Autorka: Ewa Świerżewska

Jeśli chcemy zarazić dzieci pasją do podróżowania, do poznawania nowych miejsc, ich historii i kultury, podsuwajmy im przewodniki tworzone z myślą o osobach w ich wieku. To ważne, by czytane teksty były dostosowane do możliwości percepcyjnych młodego czytelnika, a prezentowane atrakcje danego miasta czy regionu uwzględniały miejsca mogące zainteresować kilku- czy kilkunastolatków.

Z Czadem w Bieszczadach. Przewodnik dla dzieci i rodziców

Magdalena Prekiel
wyd. Stapis, 2019
wiek: 6+

Z Czadem w Bieszczadach

Wyjątkowy i kolorowy przewodnik dla dzieci (i rodziców) po Bieszczadach, w którym znalazło się miejsce zarówno na legendy, ciekawostki czy historię, jak i opisy szlaków, praktyczne informacje niezbędne podczas wędrówki oraz quizy, kolorowanki i zagadki. Po górach oprowadzi Was przyjazny Czad – rdzenny mieszkaniec najdzikszych i przez wielu uznawanych za najpiękniejsze gór w Polsce.

Z przewodnika Magdaleny Prekiel rodzice dowiedzą się m.in.:

    jak zachęcić dziecko do chodzenia po górach (praktyczne wskazówki i nietuzinkowe pomysły),
    jak zachować bezpieczeństwo w górach,
    które miejsca warto odwiedzić i w jaki sposób zainteresować nimi dziecko (muzea, schroniska, inne atrakcje),
    jakie szlaki wybierać i gdzie prowadzą (które z nich są odpowiednie dla dziecka, a które wymagają nieco więcej doświadczenia).

A co w książeczce znajdzie dla siebie dziecko?

Kolorowanki, zadania, rebusy, wycinanki, a przede wszystkim… będzie miało okazję poznać Czada i jego ciekawą historię! To sympatyczne i ciekawe stworzenie z pewnością zaskarbi sobie przyjaźń każdego małego czytelnika i zabierze go na wspaniałą wycieczkę, która okaże się niezapomnianą przygodą!

"Z Czadem w Bieszczadach" to mądra, pełna wartościowej i praktycznej wiedzy książeczka, którą z łatwością zapakujesz do plecaka i ruszysz… w Bieszczady.

7 x Gdańsk. Przewodnik dla młodych odkrywców

Tomasz Małkowski
wyd. Adamada, 2017
wiek: 6+

7xGdańsk przewodnik

Zapraszamy do Gdańska na rodzinne wycieczki po mieście i okolicach. Siedem tras, a po drodze mnóstwo niezwykłych zakątków do poznania, słynnych zabytków do zwiedzenia i zaskakujących zagadek do rozwiązania. Przewodnik 7 x Gdańsk to intrygująca komiksowa forma, wciągające opowieści i wiele ciekawostek w sam raz dla młodych odkrywców.

Spacerkiem po Łodzi. Przewodnik dla dzieci

Aleksandra Jonas, Karolina Kołodziej, Maciej Kronenberg
wyd.Literatura, 2014
wiek: 6+

Spacerkiem po Łodzi przewodnik dla dzieci

Wszyscy mówią, że Łódź jest szara i… rzeczywiście – na pierwszy rzut oka można odnieść takie wrażenie. Jednak szybko okazuje się, że to barwny tygiel, w którym wiele się dzieje. Tutejsze ulice, kamienice, fabryki i pałace kryją mnóstwo tajemnic. Zapraszamy na spacer po barwnej Łodzi i gwarantujemy, że czytając ten przewodnik, nie raz się zadziwicie. I że w najbliższą sobotę nie będziecie się mogli zdecydować, gdzie się wybrać – tyle miejsc warto w Łodzi odwiedzić!

Polska naj. Księga miejsc wyjątkowych

Anna Olej-Kobus
wyd. Dwukropek, 2019
wiek: 6+

Polska

To niezwykły przewodnik dla dzieci. Zawiera opis miejsc w naszym kraju, które warto zobaczyć na własne oczy. I są to zarówno obiekty przyrodnicze: największe pustynie, najstarsze drzewa, jak i dzieła ludzkich rąk: kopalnie, podziemne miasta, niesamowite budowle i pomniki. Dzieci odwiedzą najciekawsze muzea w Polsce (między innymi żab, rowerów, zapałek, strachów polnych, figur stalowych), nowoczesne centra naukowe, a także poznają miejsca, w których można się wspaniale bawić.

Tatry i Pieniny. Podróżownik

seria: Podróżownik
Anna Olej-Kobus, Krzysztof Kobus
wyd. Mac Edukacja, 2016
wiek: 6+

Tatry i Pieniny Podróżownik

Tatry i Pieniny to góry pełne legend, tajemnic i niezwykłych miejsc. Dzięki "Podróżownikowi" dowiesz się, jak powstały góry, gdzie są Trzy Korony, czy Rysy umieją rysować oraz co łączy Order Uśmiechu ze Świętym Mikołajem. Odwiedzisz wioskę, w której myje się domy, zamek z ukrytym skarbem Inków i spotkasz mieszkańców Tatr.

W serii dostępne są inne tytuły - Podróżowniki po polskich regionach i innych państwach.

Warszawa dla młodych podróżników

seria: Przewodniki dla młodych podróżników
Marta Spingardi
wyd. Expressmap Polska Sp. z o.o., 2016
wiek: 6+

Warszawa dla młodych podróżników

Witamy w Warszawie. Zobaczysz budowy, przebudowy i odbudowy najsłynniejszych gmachów stolicy – pałacu w Wilanowie, Pałacu Kultury i Nauki i kamieniczek Starego Miasta, odwiedzisz rezydencje królów, urzędników i mieszkania całkiem zwyczajnych obywateli. Przypomnisz sobie ważne daty z historii Polski.

Z tą książką można planować rodzinne zwiedzanie miasta. Jest ona świetnym dopełnieniem „dorosłych” przewodników. W formie dowcipnych opowiastek rzetelnie przybliża małym odkrywcom historię Warszawy i zjawiska w kulturze Europy. Z lekkim piórem Marty Spingardi doskonale współgrają urocze ilustracje Marianny Oklejak.

Kraków. Przewodnik

Robert Romanowicz
wyd. Tashka, 2018
wiek: 3+

Kraków przewodnik

Decydując się na wyjazd z dziećmi w wakacje, ferie czy na weekend, gdy celem jest ciekawe pod względem turystycznym miasto, zwykle dorośli opiekunowie mają już gotowy plan zwiedzania. Dzieci mniej lub bardziej chętnie w tych wycieczkach biorą udział, a ich rola najczęściej sprowadza się tylko do uczestnictwa. A co by było, gdyby to one były organizatorami wypraw? Cóż, potrzebowałyby tylko przewodnika!

Kazimierz Dolny, Kraków, Wrocław, Warszawa i Zakopane – tych pięć miast zostało wytypowanych jako atrakcyjne turystycznie dla najmłodszych. Każdemu z nich poświęcona jest wygodnych rozmiarów książeczka – przewodnik. W nim zaś cele podróży wskazuje sympatyczny królik – bohater powołany do życia przez niezawodnego ilustratora, Roberta Romanowicza.

Przewodniki praktycznie nie zawierają tekstu, nie licząc nazw obiektów, przetłumaczonych na trzy języki: angielski, niemiecki i hiszpański. Operują obrazem, który jest najcelniejszym przekazem dla dzieci nieumiejących jeszcze czytać lub dopiero tę umiejętność nabywających.

Zwiedzanie, które dzięki „Przewodnikom” może przybrać formę interaktywnej zabawy, to znakomity pomysł na wycieczki z dziećmi, aktywizujący je i dostarczający dużo satysfakcji, a także okazja do wspólnego zdobywania wiedzy o odwiedzanych miejscach.

Publikacja w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim i hiszpańskim.

Niemapa. Wrocław

seria: Niemapa
Maciek Blaźniak
wyd. KARAMBA, 2019
wiek: 6+

Niemapa. Wrocław

"Niemapa. Wrocław" odkrywa kolorowe podwórka, zaprasza do parków i ogrodów, zachęca również do odkrywania miasta z perspektywy Odry. Niech Ogród Japoński zainspiruje Cię do napisania haiku, a podwórko Teatru Capitol do skomponowania marsza towarzyszącego spacerom.
Niemapa to wyjątkowo zaprojektowana seria ilustrowanych przewodników, pomagająca na nowo odkryć miasto, a piękne ilustracje i kreatywne zadania zachęcają do wyjścia na rodzinny spacer. Sposób wydania w formie poręcznej rozkładanej mapy zachęca do aktywności i wykorzystania jej w terenie. Najwyższa jakość papieru gwarantuje trwałość i zaprasza dzieci do współtworzenia przewodnika poprzez wypełnianie zadań. Powstała w wyniku kooperacji Mamy Projekt i Studia Ładne Halo.
Maciek Blaźniak zaprojektował grafiki o ograniczonej palecie kolorów i geometrycznej, przejrzystej formie w których pierwsze skrzypce gra architektura: charakterystyczne budynki, miejsca i aranżacja zieleni miejskiej.

Przedstawione tu przewodniki to zaledwie niewielka część tego, co znajdziemy w księgarniach. Warto sięgać po rozmaite publikacje, czytać, oglądać z dziećmi, a potem rozmawiać i planować wspólne wycieczki, które zrealizujemy, gdy przyjdzie na to czas.

(opisy książek ze strony wydawców, opr. Ewa Świerżewska)