Autorka: Ewa Świerżewska

Zastanawiałam się dość długo, według jakiego klucza pokazać najciekawsze propozycje książek przyrodniczych dla dzieci, ale ani podział wg wieku czytelników, ani tematyczny, nie za bardzo mnie przekonał. Dlatego nie należy doszukiwać się logiki w dokonanym wyborze – kierowałam się bardzo subiektywnym odczuciem, że dana książka mi się podoba i uznaję ją za wartą polecenia młodym czytelnikom.

Pszczoły

Piotr Socha
wyd. Dwie Siostry, 2015
wiek: 6+

Pszczoły

Książka edukacyjna o pszczołach w formie efektownego wielkoformatowego albumu.
Daj się zaprosić do królestwa pszczół. Przyjrzyj się z bardzo bliska, jak są zbudowane, zajrzyj do ich domu, poznaj ich zwyczaje. Zobacz, jak tańczą, i dowiedz się, kiedy i po co to robią. Sprawdź, skąd wiadomo, że pojawiły się na świecie wcześniej niż dinozaury, i dlaczego znalazły się na płaszczu Napoleona. Popracuj z pszczelarzem, przejedź się ciężarówką wiozącą ule do sadu migdałowego, posmakuj różnych rodzajów miodu. Dowiedz się, co zawdzięczamy pszczołom, czego możemy się od nich nauczyć i czym grozi ich wyginięcie. A przy okazji poznaj całe mnóstwo pszczelich ciekawostek.
Na książkę składa się ponad 30 rozkładówek w dużym formacie, z których każda to misternie skomponowana plansza. Kolorowe ilustracje są pełne szczegółów, a krótki przystępny tekst nie tylko objaśnia to, co się na nich znajduje, ale też przekazuje dodatkowe informacje.

Wojciech Gil opowiada o drzewach i ich mieszkańcach

Wojciech Gil
wyd. Multico, 2018
wiek: 6+

Wojciech Gil opowiada o drzewach

Wojciech Gil – leśnik z wykształcenia i zamiłowania opowiada o drzewach i związanych z nimi zwierzętach i innych „mieszkańcach“. Bogato zilustrowane, pełne wiedzy i miłości do przyrody gawędy dla dzieci, rodziców i dziadków.

Zwierzęta zamieszkują wszystkie zakątki lasu, od ściółki, przez korzenie, pnie, gałęzie, po czubki drzew. Również liście i owoce każdego drzewa czy krzewu znajdą swego amatora. Pożywi się nimi mała gąsienica, chrząszcz, mysz leśna lub znacznie od nich większa sarna. Przez każdą dziuplę w pniu dębu przez lata przewija się wielu lokatorów. Raz jest to rodzina pszczół, w następnym roku kuna leśna, a potem puszczyk.

Wśród bohaterów tej książki są drzewa i krzewy rosnące u nas „od zawsze”, a także takie, które pochodzą z innych stron świata, ale zagościły już w Polsce na dobre. W poczet mieszkańców drzew autor zalicza także organizmy, którym dany gatunek rośliny najczęściej udziela schronienia lub pokarmu. Każdy może uzupełnić ten zestaw mieszkańców o samodzielnie zaobserwowane gatunki i wpisać ich nazwy do tabeli w spisie treści. To ekscytująca i bardzo rozwijająca zabawa!

O rety! Przyroda

Tomasz Samojlik
wyd. Multico, 2016
wiek: 6+

O rety! Przyroda

Książka składa się z 42 tętniących życiem plansz rysunkowych. Niezwykle wciągające, zabawne i pomysłowe rysunki Tomasza Samojlika objaśniają, jak toczy się życie naszej rodzimej przyrody. Jak niewiarygodnie zmienia się las, łąka, jezioro, góry i miasto od wiosny do zimy.

Gdzie na świat przychodzą młode wilki, jak wyglądają podziemne korytarze kreta, co robi wydra w wodzie, jak wygląda życie nietoperzy w ciemnej jaskini. Kto składa zielone jaja, które zwierzęta hibernują, kto jest królem bagien. O czym rozmawiają zwierzęta, o co się kłócą i co je bawi.

Bogacto informacji, szczegółów i ciekawostek przyrodniczych w doskonałej formie rysunkowej. W „dymkach“ przezabawne wypowiedzi zwierząt.

Muzeum zwierząt. Animalium

Jenny Broom
przeł. Katarzyna Rosłan
wyd. Dwie Siostry, 2016
wiek: 9+

Muzeum zwierząt Animalium

Imponujący atlas zwierząt pełen całostronicowych ilustracji w stylu starych zoologicznych rycin.

Witajcie w Muzeum Zwierząt! Znajdziecie tu najpiękniejsze i najbardziej niezwykłe istoty, jakie mieszkają na Ziemi. Okazy pradawne i współczesne, olbrzymie i maleńkie, groźne i bezbronne.

Zapraszamy odwiedzających w każdym wieku, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie musicie wychodzić z domu – to wyjątkowe muzeum zamknięte jest w książce!

Na ilustracjach przypominających ryciny ze starych ksiąg czeka na was ponad 160 gatunków ze wszystkich zakątków świata. Zwięzłe opisy przybliżą wam ich najbardziej charakterystyczne cechy, a krótkie, treściwe teksty rozdziałów opowiedzą o różnych grupach zwierząt i ich środowiskach naturalnych.

Sięgnijcie po „Animalium” i odkryjcie bogactwo królestwa zwierząt.

Zwierzaki Wajraka

Adam Wajrak
wyd. Agora, 2014
wiek: 6+

Zwierzaki Wajraka

Dzięki tej książce już nigdy nie pomylicie gawrona z wroną, przestaniecie też bać się nietoperzy, które rzekomo wplątują się we włosy (tak, tak, to bujdy na resorach!), poznacie ryby, które budują gniazda, dowiecie się, że okonie polują w stadzie jak wilki, że w Polsce mieszkają nie tylko jadowite żmije i węże, ale również jadowity ssak, czym się różnią rogi od poroża, który ptak nie śpiewa tylko chrapie, poznacie prawdziwą kaczkę dziwaczkę oraz mistrzów maskowania. Gdy na mokradłach spotkacie zaś żółwia, nie będziecie chcieli odnieść go do Zoo, myśląc, że stamtąd uciekł.

A to tylko początek przygody. Bo Adam Wajrak opowiada również co jedzą, w jakim miejscu i środowisku żyją zwierzęta, o jakiej porze roku oraz dnia lub nocy należy wypatrywać określonych gatunków, gdzie należy się rozglądać, gdzie pochylić, a gdzie zadrzeć głowę. Realistyczne ilustracje Anny Klonowskiej sprawią zaś, że nie będziecie mieli wątpliwości jaki gatunek właśnie udało się Wam zaobserwować.

Zwierzęta w książce Adama Wajraka podzielone zostały według środowisk, które zamieszkują. Mamy więc zwierzęta rzeczek i mórz, łąk i bagien, lasów mniej lub bardziej gęstych, oraz te, które mieszkają blisko człowieka w miastach i na wsiach. Autor dodał również swój subiektywny ranking: podzielił zwierzaki na te, które zobaczyć jest łatwo, nie tak łatwo, raczej trudno, i takie, które ujrzycie mając naprawdę wyjątkowe szczęście.

"Zwierzaki Wajraka" to pierwszy krok do wielkiej przygody jaką jest podglądanie i badanie przyrody. Dajcie się w nią wciągnąć!

Góra i dół. Zobacz, jak niesamowita jest przyroda

Patricia Hegarty, Tanera Simons
przeł.  Magdalena Szpyrko-Ankiewicz
wyd. Adamada, 2018
wiek: 6+

Góra i dół

Po co krokodylom kamienie w żołądku? Jak długo gekony potrafią wytrzymać bez mrugania? Czy skorpiony pamiętają epokę lodowcową? Razem z Górą i dołem odkryjecie niejedną tajemnicę przyrody!

Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków

Ewa Kozyra-Pawlak, Paweł Pawlak
wyd. Nasza Księgarnia, 2017
wiek: 3+

Mały Atlas Ptaków

W tym niezwykłym „ptaszniku” para znanych ilustratorów – w zachwycających akwarelach i obrazkach z kolorowych szmatek – opowiada o skrzydlatych mieszkańcach swojego ogrodu. Czyli o mazurkach, kosach, srokach, raniuszkach, szczygłach, sójkach, dzięciołach, szpakach, dzwońcach, kowalikach. Pełen poezji i humoru świat, który wyczarowują Ewa i Paweł Pawlakowie, zachęca i małych, i dużych czytelników do stworzenia własnej księgi spotykanych codziennie ptaków. Do tego, byśmy je pokochali i opowiadali o nich własnym głosem: rysując, wycinając, wklejając, kolekcjonując ptasie pióra, przygody i anegdoty…

Niesamowita natura. Sztuka przetrwania

Pavla Hanackova
przeł. Karolina Raczyło
wyd. Sierra Madre, 2017
wiek: 6+

Niesamowita natura

„Sztuka przetrwania” to część niezwykłej edukacyjnej serii dla dzieci „Niesamowita natura”.

Dlaczego pingwinom nie jest zimno, gdy pływają w lodowatej wodzie? Do czego służą jaguarom cętki? Dlaczego zwierzęta żyjące na pustyni mają duże uszy i jasne futro? Wyrusz w podróż przez głębokie oceany, pełne kolorów dżungle i szczyty wspaniałych gór, aby spotkać liczne zwierzęta i bujną roślinność. Przy okazji dowiesz się, w jaki sposób przystosowują się do panujących warunków, aby przetrwać.

W książce znajdziesz ponad 50 ciekawostek o zwierzętach z całego świata, urocze ilustracje oraz przystępnie napisane teksty, które nie tylko rozbawią dzieci i dorosłych, ale także przekażą najmłodszym masę cennych informacji.

Seria „Niesamowita Natura” to międzynarodowy bestseller – książki zostały dotychczas przetłumaczone na 12 języków, w tym angielski, francuski i niemiecki.

Jak zwierzęta śpią

Jiri Dvorak
wyd. Muchomor, 2020
wiek: 3+

Jak zwierzęta śpią

Jest tak wiele zwierząt! Każde z nich jest inne. Każde wygląda, biega, pachnie i zachowuje się inaczej. A co ze snami? Być może każde zwierzę ma też inne sny. Niektóre zwierzęta śpią prawie cały czas, podczas gdy inne odpoczywają rzadko. Niektóre potrafią spać pod wodą, podczas gdy inne tylko stojąc na jednej nodze, jeszcze inne wybierają na swoje łóżko śnieg gdy inne wolą gorący piasek. Ale co im się śni? Być może każdy gatunek śni inaczej. Czy marzą we śnie tak jak my? A może nic im się nie śni?

To tylko kilka przykładów niezwykłych książek, które przybliżą dzieciom - młodszym i starszym - zagadnienia związane ze światem przyrody. Warto rozejrzeć się w księgarniach lub w internecie i wraz z dzieckiem wybierać kolejne niezykle ciekawe, mądre i piękne tytuły.

(opisy ze strony wydawców, opr. Ewa Świerżewska)