Spis treści:

  1. Smartwatche i smartbandy — z myślą o kim powstały?
  2. Smartwatch czy smartband — czym się różnią?
  3. Smartwatche i smartbandy a uprawianie sportu — jakich cech szukać?
  4. Smartband a smartwatch — który wybrać?

 

Smartwatche i smartbandy — z myślą o kim powstały?

Smartwatche oraz smartbandy wielu osobom mogą kojarzyć się z osobami aktywnymi, uprawiającymi sporty. To właśnie one często korzystają z tego typu technologii, która umożliwia mierzenie efektywności treningów i motywuje do aktywności fizycznej. W rzeczywistości korzystają z nich również osoby, które nie przywiązują aż tak dużej uwagi do progresowania w wybranej dyscyplinie sportowej, ale za to używają innych funkcji takich gadżetów na co dzień.

Nie da się ukryć, że smartbandy i smartwatche są szczególnie dostosowane do potrzeb osób uprawiających różne rodzaje aktywności fizycznej. Nie należy jednak mylić ich ze zwykłymi zegarkami sportowymi, których funkcje ograniczają się do tych, powiązanych ze sportem — na przykład mierzenia tempa, liczby spalonych kalorii i nawigacji GPS. Smartwatche i smartbandy pozwalają użytkownikowi na znacznie więcej, umożliwiając między innymi wysyłanie wiadomości czy korzystanie z różnych aplikacji.

 

Smartband z pomarańczową opaską Huami Amazfit Band 5

 

Wszystko to sprawia, że stanowią przykład odpowiedniego akcesorium dla każdego, kto ceni sobie aktywny styl życia i chce mieć stały dostęp do funkcji pozwalających szybko komunikować się z innymi.

Smartwatch czy smartband — czym się różnią?

Zastanawiasz się, czym się różni smartband od smartwatcha? Różnica jest zasadnicza. W przypadku smartwatchy mamy do czynienia z bardziej zaawansowanym urządzeniem, które działa w zasadzie całkowicie samodzielnie. Najczęściej — choć zdarzają się wyjątki – są one wyposażone w system operacyjny, przez co nie wymagają współpracy z komputerami czy telefonami. Tymczasem smartband zazwyczaj działa w synchronizacji z innym urządzeniem. Najczęściej jest to smartfon, choć inteligentną opaskę można sparować również z laptopem.

Smartwatch i smartband różnią się od siebie również samą formą. Pierwszy wariant jest wyraźnie większy, a drugi — lżejszy i cieńszy, wyglądem przypominający sportową opaskę na nadgarstek. To właśnie z tego względu smartbandy tak chętnie wykorzystują sportowcy, którym odpowiada lekki format akcesorium.

 

Biały smartwatch Apple Watch series 3

 

Smartwatche i smartbandy a uprawianie sportu — jakich cech szukać?

Jeśli zależy ci na zakupie takiego akcesorium głównie ze względu na cele treningowe, a dodatkowe opcje mają drugorzędne znaczenie, warto zwrócić uwagę na następujące funkcje:

  • mierzenie tętna — aby robić to z dużą dokładnością, potrzebne są specjalne zegarki sportowe z pasem piersiowym. W przypadku smartwatchy i smartbandów pomiar dokonywany jest zazwyczaj na nadgarstku, co daje większy margines błędu. Nie zmienia to jednak faktu, że to bardzo ważna cecha dla każdego sportowca, zwłaszcza uprawiającego różne dyscypliny wyczynowo;
  • GPS — w przypadku takich urządzeń jest to standard, niemniej, warto upewnić się, czy wybrany produkt faktycznie zawiera taką opcję. Dlaczego to takie ważne? Bez nawigacji, urządzenie nie będzie w stanie mierzyć pokonywanych dystansów, co stanowi przecież podstawę monitorowania treningu, np. joggingu. Ale to nie wszystko. Osoby, uprawiające różnego rodzaju aktywności w terenie, dzięki GPSowi nie zgubią się i z łatwością trafią w wybrane miejsce;
  • funkcja „przypominajki” — smartwatche i smartbandy mogą być treningowymi asystentami, którzy pomagają w planowaniu treningów i celów treningowych, oraz ich osiąganiu. Stanowią nieocenione wsparcie w monitorowaniu sportowych wyników, mierzeniu efektywności i postępów. A do tego mogą uprzyjemniać trening choćby poprzez możliwość słuchania muzyki za ich pośrednictwem. Nie zapominajmy jednak o tym, że takie akcesorium to również świetny motywator. Wybierając model dla siebie, warto mieć na uwadze funkcję przypominajki, która sygnałem dźwiękowym czy wibracją motywuje do aktywności, gdy nadejdzie na nią pora.

 

Czarny smartwatch Apple Watch series Nike 6 GPS

 

Smartband a smartwatch — który wybrać?

Wybór zależy od wielu kwestii. Przede wszystkim, warto zastanowić się nad tym, do czego będzie służyć ci takie akcesorium. Jeśli zależy ci na prawdziwej minicentrali na nadgarstku, która będzie mogła stanowić nawet zastępstwo dla smartfona, lepiej zdecydować się na smartwatch. Za jego pośrednictwem możesz wykonywać połączenia, wysyłać wiadomości, korzystać z aplikacji, nawigacji — a to tylko część funkcji, których spektrum zależy oczywiście od wybranego modelu.

Smartband jest lżejszy, ma prostszy design i świetnie sprawdzi się, jeśli szukasz „przedłużenia” dla swojego smarfona, z którego korzystanie podczas niektórych aktywności, jak choćby treningu, jest utrudnione.

 

Smartband z fioletową opaska Bakeeley v100

 

Oba urządzenia będą świetnym treningowym „asystentem”, motywując cię i pomagając w monitorowaniu postępów. Weź jednak pod uwagę to, że ze względu na bardziej rozbudowane działanie, oparte na własnym systemie operacyjnym, oraz mnogość funkcji, smartwatch konsumuje znacznie więcej energii i szybciej się rozładowuje. Jeśli więc szukasz sprzętu, który będzie funkcjonował wydajnie bez ładowania przez dłuższy okres, to smartband może być lepszym rozwiązaniem. Sprawdź naszą ofertę i wybierz urządzenie dla siebie.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock