Które z nich zainteresują młodych ludzi najistotniejszymi wydarzeniami w dziejach świata? Przejrzeliśmy ofertę materiałów dydaktycznych oraz podręczników do historii dla kolejnych klas liceum i technikum oraz wybraliśmy kilka najciekawszych publikacji, z którymi historia z pewnością nie będzie nudna.
 

poznać przeszłość 1
 

Historia i podręczniki do liceum i technikum

Nie od dziś wiadomo, że jednym z najważniejszych wyzwań, przed którymi stają nauczyciele oraz twórcy podręczników do historii dla uczniów 1 liceum czy technikum jest zainteresowanie tematami, które młodzież zdążyła przerobić już w szkole podstawowej. Kolejne cofnięcie się do antyku musi być zatem na tyle interesujące, żeby przykuć uwagę uczniów. Które podręczniki z przedmiotu historia i społeczeństwo spełniają te wymagania?

Jednymi z popularniejszych serii dostępnych dla uczniów są „Poznać przeszłość” oraz „Zrozumieć przeszłość” od wydawnictwa Nowa Era. W ręce pierwszoklasistów może trafić podręcznik „Zrozumieć przeszłość 1”, dostępny zarówno w zakresie podstawowym, jak i rozszerzonym. Pierwsze, co przykuwa uwagę w związku z tym tytułem to fakt, że treści opisane w poszczególnych rozdziałach nie są zbyt skumulowane, a rozsądnie podzielone z wyróżnionymi kluczowymi datami. Jednocześnie „Zrozumieć przeszłość 1 zakres podstawowy” jest wyjątkowo barwną publikacją, w której nie brakuje fotografii oraz infografik, dzięki którym uczniom znacznie łatwiej przyswoić teoretyczną wiedzę.
 

Poznać przeszłość 2
 

Świetnym uzupełnieniem podręcznika mogą być dodatkowe materiały z zakresu historii i społeczeństwa. Nauka przebiegu ważnej wojny czy zmian geopolitycznych może być znacznie bardziej przystępna, jeśli uczniom towarzyszy atlas historyczny. Tego typu materiały dostępne były od lat, jednak przeważnie traktowane je marginalnie. Tymczasem dla wielu uczniów, zwłaszcza tzw. wzrokowców, graficzne przedstawienie układu sił wrogich armii czy uplastycznienie na mapie skutków kolonializmu będzie o wiele efektywniejsze, niż monotonny wykład na ten temat.

Warto też pamiętać, że w programie przedmiotu historia i społeczeństwo zawartych jest również wiele dziedzin pokrewnych, dlatego kompletując materiały do nauki warto zwrócić uwagę na takie pozycje jak „Spotkania z filozofią” wydawnictwa Nowa Era lub „Sztuka i czas” od WSiP, czyli z podręcznik do historii sztuki dla uczniów liceum. Jeśli młodzież nie ma tego przedmiotu w szkole, tego typu publikacje mogą być cennym uzupełnieniem wiedzy z tych dziedzin.
 

poznać przeszłość 3
 

Lekcje historii w kolejnych klasach

Podstawa programowa przedmiotu historia i społeczeństwo precyzyjnie określa zakres tematów na kolejnych etapach nauki. Niemniej zmiana serii podręczników w trakcie edukacji w szkole średniej nie jest wskazana. Dlatego pedagodzy, którzy zdecydowali się wprowadzić książki z serii „Zrozumieć przeszłość”, w drugiej klasie wybiorą najpewniej podręcznik „Zrozumieć przeszłość 2 zakres podstawowy” lub „Zrozumieć przeszłość 2 zakres rozszerzony”.

Oczywiście nie jest to jedyna wartościowa propozycja na rynku wydawniczym. Uczniowie chętnie korzystają chociażby z publikacje wydawnictwa Operon. Historia i społeczeństwo w podręczniku dla klasy drugiej liceum i technikum przeprowadza uczniów przez niezwykle ważne wydarzenia w dziejach świata. Istotne jest zatem czytelne i zrozumiałe przeprowadzenie młodzieży przez ten okres historyczny.

Kolejną kontynuację znajdziemy w podręcznikach dla klasy trzeciej. Na tym etapie większość uczniów wie już, czy planuje zdawać maturę z przedmiotu historia i społeczeństwo. Klasa 3 liceum może być dobrym momentem na zaopatrzenie się w dodatkowe materiały, takie jak „Zrozumieć przeszłość. Maturalne karty pracy” od wydawnictwa Nowa Era.
 

zrozumieć przeszłość 1
 

Historia i społeczeństwo – podręcznik dla maturzystów

W ostatnim roku nauki w szkole średniej, coraz więcej uczniów skupia się na przygotowaniach do egzaminu dojrzałości. Podręczniki dla czwartoklasistów takie jak „Historia i społeczeństwo” WSiP skupiają się na historii najnowszej, natomiast przyszli maturzyści muszą skupić się na zbliżającym się egzaminie i równolegle wrócić do wcześniejszych epok. Spory wybór materiałów przygotowujących do matury mają uczniowie, którzy korzystali z serii podręczników do historii i społeczeństwa „Poznać przeszłość”. Wydawnictwo zapewnia karty pracy związane z każdym etapem edukacji przedmiotu.
 

Zrozumieć przeszłość
 

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładowe: źródło: shutterstock.com