Spis treści:
Są takie okazje (sesje zdjęciowe, wieczory karnawałowe albo inne równie wyjątkowe sytuacje), w których makijaż twarzy z wieczorowego warto zmienić w artystyczny. Oczywiście to nie znaczy, że na twarzy musi powstać dzieło godne pędzla Renoira, ale z drugiej strony, patrząc na popisy mistrzyni gatunku Mimi Choi, którą śledzi w mediach społecznościowych prawie dwa miliony osób, twarz może stać się polem do niezwykłych eksperymentów. Iluzje, które tworzy na własnej twarzy ta niezwykle uzdolniona makijażystka, przywołują obrazy z pograniczna snu i jawy. Jej twarz zmienia się czasem w surrealistyczny obraz, na którym pokryte makijażem oczy i usta artystki zamieniają się w niezwykłe, tymczasowe dzieło.
Motywów jest mnóstwo: motyle, róże, schody, spiralne kształty albo morskie dno. Jej fantazja nie uznaje granic i to jest najlepszy punkt wyjścia dla własnych eksperymentów z makijażem artystycznym.
Łatwy makijaż artystyczny - rady i wskazówki
Na początek warto dać sobie zadanie proste do wykonania, choćby po to, by się nie zniechęcić. Dlatego zamiast malować na powiece skrzydło motyla lub tworzyć bajkową ilustrację na policzku, wystarczy… kreska.
Ilość kształtów i pomysłów, które można zrealizować z pomocą kolorowego eyelinera (lub bardzo cienkiego i krótkiego pędzelka zanurzonego w farbce wodnej dla charakteryzatorów) jest nieskończona. Jednak zawsze trzeba pamiętać o perfekcyjnym przygotowaniu skóry. A więc nałożeniu podkładu, korektora, pudru, ewentualnie rozświetlacza oraz kosmetyków do konturowania i wreszcie różu. Na tak przygotowanym płótnie, można zacząć malować.
Makijaż artystyczny oka
Wróćmy do kreski, która świetnie sprawdzi się w pierwszej próbie artystycznego makijażu. Tu wystarczy poprowadzić linię od wewnętrznego kącika oka, wzdłuż linii rzęs lub wyżej nad naturalnym załamaniem powieki i… właśnie tu zaczyna się rola twojej wyobraźni. Możesz wydłużyć linię aż do skroni tworząc rodzaj delikatnej fali.
Jeszcze inaczej, zrób na skroniach szlaczek na przykład fale, pętelki lub ósemki. By wzmocnić efekt i dodać kreskom blasku, wykorzystaj brokatowy eyeliner i podkreśl nim wybrane elementy szlaczków.
Poza tym możesz w niektórych miejscach dokleić drobne ozdoby, na przykład błyszczące perełki, kamienie lub małe cyrkonie.
Kontynuując proste sposoby na makijaż artystyczny oczu, spróbuj równie prostych w wykonaniu kropek. Wystarczy praktyczny pędzelek do eyelinera (najlepiej silikonowy), którym możesz wyczarować piękne, błyszczące, kolorowe kropki na powiece.
By były widoczne, potrzebujesz mocno napigmentowanego cienia w płynie. Sposób numer jeden to kropki wzdłuż górnej linii rzęs: od najmniejszej do największej.
Sposób numer dwa: kropki tylko na powiece górnej, tuż pod brwiami, najlepiej rozproszone według własnej inwencji. By zakończyć temat makijażu artystycznego oka dla początkujących trzeba wreszcie sięgnąć po kolorowe cienie. Najbardziej efektowna i prosta w wykonaniu będzie tęcza. Przyda się niewielki puszysty pędzelek do blendowania cieni oraz paleta wyrazistych, matowych kolorów.
Zacznij od żółtego i nałóż go wokół wewnętrznego kącika oka, rozblenduj szerokim gestem, następnie przejdź do pomarańczowego, potem na środku górnej powieki rozprowadź czerwień, potem ciemny róż na krawędzi powieki i dalej dodaj fiolet idąc wzdłuż powieki dolnej.
Chodzi o to, by tęcza okalała całe oko. Kolejny cień powinien być niebieski dalej zielony i na koniec jasnozielony, który zblendujesz z żółtym. Tu barwy powinny zajmować większą przestrzeń i nie należy się ograniczać, szczególnie na powiekach górnych. By całości dodać bajkowego charakteru, można przykleić gdzieniegdzie małe, srebrzyste gwiazdki.
Świetnym pomysłem będzie dodanie sztucznych rzęs, ale w wyjątkowym, bo kolorowym wydaniu lub jeszcze lepiej w postaci piór.
Makijaż artystyczny twarzy
Sposobów na fantazyjny makijaż oczu jest mnóstwo, tu właściwie trudno o przesadę. A co z twarzą? Najprostsze sposoby, które sprawdzą się w czasie pierwszych prób to wycinanie szablonów z papieru. Spróbuj więc wyciąć małe serce (może być gwiazdka, kwiatek) tak by mieściło się na samym szczycie policzka i odłóż je.
Dalej postaw na makijaż monochromatyczny, czyli wykorzystaj tylko jedną, na przykład pastelową barwę na powiekach i policzkach. Możesz użyć cienia albo różu na policzki. Rozprowadź go na powiekach górnych i wzdłuż dolnych, rozblenduj tak, by wyprowadzić go wysoko prawie pod łuki brwiowe, oraz na boki aż na skronie i nos, by powstała chmura koloru ciągnąca się przez całą twarz jak okulary.
By wyrzeźbić powieki i podkreślić spojrzenie, dodaj odrobinę ciemniejszego cienia wzdłuż górnej linii rzęs oraz w załamaniu powiek. Dalej przyłóż papierowe serce na sam szczyt policzka i rozprowadź kolor cienia wokół szablonu. Najłatwiej i najszybciej zrobić to gąbeczką do makijażu. Kiedy zdejmiesz szablon, na policzku zostanie ładny i wyrazisty kształt serca. Do tego możesz dodać „piegi” robiąc je białym eyelinerem na nosie i wokół skrzydełek nosa.
Makijaż artystyczny ust
Na pewno słyszałaś już o lip art, czyli fantazyjnej sztuce malowania ust. Na tej małej powierzchni można namalować wszystko, jeśli ma się wprawę i chęci. Jednak na początek przećwiczmy najprostszą technikę, która polega na cieniowaniu ust z pomocą dwóch pomadek: jaśniejszej i ciemniejszej. Na początek wklep korektor wokół ust i delikatnie przysyp go pudrem fiksującym, następnie obrysuj konturówką wargi i zblenduj kreskę pędzelkiem by nie była zbyt wyrazista.
Teraz jaśniejszą pomadkę (jasny róż, zgaszony róż) rozprowadź pędzelkiem tak, by zakryła tylko połowę powierzchni ust, na pozostałą powierzchnię nałóż ciemniejszy odcień (bordo, burgund).
I na całość wklep bezbarwny błyszczyk. Ten sposób jest najprostszy, ale z czasem do niego dodawać ozdoby (kryształki) albo sięgać po nietypowe odcienie pomadek jak granatowy czy szmaragdowy!
Więcej podobnych porad dotyczących kosmetyków znajdziesz dziale Dbam o urodę.
Komentarze (0)