówno w książce, jak i na kartce okolicznościowej. Taką kartkę możemy zrobić sami od podstaw, kupić gotową i wpisać do środka wybrany tekst lub wybrać taką, która całe życzenia ma już wydrukowane w środku, a my musimy tylko dopisać swoje imię, imię osoby obdarowywanej, miejscowość i datę. Kartki okolicznościowe z życzeniami świetnie sprawdzają się dla osób w każdym wieku i z różnych okazji, od urodzin, przez ślub po rocznicę ślubu.

 

Kartka ślubna

 

Układając życzenia, nie zawsze trzeba sięgać po wielkie słowa. Można napisać po prostu to, co czujemy, za co chcemy podziękować, co jest dla nas ważne: „Kochanej Babci, za to, że przy mnie jest, za uśmiech i oddanie. Kochająca wnuczka”.

Jeśli decydujemy się na życzenia bądź dedykację, która nie jest cytatem, warto nie przepisywać gotowych fraz z Internetu, ale spróbować dodać coś od siebie. Pokażemy w ten sposób nasze zaangażowanie i nie narazimy się na to, że dane życzenia się powtórzą. W przypadku dedykacji do książki jest to szczególnie ryzykowne, bo wybrane życzenia zostają z obdarowaną osobą na długo.

 

Kartka urodzinowa

 

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz w pasji Czytam.