Jakie błotniki do roweru – na co trzeba zwrócić uwagę?

Rowery crossowe są dostosowane do wymagających tras, leśnych traktów, utwardzonych ścieżek i dobrze przygotowanych powierzchni szos. Zazwyczaj nie są fabrycznie wyposażone w błotniki. Te, tak samo jak bagażnik, podpórka i lampki to dla rowerów crossowych dodatkowe akcesoria. Głównym powodem, dla którego cykliści decydują się na montowanie w swoich rowerach błotników, jest ochrona przed błotem i wodą, o które nietrudno na leśnych ścieżkach, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym.

zefal

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania błotników?

Pierwszą kwestią , którą musisz wziąć pod uwagę podczas poszukiwań błotników, jest wielkość kół roweru. Najpopularniejsze modele rowerów crossowych dla dorosłych użytkowników mają koła osiągające 28 cali, a do tego dość wąskie opony z drobnym bieżnikiem. Wybieraj błotniki, które są lekkie i nieco oddalone od kół. Takie modele najlepiej zabezpieczą cię przed ochlapaniem błotem i wodą, a przy tym nie zaburzą komfortu jazdy po wymagającym terenie.

 Kolejny punkt do sprawdzenia to  rodzaj mocowania. Do jazdy po leśnych ścieżkach odpowiednie są tzw. konstrukcje proste. Tak zamontowane błotniki nieco odstają od kół, co jest korzystne z uwagi na specyfikę tras rowerowych. Nie ma ryzyka, że element odpadnie albo się uszkodzi. Takie ułożenie znacznie ułatwia też samodzielny demontaż błotnika.

dunlop

Rodzaje i cechy charakterystyczne różnych błotników rowerowych

Asortyment błotników rowerowych, zarówno przednich, jak i tylnych, jest niezwykle bogaty – jest w czym wybierać! Dostępne są modele pełne, niepełne, na drutach i bez, plastikowe, karbonowe, stalowe, przykręcane, z własnym mocowaniem. Jakie błotniki nadają się do roweru crossowego?

Wpływ materiału na komfort użytkowania i cenę

Najlepsze bagażniki są wykonane z lekkich, lecz wytrzymałych materiałów.   Największą popularnością zwykle cieszą się dość drogie, karbonowe akcesoria, w skład których wchodzą różne rodzaje włókna węglowego.  Nieco tańsze odpowiedniki wykonane z tworzywa sztucznego również dobrze spełniają swoją funkcję, szczególnie gdy wybierzesz błotniki z domieszką aluminium w składzie. Spośród dostępnych propozycji wybraliśmy kilka interesujących:


• KROSS, Błotnik tylny, dla kół 24-29 cali, CROW II, czarny

Wykonany z plastiku, niezwykle lekki (waży tylko 155 g), montowany przy pomocy adaptera do ramy. Pasuje do kół 24-29 cali.

Błotnik kross CROW II

  • Topeak, Błotnik tylny, Defender RX 279ER, dla kół 27,5-29 cali, czarny

Bardzo odporny na uderzenia i odkształcenia, dzięki wtryskiwanemu plastikowi wysokiej jakości, z którego został wykonany. Jego atutami są z pewnością ergonomiczny kształt oraz niska waga (226 g), połączone z solidnym wykonaniem. Przyznajemy dodatkowy plus za funkcję regulacji kąta nachylenia, która pozwala dopasować błotnik do własnych potrzeb, co jest istotne dla wszystkich miłośników jazdy w ekstremalnych warunkach.

Błotnik tylny topeak

Jakie błotniki do roweru crossowego będą odpowiednie?

Do rowerów crossowych polecane są niepełne błotniki, zaprojektowane tak, aby niepotrzebnie nie zwiększać wagi  i tak dość ciężkiego pojazdu. Niepełne błotniki nie zabudowują dużej powierzchni koła, ale jednocześnie świetnie spełniają swą podstawową funkcję - chronią przed ochlapaniem.

Przyjrzyj się konstrukcji ramy i wspornika, ponieważ te cechy decydują o tym, czy wybrany model błotnika będzie pasował do twojego roweru crossowego. Dopasuj go także do rodzajów nawierzchni, po której najczęściej jeździsz. Jeśli lubisz jazdę ekstremalną, a złe warunki atmosferyczne nie są dla ciebie żadną przeszkodą, żeby poszusować na łonie natury, wybierz błotniki montowane na stałe. W innym wypadku zdecyduj się na model tymczasowy. Jedynym minusem ostatniego rozwiązania jest konieczność montowania, a potem demontażu błotników, w zależności od zmieniającej się aury. 

Dobra osłona koła powinna mocno trzymać się w miejscu i nie bujać na boki podczas pokonywania nierówności terenu. Odpowiednio stabilne mocowanie zapobiegnie przypadkowemu odpadnięciu i zgubieniu błotników. Aby umożliwić sobie bardziej komfortową jazdę w niekorzystnych warunkach pogodowych, wybieraj krótsze modele błotników, z łatwym systemem montażu.

Więcej podobnych poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Rowery i akcesoria

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com