Spis treści:
- Rodzaje bieżni domowych
- Bieżnia domowa – jak wybrać najlepszą?
- Bieżnia domowa – ranking polecanych modeli
- Bieżnia elektryczna domowa składana CORCIANO Lugo
- Bieżnia elektryczna FIT-NET 400 Classic
- Bieżnia elektryczna FIT-NET 420 Classic
- Bieżnia trenigowa Zipro iConsole+ Pacto
- Bieżnia treningowa Zipro Notus
- Bieżnia elektryczna FIT-NET 420 Massager
- Bieżnia elektryczna Urbogym V650M
- Bieżnia treningowa Eliton 515
Ranking bieżni domowych przygotowany na podstawie najpopularniejszych modeli pomoże wam wybrać sprzęt, który pozwoli cieszyć się bieganiem nie tylko w czasie słonecznej aury. Sprawdźcie, czym wyróżniają się poszczególne modele.
Rodzaje bieżni domowych
Przed zakupem bieżni trzeba zastanawiać się nad jej rodzajem. Warto wiedzieć, że nie każdy nadaje się do domu.
- Bieżnie mechaniczne – nazywane są również manualnymi. Już sama nazwa wskazuje, że nie ma tutaj żadnego wspomagania, a pas, po którym się biegnie, jest napędzany siłą naszych mięśni. To może być niemała trudność dla początkujących biegaczy. Plusem jest dość niska cena takiego sprzętu, ale w parze z równie niewielką funkcjonalnością.
- Bieżnie elektryczne – jest to doskonałe rozwiązanie do domu. Bieżnie tego rodzaju są niezwykle popularne i lubiane przez użytkowników, ponieważ pozwalają regulować różne ustawienia w zależności od potrzeb i umiejętności, np. prędkość, intensywność, a nawet nachylenie pasa, który jest napędzany przez silnik elektryczny.
- Bieżnie antygrawitacyjne – cechuje je największa cena ze wszystkich rodzajów urządzeń tego typu. Z tego powodu częściej można je spotkać w klubach niż w domach. Ich ogromną zaletą jest odciążenie organizmu podczas treningu. W ten sposób minimalizowane jest ryzyko kontuzji, a sama bieżnia antygrawitacyjna świetnie sprawdza się np. podczas rehabilitacji.
- Bieżnie ciśnieniowe – to kolejny sprzęt stworzony raczej z myślą o profesjonalnych miejscach do ćwiczeń niż o domowym zaciszu. Można spalić na niej więcej kalorii niż na innych bieżniach, przy tej samej intensywności ćwiczeń. Z tego powodu jest polecana osobom, które zmagają się z nadwagą.
Bieżnia domowa – jak wybrać najlepszą?
Na pierwszy rzut oka większość modeli wygląda podobnie. Szczegóły potrafią jednak znacząco wpłynąć na jakość korzystania z bieżni domowej. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu do domu?
- Silnik – to on napędza pas, dyktując nam tym samym tempo biegu. Wśród dostępnych modeli przeważają urządzenia, które mają od 1 do 4 KM. Bieżnie domowe o mocy 1-2 KM przeznaczone są do użytku rekreacyjnego. Jeśli więc szukacie sprzętu, który posłuży do okazjonalnych przebieżek, nie trzeba inwestować w bieżnię rodem z siłowni. Mocniejsze modele umożliwiają bardziej wyczynowe bieganie, a także przekładają się na żywotność bieżni. Mitem jest jednak przeświadczenie, że silniki o dużej mocy są głośne – różnice w głośności są niemal niezauważalne i w większym stopniu zależą od konstrukcji bieżni.
- Rozmiar – jeśli mamy ograniczoną przestrzeń, zapewne będziemy celować w węższe bieżnie z krótszym pasem. Warto jednak podkreślić, że mniejsze modele sprawdzają się głównie do spacerowania oraz szybkiego marszu. Jeśli chcemy regularnie biegać i mamy odpowiednio dużo miejsca, lepiej wybrać szerszy i dłuższy model. Więcej miejsca będzie się również przekładać na komfort biegu
- Nośność – to nic innego jak maksymalne obciążenie, któremu można poddawać bieżnię domową. W zależności od sylwetki zaleca się, aby nośność była nieco większa niż waga użytkownika.
Bieżnia domowa – ranking polecanych modeli
Przejdźmy do omówienia atutów poszczególnych urządzeń. Wybraliśmy 10 bieżni domowych, które cieszą się zaufaniem użytkowników. Poznajcie najważniejsze cechy każdej z nich i wybierzcie model dla siebie.
Bieżnia elektryczna domowa składana CORCIANO Lugo
Domowa bieżnia nie jest kompaktowym sprzętem, który można bez trudu schować do szafy. Dlatego możliwość składania bieżni jest niezwykle istotnym aspektem dla niejednego użytkownika. Elektryczna bieżnia domowa Corciano Lugo pozwala nie tylko znacząco zmniejszyć zajmowaną przestrzeń dzięki wygodnemu mechanizmowi, ale także przeniesienie jej do innego pomieszczenia za pomocą kółek. Funkcjonalność jest w tym modelu na pierwszym miejscu. W trakcie ćwiczeń można skorzystać z trzystopniowego ustawienia nachylenia lub wybrać jeden z 12 wbudowanych programów treningowych. Maksymalna prędkość, jaką można osiągnąć na bieżni to 16 km/h. Lugo zapewnia również miejsca na tablet/telefon oraz uchwyty na dwa bidony.
Bieżnia elektryczna FIT-NET 400 Classic
Sprzęt w nieco bardziej klasycznym wydaniu proponuje FIT-NET i model 400 Classic. Urządzenie wydatnie przypomina bieżnie dostępne w siłowniach. Pozwala rozpędzić się do 12 km/h, a kąt nachylenia to maksymalnie 15 stopni (3 poziomy regulacji). Ten model również można złożyć, dzięki czemu zajmuje zaledwie niespełna 1 m2. Intuicyjny panel sterujący na bieżąco poinformuje cię o poczynionych postępach: przebiegniętym dystansie, aktualnej prędkości, spalonych kaloriach, czasie trwania treningu oraz aktualnym pulsie (po dotknięciu manetek z pulsometrem). Istotnym parametrem każdej bieżni jest rozmiar pasa. FIT-NET 400 Classic zapewnia miejsce do biegu w wymiarach 110 x 40 cm.
Bieżnia elektryczna FIT-NET 420 Classic
Jeśli interesuje cię bieżnia o parametrach zbliżonych do modelu 400 Classic, jednak oczekujesz czegoś więcej, być może optymalnym wyborem będzie bieżnia elektryczna FIT-NET 420 Classic. Cechuje ją większa wytrzymałość oraz udoskonalenia, dzięki którym sprzęt jest trwały i wytrzymały. Bieżnia oferuje możliwość nieco szybszego biegu (do 17 km/h), zwiększono także pas bieżni (42 x 115 cm). Przydatną funkcją, która wpływa na komfort jazdy, jest automatyczne smarowanie. Dzięki niemu nawet krótka przebieżka będzie płynna, a w przypadku konserwacji nie trzeba podnosić pasa i brudzić rąk. Standardowo możliwa jest także trzystopniowa regulacja nachylenia (maks. do 15 stopni).
Bieżnia trenigowa Zipro iConsole+ Pacto
Jeśli cenisz sobie designerski minimalizm, ciekawym rozwiązaniem, które będzie nie tylko praktyczne, ale również odpowiednie do twojego wnętrza będzie bieżnia Zipro iConsole+ Pacto. Co równie istotne, bieżnię można zupełnie złożyć po ćwiczeniach, dzięki czemu nie zajmuje miejsca na co dzień. Ciekawą funkcją jest dołączona do sprzętu aplikacja, która zawiera m.in. odwzorowane znane trasy spacerowe czy joggingowe, dzięki czemu możesz poczuć się jak na prawdziwej wyprawie. Co do podstawowych parametrów tego modelu, rozpędza się ona do 16 km/h, posiada 15 programów treningowych dopasowanych do efektów, jakie chcesz osiągnąć, a pas bieżni ma wymiary 124 x 44 cm.
Bieżnia treningowa Zipro Notus
Pozostajemy wśród propozycji marki Zipro. Model Notus to sprzęt dla bardziej wymagających użytkowników. Znacząco różni się cenowo od wcześniejszych modeli, jednak idą za tym konkretne udogodnienia dla użytkowników. Co zatem wyróżnia bieżnię Zipro Notus? Bardziej rozbudowany i funkcjonalny wyświetlacz to pierwsze, co można zauważyć, porównując ze sobą wybrane modele od Zipro. Uwagę przykuwa także nieco węższy, ale za to dłuższy pas (137 x 47 cm). Spośród elementów, których nie widać gołym okiem, warto zwrócić uwagę na możliwość bezprzewodowego połączenia poprzez Bluetooth. Dzięki temu możesz pożegnać plączące się podczas biegu kable.
Bieżnia elektryczna FIT-NET 420 Massager
Wracamy do propozycji od marki FIT-NET, a dokładnie do modelu 420 Massager. Jest to połączenie bardzo dobrych parametrów z atrakcyjną ceną, co może zwrócić uwagę przede wszystkim tych osób, które nie mają określonych wymagań względem bieżni domowej. FIT-NET 420 Massager to uniwersalny sprzęt do użytku domowego zarówno dla początkujących, jak i nieco bardziej zaawansowanych biegaczy. Powierzchnia pasa nie jest imponująca (42 cm x 115 cm), ale dzięki temu bieżnia nie zajmuje dużo miejsca w pomieszczeniu. Kąt nachylenia można regulować manualnie w trzystopniowej skali, a maksymalna prędkość to 17 km/h. Podobnie jak w opisywanych wcześniej modelach, 420 Massager wyposażony jest w automatyczne smarowanie, co ułatwia eksploatację oraz konserwację.
Bieżnia elektryczna Urbogym V650M
Kolejna bieżnia domowa godna polecenia to Urbogym V650M. Tym, co wyróżnia ją na tle innych zaprezentowanych modeli, jest fakt, że nie jest wyłącznie bieżnią. Co dokładnie mamy na myśli? Otóż poza główną konstrukcją, czyli panelem sterującym oraz pasem 126 x 45 cm, sprzęt posiada także dodatkowe elementy do innych rodzajów ćwiczeń fizycznych. W gratisie każdy nabywca otrzymuje zestaw hantli, a także przyrząd do ćwiczeń mięśni brzucha. Urbogym V650M może być zatem kompaktową domową siłownią, która po złożeniu zajmuje powierzchnię zaledwie 69 x 70 cm.
Bieżnia treningowa Eliton 515
Na koniec propozycja budżetowa, czyli jedna z najtańszych bieżni domowych, które jednocześnie mają opinię wytrzymałych i solidnych. Mowa o modelu 515 marki Eliton. Ta nieduża (pas 40 x 110 cm) bieżnia to znakomita propozycja dla joggingowych nowicjuszy, którzy chcą się przekonać, czy spacerowanie i bieganie w zaciszu własnego domu to rozwiązanie dla nich. Sprzęt pozwala się rozpędzić do 12 km/h, jednak obsługa panelu sterującego jest intuicyjna. Zaletą jest fakt, że ten minimalistyczny sprzęt waży zaledwie 29 kg, dzięki czemu z łatwością schowasz go w szafie czy przestawisz w dowolne miejsce.
Po więcej porad dla osób aktywnych fizycznie zapraszamy do działu Trenuję.
Zdjęcie okładkowe: Shutterstock
Źródło: Badania ARC Rynek i Opinia, https://arc.com.pl/polacy-mniej-aktywni-fizycznie/, dostęp: 26.09.2023
Komentarze (0)