Spis treści:

  1. Co to jest czytnik ebooków?
  2. Skąd pobierać ebooki?
  3. Jak przesyłać książki na czytnik ebooków?
  4. Jak czytać artykuły internetowe na czytniku ebook?

 

Co to jest czytnik ebooków?

Czytnik książek elektronicznych, e-czytnik, czytnik ebooków – każda z tych nazw odnosi się do niewielkiego, lekkiego urządzenia służącego do czytania książek w wersji cyfrowej (czyli właśnie ebooków,  e: elektronicznych, book: z angielskiego „książka”). Miłośnicy e-czytania za największą zaletę tego rozwiązania wskazują przede wszystkim wygodę. Bez względu na to, czy chcą umilić sobie czas w pociągu, czy na plaży, nie muszą się obawiać, że tom zajmie za dużo miejsca w bagażu.

To także gratka dla uczniów, studentów i osób rozwijających pasje: czytnik ebooków często umożliwia pozostawianie własnych notatek przy czytanym tekście. Co więcej, użytkownik nie musi się zastanawiać, który tytuł zabrać ze sobą, bo jedno urządzenie daje mu dostęp do wszystkich wgranych książek. Kolejna korzyść płynąca z posiadania czytnika to możliwość dostosowywania wielkości czcionki do swoich potrzeb, co docenią szczególnie osoby mające nieco słabszy wzrok.

Nie trzeba też obawiać się o ból oczu spowodowany wpatrywaniem się w ekran podczas czytania. Czytniki nie są bowiem wyposażone w podświetlane diodami wyświetlacze LCD znane z monitorów i telewizorów. W ich przypadku stosuje się tak zwany e-papier: ekran odzwierciedlający strony tradycyjnej książki. Jest pozbawiony podświetlenia, więc – tak jak w przypadku wersji drukowanej – w nocy potrzebuje dostępu do lampki. Wiele modeli, jak np. PocketBook 616 Basic Lux 2, umożliwia włączenie w nim światła na życzenie. Więcej na temat tego, jak działają czytniki ebooków i e-papier, przeczytasz w naszym artykule „Co to jest czytnik ebook?”.

 

Czytnik Empik stworzony we współpracy z Pocketbook wraz z kodem na Empik Go

 

Skąd pobierać ebooki?

Ogromną bibliotekę tytułów znajdziesz na stronie Empiku w kategorii Ebooki – od kryminałów, przez biografie, romanse, poradniki i lektury, aż po książki naukowe, religijne czy obcojęzyczne, a nawet prasę. Co ciekawe, bardzo często zdarza się, że elektroniczne wersje danych tytułów są nieco tańsze od ich wersji drukowanej.

Zakup książki elektronicznej zajmuje zaledwie kilka minut, wystarczy bowiem, że dodasz interesujące cię tytuły do elektronicznego koszyka, a pod koniec zakupów przejdziesz do niego i zaznaczysz odpowiednie opcje dotyczące płatności, by zyskać możliwość pobrania wybranych ebooków. Aby dokładnie poznać cały proces, zajrzyj do naszego artykułu „Jak kupować ebooki? Instrukcja krok po kroku”.

Jak przesyłać książki na czytnik ebooków?

Nauka obsługi czytnika ebooków przebiega zwykle dość sprawnie. Urządzenia są bowiem bardzo intuicyjne. Tym, co koniecznie trzeba poznać na początku, są formaty, w których występują książki elektroniczne: czyli metody ich zapisu jako plików cyfrowych – najpopularniejsze to MOBI oraz EPUB. Dokładnie te dostaniesz w ofercie Empiku, dzięki czemu masz pewność, że bez problemu otworzysz kupioną książkę na swoim urządzeniu.

A jak sprawić, by zakupione książki trafiły do czytnika? Możliwości jest kilka:

  • Przesłanie ebooka z dysku komputera – wystarczy, że połączysz sprzęty przy pomocy kabla USB i umieścisz plik w odpowiednim folderze (występuje np. pod nazwą documents).
  • Przekazanie ebooka z chmury – czyli internetowej przestrzeni do przechowywania plików, np. iClouda lub Dysku Google, o ile czytnik łączy się z internetem.
  • Przekazanie ebooka ze skrzynki e-mail – ponownie: gdy czytnik obsługuje łączność z siecią.
  • Przesłanie ebooka z księgarni bezpośrednio na czytnik – kupując w Empik, możesz podać adres swojego czytnika, dzięki czemu znajdziesz książkę od razu na swoim urządzeniu.

Jak czytać artykuły internetowe na czytniku ebook?

Czytniki mogą służyć nie tylko do czytania książek, ale także prasy lub najświeższych wiadomości w sieci. Dobry czytnik ebooków pozwoli ci więc połączyć się z Wi-Fi i sprawdzać nowości na portalach z newsami, e-gazetach oraz oferty księgarni. Taką możliwość daje między innymi chętnie wybierany PocketBook Touch Lux 3. Dzięki temu na  jednym urządzeniu przeczytasz kolejną ciekawą książkę, będziesz na bieżąco z najważniejszymi informacjami z całego świata, a także sprawdzisz polecane artykuły prasowe. Wystarczy, że w menu wybierzesz przeglądarkę albo opcję wyszukiwania w sieci – dokładna instrukcja jest uzależniona od posiadanego modelu sprzętu.

 

Czytnik ebook Pocketbook Basic Lux 3 w kolorze czarnym

 

Nauka obsługi czytnika może więc przebiec naprawdę sprawnie: to nieskomplikowany sprzęt o ogromnych możliwościach. Warto wziąć pod uwagę przetestowanie jego możliwości!

Więcej porad znajdziesz w naszej pasji Czytam.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.