Autorka: Ewa Świerżewska

Tytułowa bohaterka, której imię pochodzi od łacińskiego słowa „petra”, czyli „skała”, jak sama nazwa wskazuje, jest skałą, a dokładniej – jej fragmentem, czyli kamieniem. Można jednak odnieść wrażenie, że dla niej nie ma to wielkiego znaczenia, a nawet czasem to kwestionuje.

Bądź kim chcesz

Okoliczności uruchamiają wyobraźnię, a później wszystko staje się proste. Skała, jajko, wyspa, słoń… - możliwości jest nieskończenie wiele, trzeba tylko być otwartym na nowe wyzwania i okazje.

Marianna Coppo wykorzystała bardzo proste rozwiązania – zarówno graficzne, jak i literackie, a mimo to – a może właśnie dzięki temu – uzyskała znakomity rezultat. Główna bohaterka od pierwszego wejrzenia budzi sympatię, ale też intryguje. Niby taka stabilna, jak to skała, a jednak chętnie wyrusza w podróż w nieznane; z łatwością adaptuje się do nowych warunków i czeka, co przyniesie przyszłość.

Prosta lekcja

Uwielbiam książki, które w nieskomplikowany, za to bardzo piękny i mądry sposób poruszają ważne dla małych czytelników kwestie. Są subtelne, a jednocześnie nie stronią od humoru; są mądre, ale nie przemądrzałe. Taka właśnie jest „Petra”!

Petra

Petra

tekst i il. Marianna Coppo
przeł. Gabriela Rogowska
wyd. Wytwórnia, 2020
wiek: 5+