Wydawnictwo Marvel zostało założone w roku 1939 – możemy sobie wyobrazić, jak wiele komiksów o superbohaterach powstało po przeszło osiemdziesięciu latach aktywnej działalności. W Polsce przygodami najsłynniejszych superherosów w wersji komiksowej możemy się cieszyć znacznie krócej - pierwsze komiksy Marvela po polsku pojawiły się na naszym rynku w 1990 roku za sprawą wydawnictwa TM-semic. Od tamtego czasu rodzimi wydawcy nie próżnowali, a nasz rynek doczekał się setek tytułów z tej ogromnej kolekcji komiksów Marvela.

Wśród ogromu wydań, zeszytów, serii i kolekcji początkującemu czytelnikowi może być trudno wybrać najlepsze komiksy Marvela. Oto  kilka bardzo dobrych i niezwykle wciągających tytułów w polskiej wersji. Znajdą się tu pozycję przede wszystkim dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym medium – ale komiksowi wyjadacze na pewno też chętnie powrócą do tych historii!

Najlepsze komiksy Marvela po polsku – lista tytułów

  • „Wojna Domowa”, Mark Millar

Komiks „Wojna Domowa” wprowadził konflikty pomiędzy superbohaterami na zupełnie nowy poziom. To tutaj nawiązał się ikoniczny spór pomiędzy Iron Manem a Kapitanem Ameryką. Cały konflikt rozpoczął się od pomysłu rejestracji wszystkich herosów i ujawnienie ich tajnych tożsamości. Tony Stark był za, jednak Steve Rogers sprzeciwiał się tej idei.

Obaj bohaterowie zebrali grupy swoich zwolenników, a konflikt narastał na silę z każdą kolejną stroną. Czytelnicy znajdą tu setki bohaterów znanych im z filmów, animacji czy innych komiksów. Co ciekaw, nie ma natomiast w tym komiksie Marvela złoczyńców jako takich. Ta ikoniczna historia stała się zarysem scenariusza filmu „Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów”.

 

Wojna Domowa

 

  • „Moon Knight”, Jeff Lemire

Zupełnie inny, nieco bardziej kameralny klimat buduje natomiast „Moon Knight”. Główny bohater – który przez lata pozostawał raczej na dalszym planie wśród najjaśniejszych gwiazd Marvela – budzi się w szpitalu psychiatrycznym, gdzie dowiaduje się, że praktycznie całe jego dotychczasowe życie było jedynie wytworem jego chorej psychiki. Zarówno jego spektakularne przygody i dokonania jako Moon Knight, jak i wszystkie trzy sekretne alter ego. Musi zmierzyć się ze szpitalną codziennością i surrealistycznymi wizjami w swojej głowie. A w dodatku cały czas słyszy głos egipskiego bóstwa Khonshu.

Jeff Lemire opowiada zupełnie nową opowieść o bardzo specyficznym i enigmatycznym bohaterze uniwersum Marvela. Czerpie przy tym z jego początków, a całość zgrabnie mieści w jednym tomie. Dodatkiem są znakomite rysunki autorstwa Grega Smallwooda, który umiejętnie tworzy surowe i dość mroczne plansze. Artysta zręcznie wprowadza motywy mitologii egipskiej do współczesnego świata. Pozycja idealna dla tych, którzy chcą lepiej poznać bohatera z serialu „Moon Knight” i rozbudować swoją wiedzę na temat superbohaterów Marvela.

 

Moon night

 

  • „Rękawica Nieskończoności”, Jim Starlin

Większość osób interesujących się komiksami superbohaterskimi to również fani fFilmowego Uniwersum Marvela. Trudno się dziwić – to prawdziwy ewenement w historii kina, kilkadziesiąt filmów, które łączy wspólne motywy i bohaterowie. Seria znalazła konkluzję w dwuczęściowym finale w filmach „Avengers: Wojna bez granic” i „Avengers: Koniec gry”. Warto pamiętać, że cała ta filmowa saga bazuje luźno na komiksie „Rękawica Nieskończoności”.

„Rękawica Nieskończoności” to lektura obowiązkowa dla fanów MCU, a dla nieobeznanych w temacie superbohaterów bardzo ciekawe wprowadzenia w świat klasycznego komiksu. W tym potężnym tomie możemy zobaczyć, jak potoczyły się losy potężnego tyrana Thanosa w komiksowym pierwowzorze a także zobaczyć ile filmowi twórcy przenieśli z tego na ekran. Powstały ciekawe kontynuacje zatytułowane „Wojna Nieskończoności” oraz „Krucjata Nieskończoności”, które także doczekały się polskiego tłumaczenia.

 

Rękawica nieskończoności

 

  • „Oto nadchodzi… Daredevil” - Mark Waid

Jeśli wielkie historie nie są tym czego szukasz w komiksie i wolisz śledzić losy pojedynczych bohaterów, to Daredevil będzie znakomitym wyborem. Z komiksami z Daredevilem jest tak, że każda seria, każdy run nowego autora ma w sobie coś wyjątkowego i jest bardzo dobrze odbierany przez fanów tego bohatera. Może to po prostu zasługa świetnej postaci, jaką jest niewidomy adwokat Matt Murdock. Niezależnie, po którą serię sięgniemy, z pewnością będzie to dobry komiks Marvela.

Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na cykl „Oto nadchodzi… Daredevil”, która niedawno pojawiła się na polskim rynku. Za małe odświeżenie postaci odpowiada tu znany scenarzysta Mark Waid. Co do samej fabuły, Diabeł z Hells Kitchen wyzwolił się niedawno spod wpływu pewnego demona, odbył podróż w głąb własnej psychiki i teraz powraca z nową mocą. Za dnia broni ludzi na sali sądowej, nocą zaś poluje na ulicznych zbirów. Tam też odkrywa istnienie tajemniczego dysku, który chcą zdobyć najbardziej przestępcze organizacje takie, jak AIM i Hydra. Świetny komiks, doskonale wprowadzający w świat Daredevila.

 

Oto nadchodzi daredevil

 

  • „Deadpool Classic” - opracowanie zbiorowe

Ostatnia pozycja to rarytas dla fanów łączenia komedii z mrokiem. Deadpool od lat bawi czytelników swoim oryginalnym i często czarnym poczuciem humoru. Jednak to dopiero znakomite filmy z Ryanem Reynoldsem przeniosły postać do mainstreamu. Obecnie możemy znaleźć mnóstwo wydań tego dobrego komiksu Marvela po polsku. Zawsze są to zabawne i oryginalne historie, jednak najbardziej godną polecenia pozostaje seria komiksów „Deadpool Classic”.

Tomy „Deadpool Classic” zawierają początki postaci, pierwsze pojawienie się Wade’a w świecie Marvela. Samą postać „Najemnika z nawijką” stworzyli Rob Liefeld i Fabian Nicieza. a początkowo miał być jedynie żartobliwą parodią Deathstroke’a w DC Comics. Pyskaty antybohater przypadł jednak do gustu czytelnikom i został w komiksach na dłużej. Warto zobaczyć, jak postać Deadpoola pojawiła się w komiksie, jak nabierała kształtów. Pozycja idealna dla miłośników tego charakterystycznego superbohatera.

 

Deadpool Classic

 

Komiksy Marvela po polsku – coś dla każdego!

Pośród bogatej kolekcji komiksów Marvela znajdują się prawdziwe perełki, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Przedstawiliśmy dosłownie kilka z nich, jednak znakomitych pozycji jest znacznie więcej. Jak zauważyliście w zestawieniu nie są to jedynie wielkie i spektakularne wydarzenia, w których biorą udział dziesiątki herosów. Czasami te najciekawsze historie to te, które zahaczają o wewnętrzne rozterki i zmagania poszczególnych herosów. Jedno jest pewne, wśród tej kolekcji znajdzie się coś dla każdego.

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock