Autorka: Ewa Świerżewska

Mama bohatera

Mama bohatera

Roberto Malo, Francisco Javier Mateos
przeł. Filip Łobodziński

wyd. Tako, 2012
wiek: 5+

Przewrotna i arcyciekawa "Mama bohatera" nie jest zwykłą bajką, chociaż nie brakuje w niej rycerzy, króla, ogra, goblina, magii i wartkiej akcji. Prawdziwym bohaterem tej opowieści okazuje się pewna nieprzeciętna mama, która wyrusza ze swoim synem (najlepszym szermierzem w królestwie) do Czarnego Kawalera, by w imieniu króla negocjować rozłożenie pewnego długu na dogodne raty... Oto komiczna niepowtarzalna historia o sile matczynej miłości. Genialnie opowiedziana i zilustrowana. W brawurowym przekładzie Filipa Łobodzińskiego.

Mama na diecie

Mama na diecie

Phillippe de Kemmeter
przeł. Katarzyna Radziwiłł
wyd. Muchomor, 2018
wiek: 5+

Kontynuacja książki "Tata w sieci": mama pingwin postanawia zostać top-pingwinicą i rozpoczyna dietę. Teraz w rodzinie pingwinów na stole pojawiają się same dietetyczne potrawy a centralne miejsce w domu zajmuje waga...

Mama jest tylko jedna

Mama jest tylko jedna, a tu mamy wszystkie

Raquel Diaz Reguera
przeł. Magdalena Olejnik

wyd. Debit, 2018
wiek: 6+

To one kształtują nasze marzenia. To one pamiętają, że lubimy mandarynki, a nie cierpimy koloru brązowego. To one, dyskretnie albo podniesionym głosem, uczą nas, co jest dobre, a co złe, co ładne, a co brzydkie, co poprawne, a co niekoniecznie. To one pomogły nam stać się takimi, jakimi jesteśmy. Z myślą o nich powstała ta książka. Bez nich, bez naszych mam, wiele historii nie ujrzałoby światła dziennego.

Ta książka, z dużą dawką czułości, ironii, a przede wszystkim humoru, opisuje różne typy mam. Jest wprost stworzona do wspólnego czytania z dziećmi.

Moja mama

Moja mama

Mayana Itoiz
przeł. Marta Tychmanowicz
wyd. Babaryba, 2018
wiek: 3+

Każdego wieczoru przed snem dziecko zaprasza do wspólnej zabawy najważniejszą osobę na świecie... swoją mamę. W ciągu dnia mamy mnóstwo spraw, ciągle w biegu. Dopiero wieczorem, kiedy kładziemy się spać, naprawdę jesteśmy razem. Możemy się poprzytulać, spokojnie porozmawiać i poczytać na dobranoc. Wymyślamy wspaniałe historie - czasem to my opowiadamy je dzieciom, a czasem dzieci nam. Wkraczamy do innego świata, w którym stajemy się bohaterami naszych bajek.

Książka Mayany Itoiz pt. "Moja mama" to wzruszająca opowieść o miłości i wieczornych rytuałach, o wspólnym opowiadaniu bajek, które nie tylko przygotowują do snu, ale też wzmacniają uczuciową wieź między rodzicem a dzieckiem.

Filip i mama, która zapomniała

Filip i mama, która zapomniała

Pija Lindenbaum
przeł. Katarzyna Skalska
wyd. Zakamarki, 2019
wiek: 5+

Mama Filipa jest tak zmęczona i zestresowana, że pewnego dnia zamienia się w smoka. I zupełnie zapomina, co się robi, kiedy jest się mamą.

A co się robi z mamą, która zamieniła się w smoka i wylizuje talerze, zamiast je pozmywać, depcze telefon, zionie ogniem, je muchy i ze złości wali ogonem o ziemię? Filip wyrusza z mamą w poszukiwaniu lekarstwa na smoki.

Pija Lindenbaum jest wnikliwą obserwatorką dziecięcego świata, cenioną i wielokrotnie nagradzaną szwedzką autorką i ilustratorką książek dla dzieci.

Jak mama została Indianką

Jak mama została Indianką

Ukf Stark
przeł. Katarzyna Skalska

wyd. Zakamarki, 2008
wiek: 5+

Czy mamy potrafią bawić się w Indian? Przekonuje się o tym Ulf, kiedy pewnego dnia udaje mu się odciągnąć mamę od smażenia kotletów - czyli uwolnić z niewoli u bladych twarzy. Spędzają ze sobą niezwykły dzień. Mama zmienia się nie do poznania - przypomina sobie czasy, kiedy sama, jako mała dziewczynka, bawiła się w Indian. Ten jeden raz kotlety mogą poczekać!

Pięknie ilustrowana, ciepła i mądra książka, a przy tym genialnie doprawiona specyficznym dla Ulfa Starka humorem! Historia o małym Ulfie i jego mamie pomoże rodzicom zrozumieć, jak ważne są chwile spędzone z dzieckiem, i że nawet w nawale obowiązków warto sobie czasem pozwolić na odrobinę szaleństwa! Dzieciom natomiast pozwoli spojrzeć na rodziców w zupełnie nowym świetle - bo choć trudno w to uwierzyć, rodzice też kiedyś byli mali!

Basia i mama w pracy

Basia i mama w pracy

Seria: Basia
Zofia Stanecka
il. Marianna Oklejak
wyd. Egmont Polska, 2011
wiek: 5+

Mama Basi zaczyna pracować. Ma dużo mniej czasu dla rodziny. Szybko okazuje się, że nie tylko Basia źle to znosi…

Mama

Mama

Helene Delforge
przeł. Jarosław Mikołajewski, Magdalena Mikołajewska

wyd. Media Rodzina, 2018
wiek: 6+

Mama. Słowo niezwykłe. Wyjątkowe, a zarazem uniwersalne. Jedno słowo, które potrafi wyrazić miłość, czułość, troskę, radość, nadzieję - ale czasem też nieobecność i tęsknotę. Quentin Gréban stworzył wspaniałą kolekcję portretów matek z różnych epok i stron świata, a Hélène Delforge opatrzyła je pięknymi, poetyckimi tekstami. Wszystkie odcienie macierzyństwa w zachwycającej formie graficznej, wyjątkowy prezent dla każdej obecnej i przyszłej mamy.

Po prostu mama

Po prostu mama

Seria z parasolem
Renata Piątkowska
wyd. Literatura, 2020
wiek: 9+

(opisy ze stron wydawców, wybór i opr. Ewa Świerżewska)