Po „Opowieściach na dobranoc dla młodych buntowniczek” (wyd. Debit, 2017), „Damach, dziewuchach i dziewczynach” (wyd. Znak Emotikon, 2017), „Superbohaterkach” (wyd. Ezop, 2017) i wielu biografiach wybitnych kobiet (np. „W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie”, wyd. Literatura, 2017) , przyszedł czas na kolejną książkę, zupełnie inną od pozostałych. I choć bohaterki wymienionych wyżej tytułów również podbijały świat i zyskiwały rozgłos (nie zawsze celowo), to mogliśmy jedynie przeczytać o ich działalności i osiągnięciach. W tej książce młodzi czytelnicy odnajdą nie tylko fascynujące opisy niezwykłych kobiet, ale także wiele rad i wskazówek dla siebie.  Nie zabrakło zadań praktycznych, umożliwiających przeprowadzenie testu, wypełnienie ankiety czy sporządzenie listy z niezbędnym ekwipunkiem na każdą okoliczność.

Autorka, która w dzieciństwie bała się wielu rzeczy, w dorosłym życiu podejmuje najróżniejsze poważne wyzwania, jak np. pilotowanie samolotów, nurkowanie, loty na paralotni i… gaszenie pożarów. Dzieli się swoimi historiami, ale też przytacza opowieści o innych dzielnych i odważnych kobietach, by pokazać młodym czytelnikom, że choć strach jest naturalną rzeczą, to warto podjąć próbę przezwyciężenia go i dążyć wytrwale do realizacji wyznaczonego celu.

Doceniam osiągnięcia autorki i innych bohaterek. Doceniam też pomysł, by podzielić się nimi z czytelnikami. Dziewczynkom pokażą one, że nie ma rzeczy niemożliwych, a ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia i funkcjonujące we współczesnym świecie stereotypy. Chłopców zachęci do sięgania po biografie wyjątkowych kobiet i przywiązywania większej uwagi do tego, co robią ich koleżanki.

Ewa Świerżewska