Liczby mają moc!
Zacznijmy od dwunastki, która jest uznawana za liczbę doskonałą. Mamy więc 12 zodiakalnych znaków, 12 apostołów czy 12 bogów olimpijskich. Trzynastka jest uznawana za przeciwieństwo tej perfekcji.
Początki złej sławy piątku 13-go sięgają czasów babilońskich i słynnego Kodeksu Hammurabiego. Starożytni wierzyli, że na tablicach brakuje trzynastego paragrafu. Z kolei Wikingowie lękali się tej liczby, ponieważ podczas mitologicznej uczty, na której bawili się bogowie, trzynastym biesiadnikiem okazał się podły Loki, który doprowadził do śmierci Baldura – patrona radości. Za trzynastego gościa podczas Ostatniej Wieczerzy uznaje się Judasza. A piątek 13-go przyjmuje się za dzień śmierci Jezusa Chrystusa. W średniowieczu panowało także przekonanie, że 13-go dnia miesiąca odbywają się sabaty czarownic.
Gdyby to Was jeszcze nie przekonało – w piątek 13 października 1307 roku, król Francji Filip IV postanowił aresztować i spalić na stosie członków zakonu Templariuszy, oskarżając ich o herezję i sodomię. Prawda jest jednak taka, że był im winien sporo pieniędzy. Według legendy, mistrz zakonu przed śmiercią w płomieniach, miał rzucić klątwę na władcę i papieża Klemensa V. Kilka miesięcy później obydwoje już nie żyli…
Wiara w pechowy dzień na dobre rozszalała się jednak w XX wieku, a paniczny lęk przed przeklętą liczbą doczekał się własnego terminu – triskaidekafobia.
Dziś też dzień 13-tego często ukazywany jest w filmach grozy lub komediach. Najpopularniejszą produkcją, kultową już jest "Piątek 13-tego". Film ten doczekał się wielu kontynuacji i przeróbek.
Ale 13-tka to tylko liczba... A co z innymi przesądami. Znacie je? Wierzycie w nie?
Czarny Kot
Ten sztandarowy symbol nieszczęść nie zawsze był utożsamiany z pechem. W wielu krajach i religiach był czczony, otoczony kultem, przypisywano mu boskie moce. W Europie jednak czarny kocur kojarzony był z czarną magią, występował jako nieodzowny towarzysz wiedźm i czarownic. Przebiegający drogę, uznawany był za wysłannika Szatana, który ma sprowadzić duszę na złą drogę. Przyznajcie się, jeśli się wam to przydarza, czekacie aż ktoś przejdzie pierwszy? Zmieniacie trasę? Czy plujecie przez ramię?
Tajemniczy czarny kot. Legendy i przesądy
Przechodzenie pod drabiną
Niektórzy źródeł tego zabobonu upatrują w figurze trójkąta, który tworzy drabina stojąca na ziemi i opierta o ścianę. Kształt ma symbolizować Trójcę Świętą, a osoba, która ośmieli się wkroczyć w to pole, zaburza niebiańską harmonię i sprowadza na siebie nieszczęście.
Drabina przegubowa z podestem HUMBERG 4x2
Rozbite lustro
Wierzy się, że lustro ukazuje ludzką duszę. Dlatego też wampiry, jako istoty potępione, odbicia nie posiadają. Ale dlaczego rozbicie zwierciadła przynosi 7 lat pecha? Starożytni Rzymianie byli przekonani, że ludzkie życie dzieli się na siedmioletnie etapy, po których to regeneruje się i odnawia. Po rozbiciu lustra trzeba było poczekać na kolejną rundę i poskładanie się duszy od nowa.
Lustro ścienne, okrągłe Liberty,
Rozsypana sól
Ponoć rozsypanie soli przynosi pecha i zapowiada kłótnię domową. Przesąd pochodzi z czasów, kiedy przyprawa była niewyobrażalnie droga i sytuacje kiedy lądowała np. na ziemi wiązały się z ogromnymi stratami. Żeby odczynić urok, należy rzucić szczyptę przez ramię, aby oślepić czyhającego za plecami diabła.
Solniczka i pieprzniczka BLOMUS Perea, zestaw, 2 szt.
Przesądów jest jeszcze sporo. O ich pochodzeniu mówią różne teorie. Jesteśmy bardzo ciekawi, czy Wy w nie wierzycie? Czy znacie jakieś wyjątkowe zabobony i sposoby na ich odczynienie?
Komentarze (0)