Czasy, w których każdy szary podręcznik do chemii okraszony był obszernym zdjęciem Marii Curie-Skłodowskiej już dawno minęły. Najnowsze materiały do nauki z tego przedmiotu prześcigają się w ciekawszych formach przedstawiania chemicznych związków. Wystarczy sięgnąć po takie serie jak „To jest chemia” oraz „Chemia wokół nas”.
 

To jest chemia 1 podręcznik
 

Chemia – zestaw na start szkoły średniej

Chemia na poziomie szkoły średniej obejmuje sporo różnorodnych zagadnień, które nie zawsze są proste w nauce. Dlatego zarówno podręcznik, jak i pozostałe materiały dydaktyczne powinny obfitować w przejrzyste treści i wyraźne podziały tematyczne. W taki przystępnym stylu powstały podręczniki do pierwszej klasy chemii od wydawnictwa Nowa Era. „To jest chemia 1” w dużej mierze stawia na uporządkowanie dotychczasowej wiedzy równocześnie z nabywaniem nowej. We właściwych miejscach autorzy książki wskazują, które wiadomości były już przerabiane w szkole podstawowej, a na jakie nowe informacje należy zwrócić szczególną uwagę.
 

To jest chemia 1 podstawowa
 

W podręczniku „To jest chemia 1 zakres podstawowy” znajdziemy również wygodne „Podsumowania w formie pytań i odpowiedzi”, gdzie można uporządkować wiedzę i sprawdzić swoją pamięć. Ponadto wszystkie działy są dokładnie usystematyzowane i obejmują treści z chemii ogólnej i nieorganicznej. To wygodne rozwiązanie, które można kontynuować w kolejnych klasach dzięki serii podręczników „To jest chemia”.

Już w pierwszej klasie szkoły średniej warto ćwiczyć widzę i przygotowywać się pod kątem przyszłej matury. Dlatego oprócz podręcznika Nowa Era proponuje również „To jest chemia. Karty pracy”, gdzie uczniowie znajdą samouczki, infografiki oraz testy. Te ostatnie nie tylko sprawdzą stan wiedzy, ale też przygotują do charakterystycznej formy egzaminu dojrzałości.
 

to jest chemia karty pracy
 

Zestaw startowy do szkoły średniej z chemii warto uzupełnić o podręczne tablice szkolne. Oprócz podstaw, czyli okresowego układu pierwiastków, tablice w przejrzysty sposób przedstawiają najważniejsze prawa i zasady, a także struktury substancji.

Chemia w praktyce – materiały i podręczniki

Oprócz popularnych podręczników takich jak „To jest chemia 2 zakres podstawowy”, w ofercie materiałów do nauki chemii znajdziemy również niezwykle ciekawe pozycje, które opierają się na odniesieniach chemicznych zagadnień do naszej codzienności. Tak powstała seria książek popularnonaukowych „Chemia wokół nas”. Kolejne pozycje odnoszą się do chemii w produktach spożywczych, w farmacji czy po prostu w życiu codziennym. Tego typu pozycje potrafią zainteresować chemią i w praktyczny sposób pokazać, jak bardzo jesteśmy otoczeni różnego rodzaju związkami na co dzień.
 

To jest chemia 2
 

Teoria zawarta w podręcznikach typu „To jest chemia 2” Nowej Ery powinna być poparta praktyką. Dlatego uczniowie mogą wyposażyć się również w różnego rodzaju ćwiczenia oraz repetytoria. Warto o tym pomyśleć już na etapie chemii w drugiej klasie, gdyż tuż przed maturą ilość materiału do opanowania może być zbyt duża. Jeśli chcemy pozostać wśród publikacji jednego wydawnictwa, pozycją wartą polecenia jest „To jest chemia 2. Karty pracy”. Zadania skutecznie pomagają w utrwaleniu wiadomości z chemii organicznej.
 

To jest chemia 3
 

Wreszcie w klasie maturalnej czas na intensywną pracę z pomocą materiałów z chemii dla maturzystów. Obszerne zbiory znajdziemy na przykład w publikacji Oficyny Wydawniczej Nowa Matura „Chemia. Tom 3. Zbiór zadań wraz z odpowiedziami 2002-2022” gdzie na prawie 600 stronach zawarto materiały dla przyszłorocznych maturzystów. Tutaj możemy liczyć na repetytoria, vademeca czy po prostu zbiory ćwiczeń, które pomagają odświeżyć wiedzę, ale też przygotowują do formy testu, jaki czeka uczniów na egzaminie dojrzałości.
 

to jest chemia zbiór zadań
 

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Czytam

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com