Autorka: Ewa Świerżewska

Dr Sebastian Adamkiewicz, autor tekstu, jest, między innymi, historykiem, nic więc dziwnego, że z taką pasją opowiada o dziejach Polski. Wyprawę do przeszłości młody czytelnik rozpoczyna w grodach i podgrodziach dawnych Słowian, by skończyć ją w peerelowskiej kolejce po mięso.

Nauka przez zabawę

W przeciwieństwie do klasycznych podręczników, wykorzystywanych niemal we wszystkich szkołach, książka pt. „Polska. Na tropie historii”, bazuje przede wszystkim na przekazie wizualnym, czyli bardzo bogatej szacie graficznej. Każda z dwunastu bogato ilustrowanych rozkładówek poświęcona jest innemu okresowi w dziejach Polski. I to właśnie obrazy odgrywają tu kluczową rolę. Pozwalają choć na chwilę przenieść się w odległe czasy: przyjrzeć się, jak wyglądały wsie i miasta; jak ubierali się ludzie i czym się trudnili. Ilustratorka sportretowała też charakterystyczne zwyczaje i elementy architektoniczne, przez co możemy zobaczyć je takimi, jakie były, a nie wyobrażać sobie ich wygląd na podstawie opisów.

W żołnierskich słowach

Oczywiście tekst, przygotowany przez dr. Sebastiana Adamkiewicza, jest bardzo przydatny w szerszym zrozumieniu historii i rozmaitych uwarunkowań, które wpływały na taki a nie inny rozwój wydarzeń. Na szczęście autor pamiętał, że zwraca się do młodego odbiorcy, dlatego też opisy są krótkie i nieprzegadane, można je szybko i sprawnie przeczytać. A dla tych, którzy spragnieni są większej liczby szczegółów, przygotowany został audioprzewodnik, dostępny na stronie internetowej wydawcy, oczywiście bezpłatnie.

Patrz, szukaj, licz

O szacie graficznej już wspominałam, teraz czas na doprecyzowanie. To, że jest naprawdę bogata, nie stało się przypadkiem. Zamysł tej książki jest taki, by zainteresować dziecko historią. A jak można to zrobić? Przede wszystkim poprzez zaangażowanie. I stąd pomysł na wyszukiwanie szczegółów, odnajdywanie ukrytych elementów, liczenie określonych przedmiotów.

Książki takie jak „Polska. Na tropie historii” dają nadzieję, że historia - ten często nielubiany przedmiot, uznawany za nudny – głównie ze względu na sposób przekazywania wiedzy w szkole, znajdzie się w obszarze zainteresowań wielu osób – także tych całkiem młodych.

Polska. Na tropie historii

Polska. Na tropie historii

Dr Sebastian Adamkiewicz
il. Zuza Wolny
wyd. Kapitan Nauka, 2020
wiek: 8+