Początki liderów branży procesorów  

Choć szeroka publika kojarzy firmę Intel przede wszystkim w świetle bieżących i niedawnych osiągnięć w budowie mikroprocesorów i układów scalonych, jej początki sięgają aż 1968 roku, kiedy to specjalizowała się w konstrukcji komputerów oraz produkcji pamięci RAM. Zasłynęła przede wszystkim stworzeniem pierwszego mikroprocesora w architekturze x86, która obecnie gości w obudowie większości użytkowych komputerów. Z kolei AMD (Advanced Micro Devices) jest spółką o rok młodszą od Intela, która może się poszczycić produkowaniem dużych nakładów wielu kategorii sprzętu: m.in. chipsetów oraz procesorów graficznych a także, co najważniejsze, jednostek CPU.

Jakie jest znaczenie procesora w komputerze? 

Element ten jest odpowiedzialny za wykonywanie zadań na komputerze. To on odczytuje dane, w zależności od wykorzystywanego programu interpretuje je, a następnie wykonuje wpisane w nie zadania. Z technicznego punktu widzenia jest zespołem wspomnianych układów scalonych. Efektem tego jest uruchomienie gry lub programu, obliczenie równania lub dokonanie aktualizacji systemu. Skrót CPU, często spotykany w branży, oznacza Central Processing Unit. Reasumując, procesor jest głównym wykonawcą wszystkich poleceń wydawanych komputerowi. Współdziała przede wszystkim z dyskiem twardym (nośnikiem danych) oraz kartą graficzną (odpowiedzialną za renderowanie wideo i przekazywanie danych do ekranu).

 

Procesor INTEL Core i9-9980X BX80673I99980X, 3 GHz, 24.75 MB, Socket - LGA2066

 

Jak interpretować nazwy procesorów? 

Każdy producent posiada własną metodę nazewnictwa swoich produktów. Ciąg cyfr i liter, którym nazwane są poszczególne modele przekazuje ważne informacje na temat procesora, przede wszystkim dotyczące wydajności. Przy znajomości odpowiednich desygnatów nierzadko potrafi on zakomunikować więcej niż reklamy i magazyny ofertowe.

Znaczenie nazwy mikroprocesora jest podobne u obu producentów. Zacznijmy od Intela. Poszczególne elementy każdej nazwy od lewej do prawej to:

  • Nazwa samej firmy,
  • Imię rodziny procesorów. Oznaczane jest przy pomocy pojedynczego słowa (np. Xeon, Celeron, Pentium lub słowa z literą i cyfrą nieparzystą od 3 do 9, np. Core i3, Core i7, a także Ryzen 3, 5, 7 lub 9 w przypadku AMD),
  • Myślnik oddzielający nazwę rodziny od ciągu cyfr (tylko u Intela)
  • Cyfra (lub dwie) oznaczające generację danego procesora,
  • Trzy cyfry określające efektywność wykonywania zadań przez CPU,
  • Litera oznaczająca dodatkowe cechy sprzętu.

Choć brzmi to skomplikowanie, zdecydowanie ułatwia zorientowanie się w tym, który sprzęt posiada lepszą wydajność. Jednak aby zrozumieć to w pełni, warto wyjaśnić znaczenie dwóch ważnych określeń.

 

Procesor AMD Ryzen 5 2600 YD2600BBAFBOX, 3.4 GHz, 16 MB, Socket - AM4

 

Sprawdzanie dalszych szczegółów 

Potrafisz już odcyfrować nazwy poszczególnych CPU. Pozostało jeszcze zrozumienie pozostałych danych opisujących który z nich jest lepszy i jakie inne cechy na to wpływają. Są to dwa podstawowe elementy: liczba rdzeni procesora oraz jego taktowanie bazowe. Mówiąc w ogromnym skrócie, ten pierwszy parametr opisuje, iloma zadaniami jest w stanie zająć się dany CPU, zaś drugi wskazuje, ile operacji jest w stanie wykonać w ciągu jednej sekundy. Ważnym elementem są też tzw. wątki, czyli przedłużenie i usprawnienie funkcjonalności rdzeni. Wszystkie te elementy składają się na przewidywaną funkcjonalność procesora.

Rozwiązanie półpraktyczne: benchmarki 

Jeśli chcesz na konkretnych danych sprawdzić wydajność sprzętu, wystarczy odwiedzić jedną z wielu baz internetowych zawierających testy wydajności wszystkich procesorów znajdujących się obecnie na rynku. Najczęściej te ogromne bazy danych zawierają zarówno wszystkie informacje handlowe podane przez producenta, jak i szczegółowe porównania najróżniejszych modeli. Znacznie ułatwia to podjęcie odpowiedniej decyzji, ponieważ mamy przed sobą realne dane z funkcjonowania tych CPU, którymi jesteśmy zainteresowani.

 

Procesor INTEL Core i7-9700K BX80684I79700K, 3.6 GHz, Socket - LGA1151

 

Procesor komputera: który lepszy? 

Zachowując obiektywne spojrzenie na rywalizację Intela i AMD można stwierdzić, że ta druga firma oferuje nieco lepszy stosunek ceny do jakości w segmencie najtańszych procesorów na rynku. Trudno się temu dziwić — biura, szkoły i korporacje stanowią znaczną część klienteli obu firm, a agresywna polityka cenowa jest jedną z najlepszych metod na „podgryzanie” konkurenta. AMD odnosi też znaczne sukcesy na polu najszybszych dostępnych na rynku procesorów, osiągając wydajność większą niż najbardziej zaawansowane wyroby Intela (mowa o Ryzen 5900 oraz 5900X). Konkurent prawdopodobnie nie pozostanie dłużny, prezentując w 2021 roku nową, jedenastą generację mikroprocesorów. A zatem, o ile w segmencie biurowym i pracowniczym można bez wahania polecić AMD, w przypadku korzystania z gier odpowiedź nie jest taka prosta. Najlepszą metodą byłoby sprawdzanie benchmarków oraz nadchodzących premier obu firm.

Dodatkowe parametry, na które warto zwrócić uwagę 

Oprócz taktowania bazowego procesora oraz jego rodzajów warto spojrzeć na możliwość overclockingu, czyli zwiększania współczynnika taktowania (maksymalnej liczby operacji na sekundę). Jednostki, które mają taką możliwość, najczęściej posiadają literę K lub X na końcu swojej nazwy w przypadku Intela — a dla jego konkurenta przyjęło się, że każdy produkt może zostać podkręcony w toku użytkowania.

 

Procesor INTEL Core i5-9600K BX80684I59600K, 3.7 GHz, Socket - LGA1151

 

Jak wybrać procesor rozsądnie? 

Dokonanie selekcji pomiędzy ofertami Intela i propozycjami AMD jest jak wybór pomiędzy Samsungiem Galaxy S20 Plus a iPhonem 12 Pro Max. Obie propozycje mają cechy, które mogą zarówno przykuć uwagę, jak i nieco odstraszyć — dotyczą głównie ceny, wydajności oraz współczynnika cena-jakość. Najlepszą metodą wyboru procesora jest przeanalizowanie własnych potrzeb, a następnie dobranie takiej rodziny mikroprocesorów, która najbardziej odpowiada maksymalnemu obciążeniu, jakie jesteśmy w stanie wywrzeć na naszym komputerze.

 

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock