Spis treści:

  1. Czytnik ebooków – co to jest?
  2. Czytnik ebooków czy komputer – na czym czytać?
  3. Czym jest e-papier?
  4. Jakie są zalety czytników ebook?
  5. Jak korzystać z czytnika ebook?

 

Czytnik ebooków – co to jest? 

Ebooki to elektroniczne wersje tradycyjnych książek. Na ekran można przenieść publikacje niemal każdego typu, począwszy od powieści obyczajowych, przechodząc przez lektury, książki kucharskie i poradniki, a skończywszy na pozycjach naukowych. Czytnik ebooków występujący także pod nazwą czytnik książek elektronicznych lub po prostu e-czytnik to urządzenie, które służy do ich wygodnego wyświetlania. Odpowiedź na pytanie, co to jest czytnik ebook, zamyka się więc w jednym niewielkim ekranie. Wizualnie przypomina większą wersję smartfonu lub tablet, a jego koszt waha się od ok. 300 zł do 1000 zł, zależnie od modelu.

Czytnik ebooków czy komputer – na czym czytać? 

Mogłoby się zdawać, że w erze powszechności laptopów i tradycyjnych książek drukowanych, taki gadżet to zbędny wydatek. W rzeczywistości jednak czytnik ebooków dość mocno różni się od wyświetlaczy LCD znanych z telewizorów czy monitorów. Wszystko to za sprawą e-papieru, technologii, dzięki której czytanie na ekranie nie obciąża wzroku. Po kilku godzinach zapoznawania się z tekstem na laptopie bądź telefonie zapewne doznasz uczucia zmęczonych oczu: pieczenia czy suchości. Dobry czytnik ebooków będzie tego pozbawiony.

 

Czytnik ebook Boox Nova Air Onyx w kolorze szarym

 

Czym jest e-papier? 

Podstawą do zrozumienia, co to jest czytnik ebook, będzie przyjrzenie się bliżej wspomnianemu e-papierowi, czyli wyświetlaczowi specjalnie przeznaczonemu do pracy z tekstem. Najpopularniejszym rozwiązaniem wykorzystywanym przy produkcji e-papieru jest e-atrament Josepha Jacobsona z 1999 roku. Składa się z białych cząstek o elektronicznym ładunku dodatnim oraz czarnych o ładunku ujemnym. Zostają umieszczone w bezbarwnym oleju rozłożonym na wyświetlaczu. Właściwy ładunek elektryczny występujący w danym miejscu przyciąga czarne elementy, czego efektem są piksele składające się z kolei na litery oraz cyfry.

Ekrany montowane w czytnikach ebooków nie mają panelu z diodami LED, w związku z czym nie świecą. Nowsze modele posiadają podświetlenie, ale w ramach opcji dodatkowej – do wygodnego czytania nocą. Co więcej, w ich przypadku diody nie znajdują się pod wyświetlaczem, ale nad nim – jak lampka umieszczona nad książką. Dzięki temu oczy się nie męczą, a urządzenia są niezwykle energooszczędne. Pobierają energię z baterii w zasadzie tylko podczas przewracania stron.

 

Czytnik ebook Empik GoBook designed by Pocketbook z kodem na Empik Go na 60 dni

 

Jakie są zalety czytników ebook? 

Wiesz już, że czytniki są cyfrowym odzwierciedleniem tradycyjnych książek, o wyświetlaczu zupełnie innym od smartfonowych czy telewizyjnych. W odróżnieniu od zwykłego papieru, można na nim powiększać litery zgodnie ze swoimi potrzebami, co stanowi spore udogodnienie dla osób o słabszym wzroku lub dzieci uczących się czytać. W przypadku czytników znika też problem światła odbijającego się od ekranu znany z tabletów czy smartfonów – są matowe, nie błyszczą się.

Dodatkową zaletą tego urządzenia jest różnorodność dostępnych modeli. Choć wszystkie łączy naprawdę pojemna bateria – na jednym ładowaniu wytrzymują nawet około miesiąca – to część będzie posiadać wspomniane wcześniej podświetlenie czy rysik pozwalający na robienie notatek. Warto mieć też na uwadze, że nie wszystkie e-czytniki są dotykowe. Niektóre obsługuje się przy pomocy przycisków nawigacyjnych, co docenią miłośnicy bardziej tradycyjnych sprzętów, np. smartfonów z klawiaturą. Z kolei fanów nowych rozwiązań ucieszy informacja, że wiele modeli łączy się z siecią, pozwalając na pobieranie aplikacji czy przeglądanie internetu. A w jaki sposób obsługuje się te urządzenia? Jak korzystać z czytnika ebook?

Jak korzystać z czytnika ebook? 

Czytniki są niezwykle proste w użyciu. W pierwszej kolejności należy zweryfikować, jakie formaty e-booków obsługuje posiadany czytnik – i na tej podstawie kupować książki elektroniczne. Najpopularniejszymi są EPUB oraz MOBI, takie też znajdziesz w Empiku. Poszczególne modele umożliwiają odczytywanie również takich formatów jak PDF, HTML, TXT lub DOC (np. Kindle Paperwhite 4).

Wygodnym sposobem uzyskanie dostępu do gigantycznej biblioteczki audibooków e-booków będzie Empik Go - czytniki Pocketbook i Inkbook są z nim zintegrowane. Kupując np. Pocketbook Touch 3 HD dostaniesz dostęp na 90 dni do aż 30 000 pozycji! 

 

Czytnik ebook Kindle Paperwhite 4 6 cali

 

Posiadane e-booki wystarczy wgrać na dysk czytnika – czy to pobierając je z chmury, skrzynki e-mail, bezpośrednio ze sklepu, czy przesyłając z komputera przy pomocy kabla USB. Kupowanie, pobieranie i przesyłanie ebooków na urządzenie zajmuje zaledwie chwilę. Po wgraniu książek, zostaną zapisane w bibliotece, przy pomocy której będziesz mógł przeglądać wszystkie tytuły i wygodnie otwierać pliki. Jak wspomnieliśmy, sterowanie może odbywać się przy pomocy przycisków lub dotykowo, zależnie od modelu. Bez wątpienia jest to więc sprzęt intuicyjny i niezwykle wygodny. Warto sprawdzić kilka modeli i rozpocząć przygodę z e-bookami!

Więcej porad czytelniczych znajdziesz w pasji Czytam.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock