image Ładowanie...
  • zdjęcie okładki
  • KUP Więcej
  • O dziewczynce, która chciała ocalić książki

   Autor: Klaus Hagerup

   Ilustracje: Aisato Lisa

   Wydawnictwo Czarna owca

   Książka o książkach.
   W nieoczywisty sposób pokazuje, że nic tak nie rozwija wyobraźni i nic nie wnosi w życie dziecka tak dużo, jak ciekawa lektura.

  • zdjęcie okładki
  • KUPWięcej
  • Pan Stanisław odlatuje

   Autor: Justyna Bednarek

   Ilustracje: Paweł Pawlak

   Wydawnictwo Nasza Księgarnia

   Niezwykła, metaforyczna opowieść o odchodzeniu – o żegnaniu się Pana Stanisława z bliskim sobie światem, o pamięci, w której młodość sąsiaduje ze starością, o spełnieniu i sensie życia – synu i wnuku.

  • zdjęcie okładki
  • KUP Więcej
  • Pracownia Aurory

   Autor: Roksana Jędrzejewska-Wróbel

   Ilustracje: Jona Jung

   Wydawnictwo Bajka

   Aurora, w swojej wyjątkowej pracowni, przez lata naprawiała złamane serca, ale teraz nie czuje się już potrzebna ludziom i postanawia przejść na emeryturę.

  • zdjęcie okładki
  • KUP Więcej
  • Top Car

   Autor: Davide Cali

   Ilustracje: Sebastien Mourrain

   Wydawnictwo Kinderkulka

   “Top Car” - Bohater książki miota się w absurdalnych i skazanych na niepowodzenie próbach zaspokojenia pragnień i potrzeb konsumpcyjnych, rosnących wciąż pod wpływem reklam.

  • zdjęcie okładki
  • KUPWięcej
  • Tosia i tajemnica geodety

   Autor: Magdalena Miecznicka

   Ilustracje: Weronika Tarka

   Wydawnictwo Dwie Siostry

   Ledwie Tosia wprowadza się do nowego mieszkania, a już wie, że w okolicy będą działy się dziwne rzeczy. Dlaczego geodeta obserwuje pobliski bank? Czy szykuje się napad z bronią? Zwykła kradzież? Podkop?

Czym kierujemy się przy wyborze nominowanych książek?

Jury Konkursu działa w oparciu o regulamin, w którym bardzo istotne są kryteria oceny:
punktor

zgodność treści książki z wiekiem czytelników (do 5 lat, 6–8 lat oraz 9-12 lat)

punktor

pozytywny wpływ książki na kształtowanie osobowości dziecka, jego rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny

punktor

interesujący dziecko temat, rozwijający jego wyobraźnię i wrażliwość, skłaniający do myślenia, budujący pozytywny stosunek do świata i ułatwiający jego zrozumienie

punktor

unikanie stereotypów

punktor

pozytywne wartości niesione przez książkę, promujące właściwe zachowania, uczące szacunku dla innych, kształtujące kulturę uczuć i obyczaje

punktor

wartość literacką książki

punktor

opracowanie redakcyjne książki

punktor

walory edytorskie (ilustracje + okładka), kształtujące wrażliwość estetyczną najmłodszych, wyrabiające ich gust estetyczny

punktor

staranność wydania książki

Nominowane książki muszą być znakomite pod każdym względem, zarówno merytorycznym, ilustratorskim jak i technicznym.

przebieg konkursu

ty także masz wpływ na wybór najlepszej książki dziecięcej

Na początku każdego roku zapraszamy wydawców do przesłania swoich zgłoszeń. Każdy może przesłać trzy tytuły. Gatunek może być dowolny: bajka, baśń, opowiadanie, zbiór wierszy, poradnik, książka edukacyjna. Konkurs obejmuje wyłącznie książki w formie drukowanej, które ukazały się na polskim rynku po raz pierwszy w roku poprzedzającym edycję konkursu.

Nasze wspaniałe jurorki zapoznają się z każdym tytułem, a potem spotykają podczas burzliwych obrad, na których wybierają 5 nominowanych tytułów.

W drugim etapie pałeczkę przejmują czytelnicy, którzy oddają głosy na wskazane przez jury książki.

Ta, która zyska najwięcej głosów, otrzymuje tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej „Przecinek i Kropka”, a autor i ilustrator – nagrodę pieniężną, przyznawaną podczas uroczystej gali. Nagradzane jest też wydawnictwo, w którym ukazała się zwycięska książka, a nagrodą jest specjalna promocja tytułu w salonach Empik w całej Polsce, w sklepie internetowym empik.com oraz na stronach internetowych mediów patronackich.

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.