Rowery holenderskie – historia 

Podczas gdy projektowane w Europie rowery z biegiem lat powstawały w wielu rozmaitych barwach, stawały się lżejsze, nabierały sportowego charakteru, w Holandii czas jakby się zatrzymał. Produkowane tam jednoślady były czarne, ciężkie i stosunkowo tanie. Dlaczego? Niektórzy tłumaczą takie podejście faktem, że w Niderlandach obowiązującą wiarą był wówczas kalwinizm. Zgodnie z jego zasadami człowiek miał posiadać tylko rzeczy funkcjonalne i prowadzić styl życia nastawiony na ascezę. Czarne, identyczne rowery odzwierciedlały założenia tej wiary, bo nie pozwalały członkom społeczeństwa się wyróżniać, podkreślać swojego statusu społecznego, czy ekonomicznego.

Innym możliwym powodem produkowana takich czarnych, ciężkich rowerów mogła być charakterystyczna dla Holandii architektura nacechowana wąską zabudową. W takich wnętrzach trudno było przechowywać pojazdy, dlatego też często stały na zewnątrz. Ich wygląd miał zniechęcać do kradzieży, ponieważ wszyscy posiadali rowery w identycznej lub podobnej wersji.

 

Kozbike, ROWER MĘSKI MIEJSKI 28 KOZBIKE14 POLSKI

 

Czym charakteryzują się współczesne rowery holenderskie? 

Rower holenderski to pojazd bardzo odporny na wiele czynników zewnętrznych. Najczęściej pojazdy te posiadają blokadę tylnego koła, która utrudnia kradzież i pozwala użytkownikom pozostawiać je na ulicy. Charakteryzują się również pełną osłoną łańcucha, której zadaniem jest jego ochrona przed deszczem lub śniegiem. Zabezpieczonego w ten sposób łańcucha nie trzeba także tak często wymieniać czy smarować. Ponadto, dzięki temu podczas jazdy odzież rowerzysty nie zabrudzi się oraz nie wkręci w elementy napędu.

Rower miejski typu holenderka jest odporny na wilgoć, dzięki wykorzystaniu hamulców bębnowych, których mechanizm ukryto w środku piasty koła. To samo rozwiązanie zastosowano w przypadku przerzutek, zwanych planetarnymi.

Rowery holenderskie zapewniają użytkownikowi maksymalny komfort jazdy. Na wygodnych siodełkach rowerzysta przyjmuje pozycję wyprostowaną, bezpieczną dla kręgosłupa. Co więcej, w trakcie przemieszczania się, ciężar nie jest przenoszony na nadgarstki, dlatego też nie są one narażone na wstrząsy. Rower holenderka to pojazd dobrze przystosowany do poruszania się po mieście. Pełne błotniki oraz osłona tylnego koła pozwalają użytkować rower bez obawy o zabrudzenie stroju. Często na wyposażeniu jest również bagażnik, na stałe przymocowane lampki rowerowe oraz trwała i stabilna stopka.

Co ważne, dzisiejsze modele holenderek nie są tak ciężkie i „konserwatywne”, jak te produkowane w przeszłości. Posiadają ramę, najczęściej wykonaną z aluminium, amortyzator oraz przerzutki.

 

Goetze, Rower miejski, Mood 7b, 28", różowy

 

Jak wybrać odpowiedni rower holenderski? 

Jeśli już zdecydowałeś się na zakup właśnie tego typu jednośladu, zastanów się nad tym, ile przerzutek będziesz potrzebować do codziennej jazdy. Zwykle pojazdy te posiadają trzy biegi i ta liczba wystarcza do poruszania się po mieście. Jeśli chodzi o ramę, ta, jak wspomnieliśmy, najczęściej jest aluminiowa. Sprawdzi się więc dobrze w przypadku dość częstego użytkowania roweru oraz bardziej stromych podjazdów. Jeśli jednak mieszkasz w miejscu pozbawionym wzniesień, możesz zdecydować się na cięższy model, wyprodukowany ze stali. Jego zaletą jest na pewno niższa cena. Kolejnym elementem, który należy wziąć pod uwagę są koła. Ich rozmiar powinien być dobrany do wzrostu użytkownika, aby umożliwić komfortową jazdę.

Jeżeli chodzi o damskie rowery holenderskie, na rynku można znaleźć wiele różnych modeli. Ciekawy wybór stanowi grafitowo-brązowy model marki Goetze z zamontowanym z przodu koszyczkiem. W przypadku kobiet, które lubią intensywne kolory sprawdzi się kanarkowożółta holenderka. Z kolei, błyszczący czarny jednoślad zachwyci miłośniczki niewymuszonej, klasycznej elegancji.

 

Romet, Rower miejski, Angel 26 19'' (2020) 26", zielony

 

Męskie rowery holenderskie są dostępne na rynku zwykle w stonowanych, ciemnych kolorach, ale zdarzają się także modele w tonacji pastelowej, a nawet całkiem białe. Można kupić jednoślady wyposażone w prostą ramę tak, jak na przykład w przypadku pojazdów trekkingowych, jednak popularne są również te przypominające swoim kształtem damskie wehikuły, z wygiętą ramą. Ma to ułatwić jazdę po mieście, umożliwić szybkie wsiadanie i zsiadanie z siodełka. Co więcej, takie rozwiązanie może okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę w przypadku eleganckiego stroju wymaganego w pracy biurowej.

 

Kozbike, Rower miejski damski + kosz, K23-S1CZ 28", beżowy

 

Rowery holenderskie to odpowiedni wybór dla osób, które chcą poruszać się po mieście dobrym i ekologicznym środkiem transportu, który przy okazji atrakcyjnie wygląda, gwarantuje pełen komfort i bezpieczeństwo jazdy. Sprawdź naszą ofertę i wybierz rower holenderski dla siebie.

Więcej porad znajdziesz na Empik Pasje w dziale Rowery i akcesoria.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock