Klocki - Drewniane, plastikowe czy magnetyczne?

Tak naprawdę, bez względu na wiek malucha, sprawdzi się każdy rodzaj klocków. A to dlatego, że zarówno pośród najpopularniejszych klocków plastikowych, jak i ekologicznych drewnianych czy magnetycznych znajdziesz modele dla starszych i młodszych pociech. Trzeba jednak przyznać, że, zasadniczo, drewniane i magnetyczne polecane są przede wszystkim najmłodszym – z uwagi na prostotę i wysokie bezpieczeństwo. Dzieciom starszym zaś spodobać się mogą klocki konstrukcyjne. A co z plastikowymi? Tu wybór jest tak szeroki, że znajdziesz odpowiedni zestaw dla użytkownika od 0 do 100 lat.

Tematyka ma znaczenie...

… zwłaszcza, gdy dziecko ma już więcej niż rok czy dwa latka. Z czasem bowiem pociecha zaczyna konkretyzować swoje zainteresowania. I tak, młodszym dziewczynkom może spodobać się np. zestaw LEGO DUPLO Przyjęcie Urodzinowe, starszym – ten pozwalający zbudować pracownię fotograficzną. Chłopcy zaś mogą zainteresować się kompletami związanymi z samochodami i wyścigami czy też militariami. Pamiętaj przy tym, że stereotypowe szufladkowanie często się nie sprawdza. Bardziej niż płcią malucha więc kieruj się jego zainteresowaniami, a trafisz w dziesiątkę.

Większy rozmiar – mniejszy zestaw

Klocki powinieneś dobierać do wieku. Przede wszystkim istotna jest wielkość elementów. Maluchy najmłodsze, w pierwszych miesiącach i latach życia potrzebują dużych klocków. Po pierwsze, z uwagi na bezpieczeństwo - dzieci lubią wkładać zabawki do ust, a połknięcie małego elementu może się źle skończyć. Po drugie zaś, bo duże elementy łatwiej chwycić w rączkę, która dopiero rozwija zdolności manualne. Właśnie dlatego, poszukując dla dzieci najmłodszych, przyjrzyj się klockom stworzonym z myślą o pierwszych latach życia malucha. To przede wszystkim (ale nie tylko) bajeczne zestawy LEGO DUPLO – jak np. Moja pierwsza karuzela czy Mój pierwszy pociąg. Duże klocki, niewielka ilość elementów do złożenia – wspólnie sz Tobą dziecko stworzy na pewno wyjątkową konstrukcję.

Co poza klockami?

Na klockach świat zabawek, które rozwijają wyobraźnię, umiejętność logicznego myślenia czy zdolności manualne się nie kończy. Jeśli szukasz innego pomysłu – przyjrzyj się choćby puzzlom. Od zestawów z kilkoma – kilkunastoma elementami do tych mających ponad tysiąc… bez trudu odszukasz model o interesującym wzorze, dopasowany stopniem trudności do wieku dziecka. Polecamy również zabawki edukacyjne. Ich rynek niezwykle rozwinął się w ostatnich latach. Bez względu na to, czy szukasz czegoś dla małego naukowca, przyszłego matematyka, lingwisty czy muzyka – z łatwością odnajdziesz całe mnóstwo pomysłów.

I pamiętaj: zabawkę możesz kupić nie tylko na wyjątkową okazję, ale… tak po prostu. Bo radości i uśmiechu dla pociechy nigdy nie za wiele!