Dla wielu Stephen King ma prawdziwą rękę mistrza, a jego powieści to ostatni bastion mrożącej krew w żyłach literatury. Zebrawszy wszystkie jego dzieła, powstałby niemały sklepik z marzeniami. Mając w dłoniach jego książki, najchętniej zamknęlibyśmy się w mrocznej wieży, gdzieś pod kopułą i czytali w lśnieniu nocnej lampki. A jak prezentują się ekranizacje Kinga? To z pewnością nie jest martwa strefa, a wybór dziesięciu najlepszych filmów przyprawia o bezsenność.
10 – Mr. Mercedes
Jako że ekranizacje prozy Stephena Kinga to nie tylko filmy, ale też seriale, warto wyróżnić najnowszy z nich, oparty na trylogii o „Panu Mercedesie” wydanej w latach 2014-2016. Dwusezonowa produkcja opowiada o starciu emerytowanego detektywa Billa Hodgesa z psychopatycznym mordercą Bradym Hartsfieldem. Dlaczego wybraliśmy ten serial, a nie np. „Pod Kopułą” czy „Martwą Strefę”? Ponieważ „Mr. Mercedes” świetnie oddaje klimat książki, która nieco różni się od starszych dzieł Kinga. Co ciekawe, już zapowiedziane są kolejne seriale oparte na twórczości mistrza horroru. W 2020 roku powstać mają są odcinkowe adaptacje „Talizmanu”, „Mrocznej Wieży” oraz „Bastionu”.
Pan Mercedes - trylogia w wersji książkowej
9 – Cujo
Czas przenieść się do najpopularniejszego wymyślonego miasteczka na świecie, czyli Castle Rock. Tutaj rozgrywa się wiele powieści Kinga, a wśród nich „Cujo”. Filmowa adaptacja z 1983 roku może nie należy do najlepszych filmów grozy w historii, ale może stanowić prawdziwą ucztę dla koneserów kina oraz twórczości autora „Worka kości”. Chociaż z niektórych momentów „Cujo” bije sztuczność, całość bardzo wyraziście oddaje atmosferę gorącego stanu Maine, znaną z kart książki.
Samo miasteczko Castle Rock stało się inspiracją do powstania serialu o tym samym tytule.
Castle Rock - serial - sezon pierwszy na DVD
8 – Mroczna wieża
„Mroczna wieża” to jedna z nowszych adaptacji literatury Stephena Kinga z Idrisem Elbą w roli Rolanda oraz Matthew McConaugheyem jako Walter. Choć wielu zagorzałych fanów książki po objerzeniu filmu doszukiwało się nieścisłości względem literackiej fabuły, oceniając ten tytuł jako inspirację twórczością Kinga, trzeba uznać to przedsięwzięcie za udane. „Mroczna wieża” w 2017 roku zarobiła już ponad 100 mln dolarów, a niebawem ma powstać serial na podstawie serii powieści fantasy.
7 – Carrie
Premierowa adaptacja debiutanckiej powieści Kinga. Książki, którą odrzucały kolejne wydawnictwa, nie poznawszy się na talencie literackim jednego z najbogatszych obecnie pisarzy na świecie. Ociekająca krwią „Carrie” nakręcona w 1976 roku była idealną odpowiedzią na współczesne trendy gatunku. Niemal każda scena grozy okraszona jest kultowym efektem muzycznym, a krwawe ujęcia nie stronią od brutalizmu. Film wypromował wielu młodych aktorów, w tym także początkującego Johna Travoltę, dla którego była to jedna z pierwszych większych ról. W 2013 roku powstał remake „Carrie”, który jednak nie został przyjęty tak ciepło jak wcześniejsza wersja, mimo świetnej roli Julianne Moore jako Margaret White.
6 – Smętarz dla zwierzaków
Znów musimy rozróżnić, która wersja zasługuje na miejsce w dziesiątce najlepszych adaptacji powieści Kinga. Pierwszy „Smętarz dla zwierzaków” nakręcono w 1989 roku, natomiast w maju tego roku premierę miała nowa odsłona historii o tajemniczym miejscu, dzięki któremu zmarłe zwierzęta powracają do świata żywych. Niestety nie tylko zwierzęta… Mimo braku możliwości technicznych, pierwszy film jest wyjątkowo autentyczny i co rusz wywołuje ciarki na plecach. W jednej ze scen pojawił się sam Stephen King, który wcielił się w rolę pastora podczas pogrzebu.
Smetarz dla zwierzaków - książka
5 – Misery
Druga połowa lat osiemdziesiątych i lata dziewięćdziesiąte to złoty okres dla ekranizacji książek Kinga. Niespełna rok po „Smętarzu dla zwierzaków” miłośnicy horrorów mogli zasiąść w kinowych salach na seansie „Misery”. Thriller psychologiczny mocno oddziałuje na emocje widzów, pokazując krok po kroku historię pisarza Paula Sheldona, który niby przypadkiem zostaje uratowany z wypadku samochodowego przez Annie Wilkes. Kobieta okazuje się jednak psychofanką autora bestsellerowych powieści, więżąc go w swoim domu. Oprócz samej fabuły zachwyca gra aktorska Jamesa Caana oraz Kathy Bates. Aktorka otrzymała za kreację Annie Wilkes Oscara za najlepszą kobiecą rolę pierwszoplanową.
Misery - książka
4 – TO
W większości przypadków, kiedy nakręcono dwie adaptacje jednej prozy Kinga, krytycy i fani twórczości pisarza niemal jednogłośnie ogłaszają wyższość chronologicznie pierwszej wersji. W przypadku ekranizacji „TO”, głosy są podzielone. Zarówno wersja z 1990 roku, jak i ta z 2017 oceniane są podobnie. Obie kreacje przerażającego klowna budzą strach widzów. Jednak efekty specjalne nowszej odsłony przechylają szalę zwycięstwa na rzecz Bila Skarsgarda w roli Pennywise’a. Z niecierpliwością czekamy na zapowiedzianą na wrzesień kinową premierę „Rozdziału 2”, gdzie dorośli już bohaterowie ponownie zmierzą się z uosobieniem zła.
Najnowsze, książkowe wydanie To
3 - Lśnienie
Otwierając czołową trójkę wchodzimy na terytorium filmów kultowych. Takim niewątpliwie jest „Lśnienie”, nakręcone przez Stanleya Kubricka na podstawie powieści z 1977 roku. Każdy miłośnik horrorów przypomina sobie sceny z trójkołowym rowerkiem, krwią wylewającą się strumieniami z windy oraz Jackiem Nicholsonem, wbijającym siekierę w drzwi hotelowego pokoju. Opowieść o rodzinie, spędzającej zimę w Panoramie zna każdy, jednak zło, czające się w murach hotelu to wciąż zagadka. Wyjątkowa kreacja postaci Jacka Torrance’a przeszła do historii, a niebawem na ekrany kin ma wkroczyć ekranizacja kontynuacji „Lśnienia”, czyli książki „Doktor Sen”, gdzie dorosły syn Jacka zmaga się ze swoją nadprzyrodzoną naturą.
Lśnienie - filmowy klasyk na dvd
2 – Skazani na Shawshank
Czy film może przebić popularnością książkę? Bardzo o to trudno, ale wydaje się, że w przypadku ekranizacji „Skazanych na Shawshank” się udało. Wzruszający i przerażający zarazem klimat więzienia i zamkniętych w nim bohaterów sprawia, że dzieło Franka Darabonta urosło do miana kultowego. Podobnie oceniane są główne role aktorskie, czyli Morgan Freeman jako Red oraz Tim Robbins jako Andy Dufresne. Ten film to nie tylko jedna z najlepszych adaptacji książek Stephena Kinga, ale też produkcja, zaliczana do najlepszych w historii kina w ogóle. Co ciekawe, mimo tak pozytywnego odbioru film nie zdobył Oscara, mimo że twórcy „Skazanych na Shawshank” otrzymali aż siedem nominacji.
1 – Zielona mila
Być może „Zielona mila” to nie najstraszniejsza pozycja w bibliografii Stephena Kinga, ale z pewnością jedna z najbardziej poruszających. Posiadający wyjątkowy talent olbrzym John Coffey, zostaje skazany na śmierć za zabójstwo dwóch dziewczynek. Jego historię opowiada nam strażnik Paul Edgecomb, który wierzy w niewinność więźnia. W filmowej wersji w główne role wcielili się Michael Clarke Duncan oraz Tom Hanks. Produkcja do ostatniej chwili ujmuje, wypełniając każdego widza poczuciem współczucia wobec losu skazanego. Wiele wzruszających scen z tego filmu zapadło nam w pamięć, a także pamiętne słowa o zmęczeniu Johna tym, jacy ludzie potrafią być wobec siebie. Za sukcesem „Zielonej mili” ponownie stoi Frank Darabont, który w wyjątkowy sposób potrafi oddać treść prozy Stephena Kinga.
Domyślamy się, że każdy z nas mógłby zmienić kolejność tej listy, jednak wniosek będzie ten sam: zarówno książki, jak i filmowe adaptacje powieści Stephena Kinga mają niezwykłą moc, która dostarcza czytelnikom oraz widzom dużo więcej emocji, niż tylko strach.
Komentarze (1)
Komentarze
Mroczna wieża to dramat. Nieścisłości? Wolne żarty. Widać że autor nigdy nie miał tej książki w ręce. Ten film nie ma absolutnie nic wspólnego z Mroczną Wieżą. Producenci wzieli sobie kilka postaci, kilka scen (wyciągnietych z różnych tomów których było 8) i nakręcili fillm o...? No właśnie nie wiadomo o czym .