Spis treści:

  1. Dlaczego warto zdecydować się na smartwatch dla seniora?
  2. Smartwatch dla seniora – czym powinien się wyróżniać?
  3. Co jeszcze może się spodobać seniorom w ich smartwatchu?
  4. Smartwatch dla pana i dla pani

 

Dlaczego warto zdecydować się na smartwatch dla seniora?

Seniorzy to grupa społeczna, która – jak każda inna – potrzebuje dostępu do najnowszych technologii. Mają świadomość ogromnych korzyści wynikających z korzystania z nowoczesnych urządzeń. Jednakże wraz z wiekiem napotykają na różnorodne przeszkody. Pogorszenie wzroku czy problemy z poruszaniem się, a także nieprzyzwyczajenie do noszenia przy sobie telefonu sprawiają, że smartwach jest doskonałym pomysłem.

Smartwatch ma wygodną formę zegarka, do którego noszenia przyzwyczajone jest starsze pokolenie. Oprócz możliwości kontrolowania godziny oferuje również mnóstwo innych przydatnych funkcji. Seniorzy mogą skorzystać z przycisku SOS, który umożliwia szybkie wykonanie połączenia w sytuacji kryzysowej.

Co ciekawe, niektóre z modeli mają również funkcję „alert upadku” – w sytuacji, gdy urządzenie wykryje upadek, a senior potwierdzi, że pomoc jest potrzebna, zostanie wykonane połączenie SOS oraz przekazanie informacji o dokładnej lokalizacji. Niektóre z modeli posiadają również możliwość zaalarmowania wybranego kontaktu w momencie, gdy senior opuści wyznaczony obszar.

 

Smartwatch ze skórzanym paskiem Samsung Galaxy Watch 3

 

Smartwatch dla seniora – czym powinien się wyróżniać?

Smartwatch dla seniora musi być przede wszystkim prosty w obsłudze. Urządzenie powinno być wyposażone w duży wyświetlacz – na przykład w rozmiarze 1,2 cala. Ekran powinien być nie tylko duży, ale jasny i czytelny – nawet w pełnym słońcu. W tej roli doskonale sprawdzą się modele z matową matrycą, na przykład AMOLED i Super AMOLED.

Smartwatch dla seniora, który ma problemy z zanikami pamięci, powinien być wyposażony w moduł GPS. Dzięki temu w nagłej sytuacji będziesz mógł ustalić miejsce, w którym znajduje się starsza osoba. Jeśli senior ma problemy ze słuchem, zwróć uwagę na to, by powiadomienia nie były sygnalizowane jedynie za pomocą dźwięku, ale i wibracji.

Bardziej zaawansowane modele wyposażone są w czujniki, które umożliwiają monitorowanie najważniejszych funkcji życiowych. Wartą rozważenia propozycją jest smartwatch wyposażony w pulsometr i ciśnieniomierz lub pulsoksymetr. Zegarki umożliwiają również kontrolowanie czasu i jakości snu. Rano i wieczorem smartwatch może także przypominać o konieczności przyjęcia leków.

Ważne są nie tylko funkcje, ale i wygląd zegarka. Dobrze dobrane urządzenie powinno pasować do garderoby noszonej na co dzień. Niektóre ze smartwatchy zamocowane są na klasycznym, skórzanym pasku i do złudzenia przypominają klasyczne zegarki. Inne natomiast mają możliwość personalizacji wyglądu tarczy.

 

Czarny smartwatch MAXCOM Fit FW22 Classic

 

Co jeszcze może się spodobać seniorom w ich smartwatchu?

Aktywnego seniora może zainteresować funkcja liczenia kroków oraz kilometrów, które pokonał każdego dnia. Jest to ogromna motywacja do codziennego ruchu. Dość sporym udogodnieniem dla seniorów jest aplikacja pogodowa. Dzięki smartwatchowi zawsze będą wiedzieć, jak się przygotować na wyjście z domu – nawet jeśli ominie ich prognoza pogody w telewizji.

Inną funkcją, która spodoba się na pewno nie tylko seniorom, jest możliwość szukania telefonu. Wystarczy jedynie odpowiednio skonfigurować urządzenia – po wybraniu odpowiedniej opcji na zegarku sparowany smartfon zacznie wydawać dźwięk.

Warto również zwrócić uwagę na pojemność baterii – to od tego parametru zależy, jak długo zegarek może działać po pełnym naładowaniu akumulatora. Producenci udostępniają informacje o szacowanym czasie pracy urządzenia – warto zapoznać się z tymi danymi. Przydatnym udogodnieniem jest wodoodporna obudowa – dzięki niej zegarek może być używany w łazience, a także w czasie deszczu.

 

Czarny smartwatch Garmin Vivomove 3 Sport

 

Smartwatch dla pana i dla pani

Producenci dopasowują smartwatche nie tylko do aktywności i potrzeb klienta, ale również do jego poczucia estetyki. Smartwatche zaprojektowane z myślą o paniach mogą przypominać klasyczne damskie zegarki.

Klasyczny smartwatch męski dla seniora jest z zasady – tak samo, jak zwykły zegarek – nieco cięższy i większy. Wybierając smartwatch dla seniora, należy brać pod uwagę jego upodobania. Inteligentny zegarek to urządzenie, które ułatwi komunikację z seniorem i zwiększy jego bezpieczeństwo.

 

Smartwatch ze skórzanym paskiem Samsung Galaxy Watch Active 2

 

Więcej artykułów o wyborze elektroniki znajdziesz w dziale Elektronika sportowa.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock