festiwal gier planszowych

 

Sięgając po ten tytuł, byłam niemalże pewna, że gra skierowana jest do określonej grupy osób – szachistów i fanów „Gambitu królowej”. Nie mogłam bardziej się mylić. Uniwersalizm tej pozycji jest tak ogromny, że spodoba się ona prawie każdemu. Lubisz planszówki? Nie umiesz grać w szachy? Nie oglądałeś żadnego odcinka „Gambitu”? A może jesteś największym fanem serialu i masz umysł szachisty? Bez względu na to, do której grupy należysz, gwarantuję, że nie będziesz się nudzić!

 

Gra „The Queen’s Gambit”

 

Co znajdziesz w środku?

Gra „The Queen’s Gambit” przyciąga uwagę swoją czarno-czerwoną kolorystyką oraz tajemniczą postacią serialowej Beth Harmon gotowej do zmierzenia się z największym szachowym rywalem. Całość zachwyca estetyką, a za sprawą oprawy graficznej serialowy klimat Ameryki z końcówki lat 50. zostaje przeniesiony do planszówki.

W środku znajdziemy:

  • planszę,
  • gambity w czterech kolorach: czerwonym, zielonym, białym i niebieskim,
  • żetony bierek z punktami,
  • karty konfiguracji, które pokazują, w jaki sposób trzeba rozłożyć żetony na szachownicy,
  • karty do gry – na każdej z nich znajduje się rodzaj figury, którą będziesz się poruszać w danej turze,
  • karty pomocy, przedstawiające ruchy czterech figur szachowych: skoczka, hetmana, wieży oraz gońca.

Karty pomocy, to duże ułatwienie dla tych, którzy nie grali wcześniej w szachy i świetna okazja, by utrwalić w głowie ruchy poszczególnych figur. Kto wie, może dzięki tej planszówce, postanowisz sięgnąć po prawdziwe szachy?

 

„The Queen’s Gambit”

 

Najlepiej wykonanymi i najładniejszymi elementami gry są gambity. To pionki o kontrastujących z szachownicą kolorach, które przyciągają wzrok. Na uwagę zasługują też karty do gry z pięknymi rysunkami figur szachowych z jednej strony i postacią Beth z drugiej. 

 

„The Queen’s Gambit”

 

Cel gry

Choć na początku zasady mogą wydawać się skomplikowane, wystarczy jedna rozgrywka z instrukcją, by wszystko zrozumieć. Natomiast cel gry od początku jest bardzo jasny. Należy zbić wszystkie bierki za pomocą gambitów. Wygrywa osoba, która zdobędzie najwięcej punktów.

Przygotuj się do gry

W „The Queen’s Gambit” może zagrać od 2 do 4 osób. I choć Elizabeth opanowała szachy w wieku 8 lat, planszówka przeznaczona jest dla graczy powyżej 12 roku życia. Pierwsze przygotowanie do gry zajęło mi trochę czasu, ale z każdym kolejnym, było coraz prostsze, dlatego nie zniechęcaj się na wstępie. Korzystaj z dołączonej instrukcji, która nie odstrasza grubością i w bardzo prosty, czytelny sposób przeprowadza graczy przez każdy etap rozgrywki.

Aby rozpocząć partię, trzeba wybrać jedną kartę konfiguracji – wyznacza ona sposób, w jaki rozmieszczone zostaną na planszy bierki oraz pola startowe. Kiedy już przygotujemy szachownicę, każdy z graczy wybiera po jednym gambicie i dobiera 12 kart gry w kolorze swojego pionka.

Jeśli ten krok masz już za sobą, pora ustawić gambity na wybranych polach startowych. Pierwszeństwo wyboru ma najstarszy gracz, a następnie pozostali, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Osoba, która jako ostania ustawi pionek na polu startowym, pierwsza rozpocznie grę.

 

„The Queen’s Gambit”

 

Gambit królowej

Jeśli znasz serial, pewnie pamiętasz, że gambit królowej jest rodzajem otwarcia szachowego, w którym poświęca się figurę lub piona, żeby uzyskać lepszą pozycję. A czym jest gambit w naszej grze? To bierka mogąca poruszać się jak skoczek, hetman, wieża lub goniec. Jej ruch zależy od zagranej karty.

Czas na partyjkę

Wreszcie przechodzimy do najciekawszej części, czyli pierwszej rozgrywki. Oto jak powinna ona przebiegać:

  1. Weź do ręki swoją talię składającą się z 12 kart i potasuj je.
  2. Dobierz z niej 5 kart.
  3. Zaplanuj pierwsze trzy ruchy z dobranych kart.
  4. Połóż trzy zakryte karty przed sobą – jako pierwsza zagrana zostanie karta z lewej strony, odkryjesz ją dla innych graczy, dopiero gdy nadejdzie twoja kolej.
  5. Dobierz kolejną kartę tak, aby zawsze mieć w ręce trzy.
  6. Kiedy każdy gracz ułoży przed sobą trzy karty, możecie zacząć pierwszą turę, idźcie z ruchem wskazówek zegara i zbijajcie najwyżej punktowane bierki.
  7. Gra kończy się wtedy, gdy ostatnia bierka zniknie z planszy.
  8. Gracz z największą liczbą punktów wygrywa!

 

„The Queen’s Gambit”

 

Planuj jak Beth

Główna bohaterka „Gambitu królowej” miała przewagę nad rywalami dzięki umiejętności wyobrażania sobie kolejnych ruchów szachowych. Podobną zdolnością musisz wykazać się w grze. Podczas planowania pierwszych trzech ruchów, spójrz na przygotowaną planszę oraz miejsca startowe swoje i rywali. Spróbuj przewidzieć, w jaki sposób poruszą się inni gracze oraz zastanów się, które bierki warto zbić w pierwszej kolejności, by uzyskać najwięcej punktów.

Kiedy wybierzesz pierwsze trzy ruchy, postaraj się je zapamiętać w odpowiedniej kolejności – znacznie ułatwi ci to planowanie kolejnych posunięć. Pamiętaj, że po rozłożeniu kart przed sobą, nie będzie możliwości ponownego podejrzenia wybranych ruchów.

 

„The Queen’s Gambit”

Gra dla każdego!

Do pierwszej rozgrywki zaprosiłam trójkę swoich przyjaciół: Weronikę, Maćka i Janka. Nie mogłam marzyć o lepszej grupie do przetestowania tej planszówki. Werka nigdy nie grała w szachy i nie oglądała serialu. Maciek rozegrał kilka partii, ale nie widział „Gambitu”, Janek miał wieloletnie szachowe doświadczenie, natomiast serial go nie wciągnął. Ja natomiast pokochałam serial, ale szachy to nie moja bajka.

Choć miałam obawy, czy piątkowy wieczór spędzony przy tej grze będzie dla moich znajomych atrakcyjny, wszystkie rozwiały się już po pierwszej rozegranej turze. Wystarczyło przeczytać instrukcję, by zrozumieć zasady, a jeżeli chodzi o wygraną – tutaj wprawa przychodzi z czasem. Gra spodobała nam się tak bardzo, że zagraliśmy w nią aż 3 razy. Najpierw wygrała Weronika, która ma najlepszą pamięć z naszej czwórki (co przydaje się w tej grze), ale nie pozostałam jej dłużna – drugie zwycięstwo było moje. Nie myśl, że gra „The Queen’s Gambit” jest grą planszową dla dorosłych! Gwarantuję, że każdy będzie się przy niej świetnie bawić!

Ćwicz swój umysł oraz doskonal umiejętności analitycznego myślenia z grą „The Queen’s Gambit”. Połącz przyjemne z pożytecznym i poczuj się jak mistrzyni szachów Elizabeth! To co, widzimy się na najbliższym turnieju szachowym?

Więcej podobnych artykułów znajdziesz w pasji Gram.