Smartband to świetna forma motywacji do aktywności fizycznej

Przede wszystkim, opaski sportowe motywują do regularnych treningów. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń to podstawa, aby wyrobić sobie nawyki aktywnego stylu życia. Jeżeli jesteś osobą początkującą, opaska świetnie nada się do sprawdzenia twojej kondycji fizycznej, dobrania odpowiedniej długości ćwiczeń, do potrzeb organizmu. W zależności od tego, jaką aktywność fizyczną wybierzesz oraz na jakim poziomie zaawansowania jesteś, będziesz mógł także kontrolować swoje postępy w jednej z przystosowanych do tego aplikacji. Po skończonym treningu wykres pokaże intensywność, a także skuteczność i czas pracy twojego organizmu, co dodatkowo motywuje do wykonania kolejnych treningów.

Pomiar ważnych parametrów organizmu

Przed rozpoczęciem treningu mamy do wyboru kilka trybów, dostosowujących pomiary do wykonywanej przez nas aktywności fizycznej. Są to najczęściej: spacer, bieganie, bieg na bieżni, jazda rowerem, gra w badmintona/tenisa/koszykówkę, gimnastyka, a także tryb dowolny. W czasie ćwiczeń opaska zmierzy parametry, takie jak ciśnienie, tętno, natlenowanie krwi, liczbę kroków, przebyty dystans oraz spalone kalorie. Są to bardzo cenne informacje na temat twojego zdrowia i ogólnego stanu organizmu podczas wykonywania aktywności fizycznej. Znajomość tych parametrów pozwoli ci regularnie sprawdzać, czy wszystko jest w porządku, a w razie ewentualnych problemów ze zdrowiem, pozwoli je wykryć na wczesnym etapie i jak najszybciej udać się do lekarza. Statystyki te również będą także pomocne w obserwacji swoich postępów oraz poprawy kondycji.

Wodoszczelne opaski sportowe – na czym to polega?

Niekiedy opaski przystosowane są również do pływania, więc charakteryzuje je wodoszczelność, zwykle jednak ograniczona do konkretnego czasu przebywania pod wodą i do odpowiedniej głębokości zanurzenia. Zatem, jeżeli opaska ma nam posłużyć głównie podczas pływania, należy zwrócić uwagę na tę o wysokiej klasie wodoszczelności.

Wodoszczelny smartband czy smartwatch – co lepsze?

W sklepach dostępna jest szeroka gama elektroniki tego typu. Chociaż urządzenia te działają podobnie i oferują podobne funkcje, istnieją między nimi nieznaczne różnice, głównie wizualne. Smartbandy, w odróżnieniu od smartwatchów, nie mają kształtu klasycznego zegarka. Dzięki ich lekkości i niewielkim rozmiarom dobrze prezentują się na ręce i nie uciskają, przez co są wygodne do pomiarów w czasie snu, czy treningu. Zdecydowanie lepiej nadają się też do pływania.

Huawei Band 4 – wielofunkcyjny smartband na basen

Przykładowo, opaska marki Huawei Band 4 jest w stanie zmierzyć nie tylko dystans przemierzony na basenie czy wodach otwartych, ale i wskaźnik SWOLF, odpowiadający sumie przepłyniętych metrów i wykonanych na tym odcinku ruchów. Opaska ta informuje też o przekroczeniu dopuszczalnego tętna oraz o potrzebie regeneracji. Jest zatem niezwykle praktycznym monitorem aktywności, polecanym dla sportowców. Poziom jej wodoszczelności to 5 ATM.

Smartwatch Garett Fit 26 GPS – idealny do pływania i dla biegaczy

Dzięki niemu możliwe jest zapisywanie pokonanej trasy. Bardzo dobrze sprawdza się, jako zegarek do pływania – czas pracy pod wodą wynosi nawet godzinę, przez co możliwe jest wykonanie intensywnego, długodystansowego treningu. Model ten wyposażony jest w wiele przydatnych dla sportowców i amatorów funkcji, m.in. pulsometr, czy GPS z możliwością wyznaczania trasy. Marka oferuje także eleganckie wersje tego urządzenia, które będą prezentować się niezwykle efektownie, a nawet zegarki dziecięce.

Opaski Xiaomi Amazfit Cor Smart – wysoki poziom wodoszczelności

Produkty marki Xiaomi (Amazfit Cor Smart) natomiast są niezwykle zgrabne, lekkie i wysoce wodoszczelne – tolerują głębokość zanurzenia do 50 m. Oferują wszystkie podstawowe pomiary, tak jak inne smartbandy, a dodatkowo umożliwiają śledzenie tętna w trybie ciągłym podczas aktywności. Są w stanie nawet zmierzyć temperaturę ciała. Wyposażone są również w tzw. 3-osiowy czujnik przyspieszenia, który mierzy przyspieszenie liniowe i kątowe. Największym atutem tej opaski jest niezwykle długi czas pracy jej baterii, który wynosi nawet do 12 dni.

Wodoszczelne opaski dla seniorów

Wodoszczelność jest również ważną funkcją, którą posiadają opaski sportowe dedykowane specjalnie dla osób w starszym wieku. Przykładem może być opaska SOS dla seniora BS.03. Jeśli osobie starszej zdarzy się przypadkowo ją zamoczyć, nie ulegnie ona uszkodzeniu.

Łączność ze smartfonem przy pomocy Bluetooth

Większość dostępnych na rynku smartbandów pozwala również na połączenie ze smartfonem za pomocą modułu Bluetooth, który umożliwia odczytywanie powiadomień, SMS-ów i odbieranie połączeń przychodzących z poziomu opaski.

Opaska sportowa na basen powinna być nie tylko wodoszczelna, ale także lekka i oferować opcję pomiarów kluczowych parametrów. Stopień wodoszczelności natomiast dobieraj w zależności od tego, czy pływasz tylko w wakacje, czy częściej uprawiasz tę aktywność. Jeśli nurkujesz, sprawdź też, do jakiej głębokości smartband będzie działać bez zarzutów.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock