O kotach (okładka  miękka)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Oferta empik.com : 18,33 zł

18,33 zł 25,00 zł (-26%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Surowe, a zarazem czułe i zabawne spojrzenie na relacje między kotami i ludźmi jednego z najważniejszych amerykańskich pisarzy.

„Kot to piękny diabeł”.

Koty poruszały czułą strunę w nieprzystępnej duszy Bukowskiego. Były dla niego tajemniczymi czującymi istotami, skrywającymi coś pierwotnego i majestatycznego, zdolnymi jednym palącym spojrzeniem przeniknąć człowieka na wskroś. Bukowski uważał koty za wyjątkową emanację natury, nieuchwytnych posłańców piękna i miłości.

Zbiór „O kotach” to wynik zadumy Bukowskiego nad jego ukochanymi zwierzętami, ich wytrzymałością i żywotnością. Oddaje im hołd jako wojownikom i łowcom, budzącym grozę i szacunek, gdy trzymają w łapach cały otaczający je świat. „Kot jest wyłącznie SOBĄ. emanacją nieustępliwych sił natury.”

W tomie tym znajdziemy utwory zabawne, poruszające, surowe, pełne czułości. Bukowski uwiecznia je, gdy domagają się uwagi i jedzenia, polują, dostojnie przechadzają się po klawiaturze jego maszyny do pisania, delikatnie budzą, wbijając pazury w twarz.

Ale nie zapomina też o ich oddaniu i przywiązaniu, łagodności i opiekuńczości, o niezwykłej zdolności do inspirowania.

Przejmujący, ale pozbawiony pretensjonalności zbiór „O kotach” jest nowym spojrzeniem na tego wyjątkowego pisarza i jego sposób widzenia świata, tym razem z perspektywy zwierząt, które uważał za najdoskonalszych nauczycieli życia.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: O kotach
Autor: Bukowski Charles
Tłumaczenie: Kłobukowski Michał
Wydawnictwo: Oficyna Literacka Noir sur Blanc
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 132
Numer wydania: I
Data premiery: 2017-09-27
Rok wydania: 2017
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 235 x 11 x 147
Indeks: 22417428
średnia 4,4
5
29
4
8
3
7
2
0
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
8 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
4/5
29-12-2017 o godz 20:35 przez: Moritziella | Zweryfikowany zakup
Niecodzienne spojrzenie na koty. Bukowski zapewne był ich wielkim wielbicielem i dostrzegał liczne zalety kotów. Książka jednak pokazuje również nas ludzi w rożnym świetle, nie tylko jako wielbicieli kotów, ale także jako zagrożenie dla tych zwierząt.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-12-2017 o godz 09:09 przez: marcin musielak | Zweryfikowany zakup
Bukowski jak zwykle nie rozczarowuje, polecam zakup
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
30-11-2021 o godz 13:24 przez: Dorota | Zweryfikowany zakup
Cudowna pozycja
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-10-2017 o godz 20:41 przez: xdrswam
LADYMARGOT.PL Niesamowita sprawa. Ja, psiara do bólu, wychowana z psami i nie wyobrażająca sobie bez nich życia, zakochałam się w kotach! Nie to, żebym wcześniej ich nie doceniała. Znam te charaktery. W moim życiu nawet jeden koci osobnik się pojawił, a na imię mu było Mickey. Zdawałam sobie sprawę z tego, jaką miłością darzą je ich właściciele i zawsze czułam z nimi solidarność – jestem prawdziwą psią mamą, a moją psią córę kocham nad życie. Nie dzieliłam nas na grupy, wolałam łączyć. Podzieliło nas społeczeństwo: na psiary i kociary właśnie. Dziś natomiast utwierdziłam się po raz kolejny w tym, że nie powinnam należeć do żadnej z tych dwóch grup. Jestem psiaro-kociarą 😀 Ale do rzeczy, bo to o książce ma być mowa, nie o moich osobistych sympatiach i antypatiach. Wiecie, że wielbię Wydawnictwo Noir Sur Blanc. Ich książki czytam w ciemno. Kojarzę je jeszcze z czasów licealnych, kiedy zaczytywałam się w powieściach Umberto Eco. Dla mnie są synonimem wysokiej literatury, tej ambitnej, tej obowiązkowej w naszych biblioteczkach. Kiedy więc zaproponowano mi zrecenzowanie wspaniałego Bukowskiego – czy mogłam odmówić? Nie sądzę 🙂 Zaczynajmy więc. BOHATEROWIE To oczywiście koty. Każdy niepowtarzalny, każdy z charakterem, a wśród nich: Beeker, Pióras, Ting, Gościu, Manx, Bhau, Piękniś, Prana, Kręty i MisterJa. Ich zdjęcia zdobią książkę, dzięki czemu wiemy, że to dokładnie o nie chodzi, co sprawiało, że książkę czytało mi się fantastycznie! FABUŁA Znajdziemy tu wiersze, listy, fragmenty prozy poświęcone jednej z największych miłości Bukowskiego – kotom. Poznamy inne oblicze artysty, jednak styl, ku mojej wielkiej radości, pozostał ten sam. Ach, ta jego zadziorność. DLA KOGO Dla miłośników tych charakternych czworonogów. Dla miłośników zwierząt wszelakich. Dla miłośników Bukowskiego. Pozycja obowiązkowa, której absolutnie nie mogą przeoczyć. PODSUMOWANIE Jestem świadoma tego, że miłośnicy Bukowskiego, do których się zaliczam, byli do tej pory przyzwyczajeni do innego oblicza artysty: niepokornego, brudnego, mrocznego, wulgarnego. Ta pozycja jest niewątpliwym zaskoczeniem. Wręcz zarzuca się wdowie po Bukowskim wyłącznie finansowy motyw, dla którego podzieliła się spuścizną po nim, by wycisnąć z niej najwięcej jak się da. Cóż, mają takie prawo. Nie wnikając w motywy wydania tej pozycji, ja się nią delektuję. Przyznam, że ciekawostką dla mnie jest możliwość przyjrzenia się temu czułemu obliczu pisarza, temu nieznanemu, którego być może nawet się po nim nie spodziewaliśmy. Jego miłość do kotów była znana i wyjątkowa. Widział w nich nie tylko miękkich ciepłych pupili, a osobne byty, wręcz je uczłowieczał, traktując jak równe sobie. To zdecydowanie godna polecenia pozycja. Nie tylko fanom Bukowskiego, ponieważ nie każdy jest w stanie zrozumieć i polubić jego twórczość. To kontrowersyjna postać. Jednak książkę tę zgłębić powinni na pewno wielbiciele kotów i ambitnej, niekonwencjonalnej literatury.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
28-10-2017 o godz 09:44 przez: Beata Igielska
„O kotach” to zbiór różnych tekstów Charlesa Bukowskiego, od wierszy, które dominują, po fragmenty prozy, listów i luźne zapiski. Nie lada gratka dla miłośników twórczości amerykańskiego pisarza. I dla tych kociarzy, którzy widzą w swoich ulubieńcach nie tylko miluśne, mruczące futrzaki. Bukowski to pisarz wzbudzający skrajne odczucia, od zachwytów po ostrą krytykę i zarzuty grafomanii. Jedno jest pewne – obok jego utworów nie da się przejść obojętnie. Tak też jest przy lekturze zbioru „O kotach”. Autor dużo miejsca poświęca własnym czworonogom, a książkę ubarwiają ich fotografie zrobione w różnych miejscach i okolicznościach. Panoszą się tu zatem i rozkosznie wyglądające mruczaki, i zwierzaki o groźnym spojrzeniu oraz wyniośli indywidualiści, dla których świat ludzi istnieje tylko po to, by koty podziwiać (a mógłby i wcale nie istnieć). Na tytułowych bohaterów Bukowski spogląda z różnych perspektyw. Czasem po prostu je opisuje – wygląd, zachowanie, przyzwyczajenia, innym razem czyni punktem wyjścia do snucia innych refleksji, do prowokowania czytelnika i prowadzenia z nim różnych gier. W wierszach jest dużo przemocy, co zdaje się przeczyć stereotypowemu obrazkowi kota-mruczusia, który się łasi, uwielbia pieszczoty i wylegiwanie się na słońcu czy kolanach właściciela. Nie należy jednak zapominać, że koty to drapieżniki, potrafią pokazać pazury i podrapać, zaatakować i złowić ofiarę. W niektórych tekstach podobnie zdają się zachowywać ludzie… Generalnie jednak człowiek wypada tu znacznie gorzej niż kot, często nie może albo nie chce podążać swoimi drogami, żyje w świecie ograniczeń albo jest po prostu monotonny i nieciekawy. Najciekawsze wydały mi się wiersze autotematyczne, w których koty są stałym elementem i życia, i twórczości pisarza. Dosłownie potrafią „nasrać w archiwum” (jak w wierszu „Czytelnik”), ale mogą też być natchnieniem i ukojeniem (np. w utworze „Ciepłe światło”). O kotach Bukowski pisze różnym stylem. W wielu tekstach odnajdziemy typowy dla niego język, pełen wulgaryzmów, prowokacji, obrazoburczych fraz. Są tu jednak i fragmenty liryczne, nastrojowe, w których pod lakonicznością słowa kryje się mnogość myśli. Nie brak też poczucia humoru, zwłaszcza wisielczego, groteski, ironii i autoironii. Koty Bukowskiego mają różne imiona i różne temperamenty, niczym ludzie. Są z nimi, są obok, czasem są wbrew nim. Właśnie ta różnorodność jest największym atutem zbioru, w którym każdy może znaleźć coś dla siebie. BEATA IGIELSKA
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
25-08-2018 o godz 01:02 przez: Possi
Wybaczcie mi, ale fenomenu tej książki nie rozumiem. I wcale nie chodzi tu o to, że nie mam kota. Mam i to od 8 lat, uwielbiam wszystkie koty, kotki, kocięta i wszystkie spokrewnione z nimi zwierzaki. Nie mogę się napatrzeć na ich grację, elegancję. Mam kota na punkcie kota i mimo ogromnej miłości do tych stworzeń. Nie rozumiem... . Może to nie literatura dla mnie? Ciężko powiedzieć, przecież o kotach. No, nic. Kiedy czytamy opis mowa jest o tym, jak autor darzył sympatią swoje czworonogi. Wszystko fajnie, ale... . No, właśnie gdy czytałam pierwsze strony miałam wrażenie, że autor kotów nienawidzi, był w stosunku nich złośliwy i wulgarny. Miłość? Chyba,że taka, która rodzi się w bólach. No, to może tak. Jak dla mnie mało przekonująca. Im dalej w las, tym dalej w książce. Tu i ówdzie były lepsze doświadczenia, przyjemniejsze chwile, wspomnienia i pomoc kocim przyjaciołom. Ale miłości nie odczułam. Może inaczej ją rozumiem? To co w książce mi przeszkadzało to wulgarność, bardzo mocne, chwilami siarczyste opisy, czasem to mi kopara opadła, w życiu na kota tak nie spojrzałam. Plusy, są małe: podobały mi się umieszczone w książce zdjęcia z kotami. W pewnym momencie maiłam już do tej książki nie wracać. Podświadomie coś mnie tam gdzieś zastanawiało, co tam dalej będzie. No i tak doszłam do końca. Chyba już tak mam,że jak mnie coś irytuje to i intryguje i trzeba to skończyć. Komu polecam? Osobą, które lubią koty, ale i wyzwania!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
24-10-2017 o godz 11:28 przez: Maria Pazio-Witkowska
ksiazka_kawa_kot Koty" Bukowskiego są niebywałe. Jak uczucie i podziw dla nich przez niepokornego i rozwichrzonego Charlesa B., które sączy się bądź tryska z wierszy i miniatur tego tomu. Beeker. Pióras. Ting. Ding. Gościu. Manx. Piękniś. Prana. Kręty. MisterJa... Jeden z ferajny np. "nigdy nie czytał Schopenhauera, ale byłby nim diabelnie zachwycony"... Manx był zaś zezowatym kotem, bez ogona, z przetrąconym kręgosłupem, dwukrotnie przejechany autem, z tkwiącą kulką śrutu - "Szajbnięty twardziel" mówi Bukowski i dodaje: "Obaj jesteśmy uliczni menele".... była też kocica, która "gdyby umiała czytać pewnie by ją wzruszały siostry Brontë"... Bukowski poezją i prozą w mistrzowski sposób łączy sprzeczne zdawałoby się uczucia, myśli, treści w naturalnym, lakonicznym, bezczelnym i obrazoburczym stylu... pokochałam ten tom bo jak "wykolejeniec" Charles "na zwierzę mogę patrzeć godzinami, widząc w nim tylko grację i chwałę - życie jakie powinno być." Polecam, czytajcie... świetna, niejednoznaczna rzecz!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
22-10-2017 o godz 22:26 przez: Damian
Książka krótka, ale pozwala nam na spojrzenie na Bukowskiego z innej perspektywy. Zwykle o dziwkach, alkoholu i ogólnym zepsuciu, tym razem jest "O kotach".
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorze: Charles Bukowski

Charles Bukowski to amerykański pisarz i poeta. Światową sławę zyskał dzięki serii powieści o Henrym Chinaskim - outsiderze, alkoholiku i awanturniku. Postać z książek Bukowskiego została stworzona na podstawie własnych doświadczeń autora, toteż sam pisarz jest uważany przez czytelników za barwną osobistość pełną życiowych skandali. Bukowski w swojej twórczości używa prostego, często wulgarnego języka, a główną tematyką jego powieści jest alkohol, uzależnienia, seks, namiętności i problemy zwykłego człowieka.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Anarchia Dalrymple William
5/5
39,62 zł
59,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Adopcja Leon Donna
0/5
25,11 zł
35,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Gala Bona Dominique
4.6/5
31,58 zł
49,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Kształt wody Camilleri Andrea
4.7/5
28,60 zł
39,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Cisza Delillo Don
3.3/5
23,52 zł
35,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Wahadło Foucaulta Eco Umberto
4.7/5
45,35 zł
55,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Świetlne ostrze Camilleri Andrea
4.5/5
30,71 zł
39,00 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego