Smoki to mityczne stworzenia, które towarzyszą ludzkości od tysięcy lat. Wzmianki o nich pojawiają się w licznych mitach i legendach. Są przedstawiane w różnoraki sposób. Saphira z „Eragona” czy Szczerbatek z „Jak wytresować smoka” chętnie pomagają ludziom, Smoczyca ze „Shreka” czy Smok Wawelski z „Porwania Baltazara Gąbki” również nie zostawiają przyjaciół w potrzebie, Alextrasza z „World of Warcraft” chętnie służy swoją wiedzą, ale już z takim Smaugiem z „Hobbita” czy Rogogonem z „Harry’ego Pottera” lepiej nie zadzierać! Bez względu jednak na ich wygląd czy intencje, wszyscy kochamy te ogromne gady. Za ich siłę, mądrość, dostojność czy przebiegłość. Dlatego też pojawiają się one nie tylko w książkach, grach czy filmach, ale są także bohaterami gier planszowych! Oto kilka ciekawych propozycji dla planszówkowiczów uwielbiających smoki.

Klasyczne planszówki przygodowe 

Jak wiadomo smoki bardzo często pojawiają się w szeroko pojętej w fantastyce. Zwykle spotkać je można tam, gdzie są także Elfy, Krasnoludy czy Orkowie. W końcu najsłynniejsza gra z gatunku RPG to właśnie „Lochy i Smoki”. Na jej podstawie powstała niedawno planszówka „Dungeons & Dragons: Początek Przygody”. Przyjdzie nam w niej ratować miasto Neverwinter, które od pewnego czasu nękane jest przez liczne potwory, a jednym z bossów jest właśnie smok. Zbierzcie więc własną drużynę, wcielcie się w poszukiwaczy przygód i zmierzcie się oko w oko z ogromną bestią nękającą niewinnych mieszkańców miasta. Jeśli starczy wam siły i odwagi, to będziecie mogli stanąć do walki w pojedynkę! Tylko czy wówczas uda wam się wyjść z tej bitwy w jednym kawałku?

 

Hasbro, gra przygodowa Dungeons & Dragons - Początek Przygody

 

Kolejną, niezwykle klasyczną propozycją jest gra „Drako: Smok i Krasnoludy”. Tego tytułu z pewnością nie odmówi sobie żaden fan długobrodych istot. Do stołu będziecie musieli zaprosić jeszcze jedną osobę i zagrać 1 na 1. Przyjdzie wam najpierw wybrać, kto wcieli się w nękającego krainę mitycznego gada, a kto poprowadzi trzyosobowy oddział krasnoludów. Piękne grafiki widniejące na kartach, a także figurki postaci z pewnością pomogą wczuć się w klimat!

 

Rebel, gra strategiczna Drako Smok i Krasnoludy

 

Teraz coś dla fanów fantastycznych opowieści. Niegdyś istniał Wielki Smok, opiekun ludzi i ich królestwa. Niestety, zły Czarnoksiężnik zamienił go w kamień, a jego moc zapieczętował w rubinie zwanym Sercem Smoka. Od tego czasu strach padł na włości niegdyś strzeżone przez mitycznego gada. Różne potworności wyszły ze swych kryjówek i zaczęły nękać okolicę. Na szczęście młody smoczy uczeń rusza na ratunek swemu mistrzowi. Jednak i Czarnoksiężnik ma swego pomagiera, który zrobi wszystko, aby klątwa nie została złamana. Kto zwycięży w tym starciu? O tym zadecydują karty i spryt graczy, którzy zmierzą się ze sobą w grze „Serce Smoka”!

 

Galakta, gra karciana Karciana serce smoka

 

Lubicie RPG i nie brakuje wam poczucia humoru, a parodie należą do waszego ulubionego gatunku? Jeśli tak, to koniecznie sięgnijcie po „Wojowników Podziemi”! W grze wcielicie się w śmiałków, którzy chcieliby zostać bohaterami, choć może nie do końca się do tego nadają. Syceni historiami o mężnych herosach, są gotowi podjąć się każdego zadania, aby i o nich bardowie zaczęli śpiewać pieśni. No i oczywiście nieco przy tym zarobić. Dlatego też król, dowiedziawszy się o czających pod miastem niebezpieczeństwem, chętnie wpuścił tam śmiałków, licząc, że pozbędą się kilku potworów, a na koniec zginął zjedzeni przez smoka. Bestia nie będzie głodna, a władca nie straci nic ze skarbca. Jednak dzielna drużyna ma zupełnie inne plany! Usiądźcie więc do tej kooperacyjnej planszówki i pokażcie, że wcale nie jesteście bandą nieudaczników. A przy okazji bawcie się świetnie, próbując rzucać kośćmi w planszę z najróżniejszych i najdziwniejszych pozycji!

 

Lucrum Games, gra przygodowa Wojownicy Podziemi

 

Filmowe gry planszowe o smokach 

Motyw smoków od lat poruszany jest w najróżniejszych hollywoodzkich produkcjach. Te filmy często powstają na podstawie książek, a później zamieniane są w gry planszowe. Jednym z przykładów jest „Hobbit: Wyprawa po skarb”. Planszówka, oparta na motywach powieści J.R.R. Tolkiena, jest przede wszystkim powiązana z produkcją z 2012 roku. Wraz ze współgraczem przyjdzie nam wcielić się w Bilbo Bagginsa oraz drużynę krasnoludów i stanąć w szranki z trollami, pająkami, Smaugiem, a na koniec pokonać Bolga. Aby tego dokonać będziemy musieli gromadzić klejnoty, które następnie wymienimy na punkty. To co? Dacie się namówić na wycieczkę do Śródziemia?

 

FoxGames, Hobbit, gra planszowa Wyprawa po skarb

 

A może wolicie wybrać się do Westeros i spotkać z rodem Targaryenów? Jeśli tak, to proponujemy tytuł nawiązujący do innego smoczego hitu, czyli „Gra o Tron: Matka smoków”, który jest rozszerzeniem do „Gry o Tron”. Dotychczasowa plansza powiększy się o Wolne Miasta Esso, a do waszych rąk trafią kolejne fantastyczne figurki, w tym trzy jednostki smoków. Dzięki przepięknym ilustracjom umieszczonym na kartach czy żetonach, fani twórczości George’a R. R. Martina poczują się, jakby faktycznie trafili do stworzonego przez niego świata. Jesteście gotowi powalczyć o Żelazny Tron?

 

Gra Gra o Tron: Matka smoków, Edycja druga

 

Nowe wersje znanych planszówek a prawa smocza 

Producenci gier często unowocześniają i rozszerzają tytuły dobrze znane i lubiane przez graczy. Dzięki temu dostaliśmy „Catan: Skarby, smoki i odkrywcy”. W grze wydanej pierwotnie w 1995 roku wcielamy się w osadników, którzy właśnie dotarli do nieznanej dotąd krainy. Naszym zadaniem jest postawienie pierwszych domów, budowa dróg i zdobywanie surowców. Dzięki najnowszemu dodatkowi otrzymamy scenariusze, które rozbudują rozgrywkę o intrygujące mechaniki. Podniesie się także poziom trudności. W nasze ręce trafią nowe kafelki, umożliwiające budowę kanałów, przedstawiające zapomniane skarby oraz wprowadzające do gry niebezpieczne pustynne smoki!

 

Galakta, gra Catan: Skarby, Smoki i Odkrywcy

 

Trudno jednoznacznie stwierdzić kiedy powstała gra Mahjong. Jedna z najpopularniejszych historii mówi, że miało to miejsce jakieś 100-150 lat temu w Hangzhou. Nie ulega wątpliwości, że od tamtego czasu mechanika klasycznej układanki mocno ewoluowała i sama gra stała się bardzo popularna. Tymczasem wydawcy planszówek chętnie korzystają z jej sławy i dają nam kolejne, ulepszone wersje. Jedną z nich jest „Zamek Smoków”. Naszym zadaniem będzie tu pozyskiwanie kafelków i budowanie z nich własnego pałacu. W ten właśnie sposób będziemy zdobywali punkty prowadzące do zwycięstwa. Do naszej dyspozycji będzie 116 różnych płytek, więc nie zabraknie budulca.

 

Rebel, gra strategiczna Zamek Smoków

 

Smoki i … smoczki – gry planszowe o smokach dla dzieci 

Jak się okazuje, smoki to nie tylko ziejące ogniem bestie, ale też całkiem nieźli towarzysze zabaw, którzy doskonale sprawdzą się w roli edukatorów. Jednym z nich jest „Smok Obibok”, który zna wspaniałe rymowane zagadki. W zamian za dobre odpowiedzi, rozdaje puzzle, które później stworzą ciekawy obrazek. To bardzo przyjemna i rozwijająca gra edukacyjna, przy której bawić się mogą nawet 3-latkowie. 117 pytań zapewni im emocje na dłuższy czas!

 

Granna, gra edukacyjna Zagadki Smoka Obiboka

 

Jeśli z kolei chcecie zasiąść do stołu całą rodziną, to polecamy wam „Totalne zasmoczenie”. Ta familijna planszówka, w którą grać mogą dzieci od 4 roku życia, przeniesie was do magicznej Smoczej Puszczy, w której zły Almanak przejął kontrolę nad mieszkańcami. Zadaniem będzie stanąć przeciw niemu i ocalić króla Jacentego. Wcielić będzie się mogli w dzielnego rycerza, piękną królewnę lub silnego smoka.  W zwycięstwie pomogą spryt i spostrzegawczość. Przyda się też nieco szczęścia przy dobieraniu kart. Przy okazji będziecie mogli zapoznać się z bohaterami powieści Marcina Mortki „Smocze opowieści”!

 

Zielona Sowa, gra rodzinna Totalne zasmoczenie

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock