Gry dla graczy w różnym wieku 

Jeśli szukacie czegoś, aby zagrać wraz z waszymi pociechami, to powinniście sięgnąć po „Trivial Pursuit: Edycja Rodzinna”. W tej wersji znalazły się pytania z takich kategorii jak geografia, historia, stuka i literatura oraz nauka i przyroda. Dodatkowo, aby urozmaić zabawę dodano także sport i rekreację, a także rozrywkę. W sumie czekać na was będzie ponad 400 kart z pytaniami podzielonymi na kategorie dla dzieci i dorosłych. W ten sposób szanse będą bardziej wyrównane. Warto jeszcze dodać, że pytania w grze nie są typowo encyklopedyczne. Dotyczą ciekawostek z całego świata – większość okraszono dużą ilością humoru.

 

Hasbro Gaming, gra planszowa Trivial Pursuit, E1921

 

Sama rozgrywka w „Trivial Pursuit” jest niesamowicie prosta. Na początek musicie zadecydować, czy będziecie grać solo czy drużynowo i oczywiście rozłożyć kolorową planszę oraz pionki. Są one okrągłe, mają w sobie miejsce na znaczniki punktów, które w miarę ich zdobywania, należy umieszczać w lukach.

Następnie za pomocą kostki losujecie ilość pól, o którą musicie się przesunąć, a co za tym idzie, z jaką kategorią przyjdzie wam się zmierzyć. Za dobrą odpowiedź otrzymacie trójkącik w odpowiednim kolorze, który będziecie mogli umieścić w swoim pionku. Zadaniem jest zebranie sześciu różnych trójkątów i udzielenie odpowiedzi na pytanie ostateczne. Komu uda się na nie odpowiedzieć, ten zostanie zwycięzcą!

Identyczne zasady obowiązywać będą w wersji „Trivial Pursuit: Harry Potter”. Tyle, że tym razem czekać na was będzie aż 1800 pytań związanych ze słynnym czarodziejem i jego światem! Trzeba przyznać, że twórcy mocno się postarali o odpowiedni klimat. Wśród kategorii znajdziemy takie dziedziny jak magiczne przedmioty, fantastyczne zwierzęta, czarna magia, Hogwart czy ulubiona kategoria dla Snape’a, eliksiry. Będzie to więc świetne wyzwanie dla wszystkich Potteromaniaków!

 

Winning Moves, gra towarzyska Trivial Pursuit Harry Potter Deluxe

 

A może wolelibyście zaznajomić dzieciaki z historią Polski? Jeśli podoba wam się ten pomysł, to sięgnijcie po „Trivial Pursuit: Polska”! Czekać tu na was będzie 600 pytań m.in. z historii czy geografii, ale także innych dziecin takich jak kulinaria oraz popkultura. Tym razem nie będziecie poruszać się po planszy. Po prostu rzućcie kostką, która wskaże kategorię, a następnie spróbujcie udzielić poprawnej odpowiedzi. Jeśli to się uda, rzućcie jeszcze raz (to premia za sukces). Znowu poradziliście sobie z zagadką? Otrzymujecie punkt! Łącznie musicie zebrać ich 6, czyli 12 razy dobrze odpowiedzieć.

Taka wersja gry to wciąż doskonała zabawa i sposób na naukę, ale przy okazji łatwiej będzie zabrać ją ze sobą i rozegrać partię chociażby podczas podróży samochodem.

 

Winning Moves, gra edukacyjna Trivial Pursuit: Polska

 

Jeśli będzie wam ona odpowiadać, możecie także sięgnąć po „Polski Sport”, w którym znajdziecie kolejne zadania w takich kategoriach jak piłka nożna, siatkówka czy skoki narciarskie. To ciekawe urozmaicenie pierwszej propozycji oraz okazja do jeszcze lepszego poznania faktów na temat naszego kraju i jego osiągnięć na sportowych arenach całego świata. Podejmiecie wyzwanie?

 

Winning Moves, gra edukacyjna Trivial Pursuit: Polski Sport

 

Edukacyjny quiz zawsze spoko! 

Czas na propozycję dla najmłodszych. Edycja „Trivial Pursuit: Dzieciaki Bystrzaki” przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 8 do 14 lat. Ta planszówka zawiera 600 pytań skonstruowanych wyłącznie z myślą o nich oraz potencjalnie interesujących ich zagadnieniach. Oczywiście dorośli gracze również mogą spróbować swoich sił w rozgrywce, natomiast muszą pamiętać, że dziecięca planszówka oznacza konieczność poradzenia sobie z luką pokoleniową.

Ta edycja także zawiera się w niewielkim pudełku, więc jej przenoszenie z miejsca na miejsce jest niezwykle proste. Można zabrać ją na urodziny do znajomych albo kolonie letnie. Dobra zabawa gwarantowana!

 

Winning Moves, gra towarzyska Trivial Pursuit Dzieciaki Bystrzaki

 

Planszówka na imprezę? 

Jeśli szukacie czegoś do zagrania w gronie znajomych, ale bardziej niż walory edukacyjne, cenicie okazję do śmiechu i pochwalenia się wiedzą ogólną, to ponownie warto sięgnąć po „Trivial Pursuit”. Tym razem proponujemy jednak wersję „Domówka Ultimate”. Zasady są bez zmian – będziecie poruszać się po planszy, losując kategorię pytań za pomocą kostki i zbierać trójkąty do pionków, ale czekają na was zupełnie inne pytania.

 

Winning Moves, gra towarzyska Trivial Pursuit Domówka Ultimate

 

Na 300 kartach znalazły się pytania o świat muzyki, filmów i seriali czy kuchni świata. Zapewne bez problemu wskażecie osobę, która ukrywa się pod maską Batmana, ale czy będziecie także wiedzieli, które miasto nigdy nie śpi lub z jakiego kraju pochodzi odmiana win riesling? Aby ułatwić sobie zadanie, będziecie mogli wesprzeć się trzema podpowiedziami, ale prawdziwi zawodowcy z pewnością nie pójdą na łatwiznę!

Po pewnym czasie oraz kilku imprezach nawet 1800 pytań może być zbyt małą pulą. Ale nie martwcie się! Mniejsza wersja „Trivial Pursuit: Domówka” sprawdzi się jako urozmaicenie. Znajdziecie w niej dodatkowe pytania, przy czym może ona posłużyć jako samodzielny tytuł. Tym razem nie będziecie potrzebować planszy. Łatwiej będzie ją zabrać na (nomen omen) domówkę do innej osoby. Pssst. Obejdziecie się też bez stołu, więc wszystko zagra również podczas parapetówki!

 

Winning Moves, gra towarzyska Trivial Pursuit Domówka

 

Coś dla fanów planszówek i innych światów 

Wspominaliśmy już o wersji dla tzw. Potterheadów, ale to nie jedyna fanowska edycja „Trivial Pursuit”. Wiecie jak brzmiało drugie imię Chandlera Binga? Albo czego użył Ross podczas oświadczyn z Emily? Jeśli tak, to znaczy, ze jesteście miłośnikami serialu „Przyjaciele” i macie szansę zdobyć kilka punków podczas partyjki „Trivial Pursuit: Przyjaciele”!

 

Winning Moves, Friends, Gra towarzyska Trivial Pursuit

 

Być może waszymi ulubionymi bohaterami są Sheldon, Leonard i Penny. W takim wypadku także mamy dla was dobre wieści! Powstała także edycja „Trivial Pursuit: Teoria Wielkiego Podrywu”. Zawiera 100 kart z pytaniami, na szczęście żadnego z nich nie formułował doktor Cooper, więc macie szansę udzielić poprawnych odpowiedzi. BAZINGA!

 

Winning Moves, gra towarzyska Trivial Pursuit Teoria Wielkiego Podrywu

 

Wśród licencjonowanych edycji tej kultowej gry quizowej znalazło się miejsce dla Agenta 007. Pytania do „Trivial Pursuit: James Bond” z pewnością wami wstrząsną, ale was nie zmieszają. Na wszelki wypadek już teraz zastanówcie się, czy wiecie co Pam Bouvier przyczepiła do swojego uda oraz kto jest szefem japońskich służb specjalnych. Jeśli znacie odpowiedzi, to znaczy, że macie licencję na… zbieranie! Zbieranie punktów.

Więcej ciekawych zestawień dotyczących planszówek oraz gier wideo znajdziecie w dziale Gram.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock