Łyżwy hokejowe – idealne dla początkujących

Jakie łyżwy wybrać? – to pytanie zadaje sobie niemal każdy, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z aktywnościami na lodzie. Decyzja wbrew pozorom nie jest oczywista i zależy od wielu czynników. Najogólniej jednak rzecz ujmując, jeśli jesteś początkującym łyżwiarzem, prawdopodobnie najbardziej praktyczne będą dla ciebie łyżwy hokejowe. Wszystko dlatego, że początki jazdy na łyżwach nie są łatwe, a łyżwy hokejowe cechują się konstrukcją, która znacznie ułatwia poruszanie się po lodzie.

Przede wszystkim modele hokejowe są znacznie węższe i krótsze od łyżew figurowych, co wpływa na wyższy komfort jazdy. W praktyce oznacza to również, że jazda na nich jest o wiele stabilniejsza, a tym samym bezpieczniejsza. Łatwiej również brać szerokie zakręty, co w łyżwach figurowych (zwłaszcza dla osób początkujących) byłoby dużo bardziej skomplikowane. Łyżwy hokejowe mają również to do siebie, że kończą się tuż nad kostką, co nie tylko ułatwia manewrowanie, ale również zapewnia maksymalne bezpieczeństwo każdemu, kto nie czuje się szczególnie pewnie w trakcie jazdy.

spokey łyżwy

Oczywiście nie tylko początkujący łyżwiarze korzystają z tak zwanych hokejówek. Bardzo często doświadczone osoby na tyle się do nich przyzwyczajają, że nie wyobrażają sobie jazdy w łyżwach figurowych. Wybór zależy tutaj w dużej mierze od tego, w jaki sposób chcesz jeździć po lodzie i w którym rodzaju łyżew jest ci bardziej komfortowo.

Czym charakteryzują się łyżwy figurowe?

Łyżwy figurowe poleca się przede wszystkim osobom, które mają już opanowane podstawy poruszania się po lodzie oraz chcą zacząć naukę nowych umiejętności, np. piruetów. Jeśli więc czujesz się w miarę pewnie i już dawno się nie wywróciłeś, to możesz rozważyć ich zakup. Konstrukcja łyżew figurowych diametralnie różni się od ich hokejowych odpowiedników. Przede wszystkim są one cięższe oraz znacznie dłuższe – ich płozy o wiele bardziej wystają poza konstrukcję buta. Co więcej, płozy te mają na swoich końcach charakterystyczne „ząbki” zapewniające wiele możliwości w zakresie szybkich spirali, podskoków czy akrobacji. Dodatkowo buty są wyższe, dzięki czemu kostka ma zapewnioną lepszą stabilizację.

Łyżwy figurowe, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są głównie dla osób, które gustują w czymś więcej niż tylko zwykłej jeździe na lodzie. W tego rodzaju łyżwach możliwe jest robienie rozmaitych piruetów czy skoków. Oczywiście wszystko wymaga praktyki, do zdobycia której zakup łyżew w dużej mierze motywuje. Nie oznacza to jednak, że nie można w nich jeździć rekreacyjnie. Rozpoczynając naukę lepiej wybrać jednak hokejówki.

łyżwy tecno

Jak wybrać odpowiednie łyżwy dla siebie?

Aby dokonać odpowiedniego wyboru, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Jak wspomnieliśmy, jeżeli jesteś osobą początkującą, to powinieneś zdecydować się na łyżwy hokejowe, jeśli zaś masz większe wymagania wobec jazdy (ale również większe umiejętności), to łyżwy figurowe będą lepszą opcją.

Przede wszystkim nie warto decydować się na łyżwy z najniższej półki. Obecnie kupisz naprawdę dobrej jakości figurówki czy hokejówki w bardzo rozsądnej cenie, w związku z czym nie ma sensu kupować najtańszych egzemplarzy. Nie dość, że najprawdopodobniej niedługo ulegną zużyciu, to jeszcze mogą negatywnie wpływać na twój komfort. Nie mówiąc już o tym, że źle skonstruowane łyżwy stanowią zagrożenie dla twojego zdrowia. Zakup łyżew potraktuj więc, jak pewnego rodzaju inwestycje w swoją pasję, ale także bezpieczeństwo, które jest niezwykle istotne podczas szybkiej jazdy na lodzie.

Kolejną kwestią jest dobór właściwego rozmiaru łyżew. Tutaj jednak nie powinieneś mieć z tym większych problemów. Łyżwy dobiera się mniej więcej tak samo, jak buty – musisz jedynie dokonać nieco dokładniejszych pomiarów podbicia czy długości stopy. W ten sposób z łatwością znajdziesz egzemplarze, które w pełni cię zadowolą – będą komfortowe i bezpieczne. Z racji ogromnego wyboru możesz również przebierać w dziesiątkach wzorów i kolorów.

spokey łyżwy

Oprócz tego przed zakupem warto porównać ze sobą co najmniej kilka modeli łyżew, by mieć pewność, że wybierasz najlepszy spośród dostępnych w twoim budżecie. Pamiętaj również, aby dopasować je do swoich umiejętności oraz rozmiaru. Za duże i za luźne bowiem nie będą stabilne, przez co ryzyko upadku będzie większe.

Więcej porad znajdziesz w zakładce Sporty zimowe.

 

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock