Najwyraźniej Ben Brooks również dostrzegł tę dysproporcję i stworzył odpowiedź na „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”, gdzie autorki sportretowały „sto historii niezwykłych kobiet”. Ta książka to „Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi”. I rzeczywiście, opowiedziane przez autora historie robią wrażenie. Sportowcy, naukowcy, artyści – ci bardzo znani i powszechnie szanowani, jak i ci, o których niewielu słyszało, przedstawieni zostali bardzo po ludzku i z uwagą. Każdy na jednej stronie, niezależnie od stopnia rozpoznawalności, majątku i statusu społecznego.

„Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi”, to lektura doskonała także dla każdej dziewczynki. Niezwykłe historie bohaterów – tych z dawnych lat, jak i tych współczesnych, dają do myślenia, inspirują, zachęcają do rozglądania się wokoło i szukania swojej własnej drogi.

Każdy bohater został sportretowanych przez Quintona Wintera w sposób odpowiadający jego pasjom, zainteresowaniom czy wykonywanemu zawodowi, dzięki czemu już po spojrzeniu na ilustrację czytelnik może domyślać się, w czym specjalizuje się dana osoba.

Ewa Świerżewska

Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi. 100 historii niezwykłych mężczyzn, którzy podjęli wyzwanie, by zmienić świat
Ben Brooks
il. Quinton Winter
przeł. Julia Tokarczyk
wyd. K.E. Liber, 2018
wiek: 8+