Jedną z najgłośniejszych premier tej jesieni jest z pewnością druga powieść Aleksa Michaelidesa, który wraca dwa lata po bestsellerowej „Pacjentce”. Nie brakuje również nowych kryminałów, sensacji i thrillerów od najpopularniejszych rodzimych autorów, w tym Katarzyny Bondy oraz Wojciecha Chmielarza.

„Boginie” Alex Michaelides

„Pacjentka” okazała się niezwykle udanym debiutem brytyjsko-cypryjskiego pisarza – tym większe wyczekiwanie wiązało się z drugą książką Michaelidesa. Autor zabiera nas w mury jednego z najsłynniejszych brytyjskich uniwersytetów – Cambridge. To właśnie z tym miejscem wiążą się losy głównych bohaterek, choć dla każdej z nich są to zgoła odmienne wspomnienia. Również w Cambridge funkcjonuje pewne tajemnicze stowarzyszenie młodych kobiet, które pozostaje pod silnym wpływem jednego z profesorów. „Boginie” to gęsta sieć tajemnic orbitujących wokół miejsca, które powinno kojarzyć się jedynie z nauką i pozytywnymi wartościami. Czy nowy thriller psychologiczny Michaelidesa znów podbije literacki świat?

Boginie Michaelides

„Dług honorowy” Wojciech Chmielarz

Kiedyś Wojciech Chmielarz zabrał nas nad jezioro do Żmijowiska, tym razem podobna sceneria pojawia się w miejscowości Wilki. Kolejne podobieństwo to śmierć młodej dziewczyny. Tym razem jednak dużo brutalniejsza, co wstrząsa lokalną społecznością. Niemniej „Dług honorowy” to kontynuacja innej książki autora kryminałów, czyli „Prostej sprawy”. Bezimienny bohater powraca, by pomóc Czarnemu znaleźć mordercę. „Dług honorowy” to powieść, która zamyka czytelnika w ramach niedużej społeczności. Szukanie sprawcy w takim miejscu różni się od śledztwa w anonimowym, dużym mieście. Tutaj ludzie znają swoje sekrety, a tych nie brakuje. Na co jeszcze natkną się śledczy, próbując dociec prawdy? Okazuje się, że tajemnic jest znacznie więcej.

Wojciech Chmielarz dług honorowy

Katarzyna Bonda „Balwierz”

Fani serii o Hubercie Meyerze są w tym roku rozpieszczani przez swoją ulubioną autorkę. Najpierw wiosną, po dziewięciu latach od premiery „Florystki” ukazała się książka „Nikt nie musi wiedzieć”. Potem latem pisarka wydała „Klatkę dla niewinnych”, a teraz, jesienią, ukaże się „Balwierz”. Katarzyna Bonda jak zwykle ukazuje nam mroczną stronę Podlasia, gdzie dochodzi do kolejnej serii morderstw. Z pewnością słowo odpoczynek nie pasuje ani do głównego bohatera najnowszej książki Katarzyny Bondy, psychologa śledczego Huberta Meyera, ani do samej pisarki, która w tym roku kolejny raz ucieszyła swoich czytelników.

Balwierz bonda

Marcel Moss „Idealna para”

Burzliwy romans, silne zauroczenie, które przysłania całą resztę, a z czasem odkrywanie kolejnych mrocznych sekretów osoby, jeszcze przed chwilą stanowiącej ideał. Motyw dobrze znany z powieści kryminalnych oraz obyczajowych wziął tym razem na tapet Marcel Moss. Autor „Nie odpisuj” przedstawia jednak znany schemat w charakterystyczny dla siebie sposób, wobec czego podczas lektury książki „Idealna para” nie ma czasu na nudę. Sztucznie zaaranżowany związek przeradza się w prawdziwe uczucie. Niecodzienny przebieg zdarzeń sprawia, że pewne sprawy są pomijane lub przemilczane. Wychodzą na jaw dopiero po czasie, co z kolei prowadzi do konfrontacji. Moss jak zwykle utrzymuje niesłabnące napięcie, dzięki czemu szybko zapomnimy o jesiennej słocie i przeniesiemy się m.in. do słonecznego Dubaju.

Marcel Moss idealna para

 „Diabeł stróż” Marek Krajewski

Jeżeli lubicie klimat tajemniczych stowarzyszeń, to oprócz książki Aleksa Michaelidesa koniecznie sięgnijcie po nowy kryminał retro od Marka Krajewskiego, czyli powieść „Diabeł stróż”. Najnowsza odsłona kultowej serii o śledztwach radcy kryminalnego Eberharda Mocka to nie tylko intryga, ale również rozbudowany wątek osobisty głównego bohatera, który zostaje opiekunem niepełnosprawnego Rolfa. Sprawa tajnego stowarzyszenia zaczyna coraz mocniej wiązać się z życiem Mocka, przez co staje się jeszcze trudniejsza. Krajewski jak zawsze raczy nas ciekawą kryminalną zagadką, ale też niepowtarzalnym klimatem Wrocławia lat trzydziestych.

Marek Krajewski diabeł stróż

„Czas łaski” John Grisham

Grisham w swojej najnowszej powieści wraca do gatunku, z którego jest najbardziej znany, czyli thrillera sądowego. Po siedmiu latach od ostatniej powieści, a po ponad trzech dekadach od debiutanckiej książki, pisarz powraca z kolei do Jake’a Brigance’a – bohatera swojej pierwszej powieści „Czas zabijania”. Ponownie przenosimy się więc do sądowych sal i charakterystycznej atmosfery południa Stanów Zjednoczonych. Brigance ma sporo do stracenia, broniąc szesnastoletniego Drew Gamble’a, któremu grozi kara śmierci. Czy prawnik ponownie dokona niemożliwego, a chłopak uniknie okrutnych konsekwencji swojego czynu? Przekonajcie się, spędzając jesienne wieczory z powieścią „Czas łaski”.

czas łaski

„Idziesz do więzienia” i „Kobiety bez litości” Camilla Läckberg

Na koniec dwa opowiadania zamknięte w jednej książce, czyli „Idziesz do więzienia” i „Kobiety bez litości” Camilli Läckberg. Szwedzka mistrzyni kryminału przygotowała dla nas dwa jesienne dania. Pierwsze z nich to kwintesencja gatunku: sylwestrowa noc, dwa noworoczne przyjęcia i bohaterka, która przez szybę drugiego domu obserwuje, jak ostatnie godziny starego roku spędza jej oprawca. Atmosfera jest gęsta od samego początku, a Läckberg świetnie wprowadza nas do wykreowanego przez siebie świata.

„Kobiety bez litości” to z kolei trzy przeplatające się historie: Birgitty, Ingrid oraz Victorii. Dwie z nich mają na koncie sporo wyrzeczeń w imię miłości - ich wybrankowie okazują się jednak inni, niż sobie wyobrażały. W efekcie bohaterki postanawiają wziąć sprawę w swoje ręce. Podobnie jak Birgitta, która dowiaduje się, ze choruje na nowotwór. Zachowuje spokój, chociaż nie może liczyć na wsparcie bliskich. Ona z kolei już dobrze wie, że jej mąż potrafi być chłodny i pozbawiony empatii. Jak potoczyły się losy tych kobiet? Tego już nie wyjawimy.

lackberg idziesz do więzienia

Wymienione książki to tylko część spośród wielu nowości powieści z dreszczykiem. Szukaj ich na empik.com i wybierz swojego towarzysza na długie, jesienne wieczory.

Więcej premierowych książek (nie tylko tych kryminalnych) znajdziesz na Wirtualnych Targach Książki! Sprawdź także nasz kalendarz wydarzeń i dołącz do spotkań online z popularnymi autorami i autorkami np. Wojciechem Chmielarzem, Katarzyną Bondą czy Marcelem Mossem. Zapraszamy!

WTK empik

Więcej tekstów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: tło: shutterstock.com