Biologia to jeden z najpopularniejszych przedmiotów wybieranych przez maturzystów, wobec tego wydawnictwa mają dla uczniów wiele ciekawych propozycji wydawniczych z serią „Biologia na czasie” od Nowej Ery.
 

Biologia na czasie 4
 

Biologia na czasie – wiedza przedstawiona w atrakcyjny sposób

Biologia bywa nauką niezwykle skomplikowaną, ale przy tym fascynującą. Aby już od pierwszej klasy szkoły średniej zachęcić uczniów do zgłębiania biologicznych tematów, potrzebna jest atrakcyjna oprawa. W przeciwieństwie do chociażby matematyki, biologia to nie tylko nierzadko abstrakcyjne liczby. To przede wszystkim nauka o otaczającym nas świecie i nas samych – jak działa nasz organizm, co sprawia, że uprawiane przez nas rośliny rosną – im większa jest nasza wiedza biologiczna, tym mniej tajemnic ma przed nami świat.
 

Biologia na czasie 1
 

Niemniej takie wyjaśnienie nie sprawi, że uczniowie zaczną pasjami zaczytywać się w podręcznikach do biologii. Ważna jest także forma prezentowania treści, a w przypadku tego przedmiotu, autorzy podręczników mają bardzo duże pole do działania. Świetnym przykładem mogą być książki z serii „Biologia na czasie”. Nowa Era proponuje kolorową i pełną fascynujących fotografii oraz infografik publikację, która szybko przykuwa uwagę ucznia. W podręczniku do pierwszej klasy „Biologia na czasie 1” nie zderzymy się ze ścianą tekstu. Zamiast tego krótkie akapity podzielone są na powtarzalne i pomocne w nauce elementy jak „W skrócie”, „Zwróć uwagę na” czy „Jest na to sposób”. Ponadto nie brakuje praktycznych wskazówek i fragmentów pomocnych w powtórce wiadomości w postaci zakładek „Podsumowanie” oraz „To było w szkole podstawowej”. Naukę z serią można kontynuować w kolejnych klasach za sprawą podręczników „Biologia na czasie 2” oraz „Biologia na czasie 3”.
 

Biologie na czasie 2
 

Podręczniki do biologii do liceum – coś dla pasjonatów

Poza podstawowym materiałem, który obowiązuje w szkole średniej, wśród materiałów do nauki biologii warto wyróżnić także publikacje, skupiające się na konkretnych zagadnieniach i są dedykowane uczniom, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę w danej dziedzinie. Świetnym przykładem może być książka „Ćwiczenia z fizjologii roślin” od wydawnictwa UMCS. Podręcznik stworzono z myślą o rozwijaniu zainteresowań tematyką, która znajduje się w obowiązującym programie nauczania. Pięć rozdziałów dotyczy niezwykle bogatego świata flory.
 

Biologia na czasie karty pracy
 

Ponadto pasjonatom biologii polecamy liczne książki popularnonaukowe, które w przystępny sposób przekazują wiedzę z tej dziedziny nauki. Poza epokowymi dziełami Karola Darwina, można zacząć od dużo bardziej przystępnych tytułów, jak np. album „Nasza planeta”, Alastaira Fothergilla i Keitha Scholeya, który zawiera fantastyczne ujęcia natury oraz porcję biologicznej wiedzy.
 

Biologia na czasie 1
 

Jak przygotować się do matury z biologii?

Dla wielu uczniów krytyczna jest książka do biologii w klasie maturalnej. Od ostatniego podręcznika wymagają bowiem nie tylko materiałów z podstawy programowej, ale również przygotowania do egzaminu dojrzałości. Powtórek do matury należy jednak szukać gdzie indziej. Już od pierwszej klasy szkoły średniej warto zainteresować się „Maturalnymi kartami pracy”, które wydawnictwa publikują zazwyczaj w dwóch wariantach. Przykładem może być wspomniana wcześniej seria wydawnictwa Nowa Era. Popularne wśród przyszłych maturzystów jest wydanie „Biologia na czasie 3. Maturalne karty pracy”.  W toku nauki można wybrać między podręcznikami „Biologia na czasie zakres podstawowy” oraz „Biologia na czasie zakres rozszerzony”. Wszystko uzależnione jest od profilu klasy w szkole średniej oraz planów samych uczniów. Warto dodać, że seria „Biologia na czasie. Maturalne karty pracy” nie tylko stanowi materiał do powtórek, ale jest również sposobem na oswojenie się z formą egzaminu dojrzałości za sprawą przykładowych arkuszy.
 

Biologia na czasie karty maturalne
 

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com