image Ładowanie...
  • zdjęcie okładki
  • KUP Więcej
  • Chłopiec znikąd

   Autor: Katherine Marsh

   Wydawnictwo Widnokrąg

   „Chłopiec znikąd” - Poruszająca książka o spotkaniu dwóch nastolatków z krańcowo różnych światów, którym przyjaźń i zaufanie pozwalają zachować nadzieję w świecie zmagającym się z terroryzmem i islamofobią.

  • zdjęcie okładki
  • KUP Więcej
  • Lilana

   Autor: Małgorzata Strękowska-Zaremba

   Ilustracja okładkowa: Daniel de Latour

   Wydawnictwo Nasza Księgarnia

   Powieść Lilana jest pełna tajemnic, podobnie jak kraina o tej nazwie i jak kobiece bohaterki książki: Natalia, Aniela – jej mama i Kobieta z mgły.

  • zdjęcie okładki
  • KUPWięcej
  • Lukrecja

   Autor: Anne Goscinny

   Wydawnictwo Znak

   Wygląda na to, że talent można odziedziczyć. A nawet jeśli nie, to dzieciństwo spędzone w domu jednego z bardziej rozpoznawalnych autorów książek i komiksów dla dzieci, robią swoje.

  • zdjęcie okładki
  • KUP Więcej
  • Pomylony narzeczony

   Autor: Marcin Szczygielski

   Ilustracje: Magda Wosik

   Wydawnictwo Bajka

   To już piąty tom bestselerowej sagi o Majce i Ciabci, ze znakomitymi ilustracjami Magdy Wosik. Wszystko, jak zawsze, zaczyna się od katastrofalnych anomalii pogodowych. Tym razem nasz kraj nękają grudniowe upały.

  • zdjęcie okładki
  • KUPWięcej
  • Wielka księga Klary

   Autor: Marcin Wicha

   Ilustracje: Zosia Dzierżawska

   Wydawnictwo Mamania

   Dziewięcioletnia Klara skrupulatnie notuje w swoim pamiętniku wszystko, co ją dziwi i zastanawia, a jej bystremu oku nic nie umknie. Cudnie opowiada i równie cudnie puentuje.

Czym kierujemy się przy wyborze nominowanych książek?

Jury Konkursu działa w oparciu o regulamin, w którym bardzo istotne są kryteria oceny:
punktor

zgodność treści książki z wiekiem czytelników (do 5 lat, 6–8 lat oraz 9-12 lat)

punktor

pozytywny wpływ książki na kształtowanie osobowości dziecka, jego rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny

punktor

interesujący dziecko temat, rozwijający jego wyobraźnię i wrażliwość, skłaniający do myślenia, budujący pozytywny stosunek do świata i ułatwiający jego zrozumienie

punktor

unikanie stereotypów

punktor

pozytywne wartości niesione przez książkę, promujące właściwe zachowania, uczące szacunku dla innych, kształtujące kulturę uczuć i obyczaje

punktor

wartość literacką książki

punktor

opracowanie redakcyjne książki

punktor

walory edytorskie (ilustracje + okładka), kształtujące wrażliwość estetyczną najmłodszych, wyrabiające ich gust estetyczny

punktor

staranność wydania książki

Nominowane książki muszą być znakomite pod każdym względem, zarówno merytorycznym, ilustratorskim jak i technicznym.

przebieg konkursu

ty także masz wpływ na wybór najlepszej książki dziecięcej

Na początku każdego roku zapraszamy wydawców do przesłania swoich zgłoszeń. Każdy może przesłać trzy tytuły. Gatunek może być dowolny: bajka, baśń, opowiadanie, zbiór wierszy, poradnik, książka edukacyjna. Konkurs obejmuje wyłącznie książki w formie drukowanej, które ukazały się na polskim rynku po raz pierwszy w roku poprzedzającym edycję konkursu.

Nasze wspaniałe jurorki zapoznają się z każdym tytułem, a potem spotykają podczas burzliwych obrad, na których wybierają 5 nominowanych tytułów.

W drugim etapie pałeczkę przejmują czytelnicy, którzy oddają głosy na wskazane przez jury książki.

Ta, która zyska najwięcej głosów, otrzymuje tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej „Przecinek i Kropka”, a autor i ilustrator – nagrodę pieniężną, przyznawaną podczas uroczystej gali. Nagradzane jest też wydawnictwo, w którym ukazała się zwycięska książka, a nagrodą jest specjalna promocja tytułu w salonach Empik w całej Polsce, w sklepie internetowym empik.com oraz na stronach internetowych mediów patronackich.

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.