W Polsce świadomość pozytywnego wpływu jogi na człowieka jest obecna znacznie dłużej, niż można by przypuszczać, bo już od początków XX wieku. Pierwsze publikacje na ten temat były poświęcone „rozwijaniu potęgi woli przez psychofizyczne ćwiczenia”, co stanowiło opis doświadczeń w praktykowaniu asan (odpowiednie pozycje) i pranajamy (właściwy oddech). Zainteresowanie tematem stale rośnie od tamtej pory, a dziś te ćwiczenia są powszechnym sposobem na odstresowanie i alternatywną formą aktywnego stylu życia.

Co warto podkreślić, próba zgłębiania tajników jednoczesnego treningu ciała i osiągania duchowej dyscypliny, nie wiąże się z koniecznością ponoszenia wysokich kosztów. Na samym początku wystarczy niewielka porcja niezbędnej wiedzy teoretycznej, odpowiednia motywacja do systematycznego doskonalenia umiejętności i kilka przydatnych akcesoriów. Jak zacząć przygodę z jogą? Oto praktyczny przewodnik po tym fascynującym świecie.

Skąd czerpać wiedzę o jodze?

Na rynku wydawniczym co rusz pojawiają się nowe poradniki dla początkujących lub już bardziej zaawansowanych. W zachodnim świecie najchętniej praktykowaną tradycją jogi jest hathajoga, która w znacznie większym stopniu skupia się na aspekcie ćwiczeń, niż na metafizyce. Jednym z mistrzów i popularyzatorów tej odmiany był B.K.S. Iyengar. Warto zapoznać się z jego książką „Joga światłem życia”, gdzie znajdują się wskazówki, jak wybrać się w podróż ku wewnętrznej przemianie.

 

Joga światłem życia (okładka twarda)

 

Nowicjuszom zainteresowanym doskonaleniem ciała szczególnie polecamy zapoznanie z publikacją autorstwa Cory Martin - wieloletniej instruktorki jogi. Tytuł „Joga. Kompletny przewodnik dla początkujących. Pozycje i proste wskazówki, które pomogą Ci w praktykowaniu jogi we własnym domu” jest właściwie streszczeniem tej książki. W środku znajduje się wiele objaśniających ilustracji wraz z wytłumaczeniem w przystępny sposób, jak uporać się np. z wykonaniem trudnej pozycji.

 

Joga. Kompletny przewodnik dla początkujących. Pozycje i proste wskazówki, które pomogą Ci w praktykowaniu jogi we własnym domu (okładka miękka)

 

Joga nie jest przeznaczona tylko dla dorosłych. Przekonuje o tym, chociażby wspaniale wydana książka „Bose stópki. Joga dla dzieci” Filippy Odeval oraz Karin Lundstrom. Przy okazji ćwiczeń poprawiających zdolność koncentracji oraz relaksacji, najmłodsi poznają fascynujący świat zwierząt. To nie przypadek ani błąd w druku, ponieważ mnóstwo pozycji w jodze jest naśladownictwem piękna fauny. Warto zatem połączyć przyjemne z pożytecznym.

 

Bose stópki. Joga dla dzieci (okładka twarda)

 

Jak zacząć przygodę z jogą?

Samodzielne zgłębianie tajników jogi to nie tylko wiedza teoretyczna. Pora przejść do istoty rzeczy, czyli samych ćwiczeń. Najlepszą drogą do poznania jest krótka wycieczka do lokalnej szkoły jogi. Pod okiem profesjonalisty można doskonalić asany znane z ilustracji w książkach. Nauczyciele potrafią także dobrać zestaw odpowiednich pozycji do poziomu zaawansowania. Nie wszystkie pozycje można wykonać za pierwszym razem, a co więcej istnieje możliwość nadwyrężenia konkretnych partii mięśni, jeśli ćwiczenie zostanie wykonane nieprawidłowo. W profesjonalnej szkole jogi do aktualnego stanu zdrowia zostaje dopasowana intensywność zajęć.

 

Happy Joga. Energia (DVD)

 

Jeśli w promieniu kilkunastu kilometrów żadnej szkoły nie ma, alternatywnym rozwiązaniem jest zakup płyty DVD. Na polskim rynku warto polecić lekcje jogi Kasi Bem, które pomagają zwiększyć porcję codziennej energii, wzmocnić kręgosłup lub dodać witalności. Światowym przebojem są nagrania z ćwiczeniami jogi Jane Fondy, która korzystając ze swej popularności, od kilkudziesięciu lat uświadamia, że ten rodzaj aktywności potrafi znakomicie nastroić człowieka na cały dzień.

 

Jane Fonda: AM/PM Joga dla początkujących (DVD)

 

Joga w praktyce. Sprzęt i akcesoria

Praktykowanie jogi jest niskonakładową aktywnością, lecz należy wyposażyć się w kilka przydatnych gadżetów. Na pewno trzeba zainwestować w matę do jogi. To niewielki, prostokątny kawałek materiału, który znakomicie sprawdza się także przy innego rodzaju aktywnościach fizycznych – fitnessie czy pilatesie. Aby mata służyła jak najlepiej, warto wiedzieć, jakie czynniki wziąć pod uwagę przy jej zakupie.

Produkty dostępne są w różnych kolorach, choć ten aspekt ma najmniejsze znaczenie przy praktykowaniu jogi. Liczy się za to np. grubość maty do jogi. Warstwa pianki w przypadku najcieńszych egzemplarzy wynosi od 2,5 do 3,5 mm. Produkty o grubości powyżej 3,5 mm charakteryzują się większą trwałością i zapewniają lepszy komfort zwłaszcza przy wykonywaniu asan w pozycji leżącej na twardym podłożu. Większy rozmiar i waga może być jednak utrudnieniem w ich transporcie na zajęcia. To rozwiązanie polecamy osobom, które zazwyczaj ćwiczą w domu.

Easy Yoga, Mata do jogi, czarny, 183 cm

 

W każdym przypadku zalecamy wybór produktu, który został stworzony z antypoślizgowego materiału. Wprawdzie pozostałe tworzywa (np. mieszanka gumy i PVC) używane do produkcji mat również zdają egzamin i nawet przekładają się na dłuższy okres użytkowania, to jednak w momencie pierwszych prób warto mieć egzemplarz, który nie przesuwa się po podłodze. Szeroka gama produktów na rynku sprawia, że można także dobrać model, który z wierzchu jest pokryty przyjemnym w dotyku zamszem.

Kolejnym przydatnym gadżetem jest pasek do jogi. Osiągnięcie konkretnej pozycji bywa na początku kłopotliwe, a ten produkt umożliwia utrzymanie jej przez dłuższy czas przy pierwszych próbach i poszerzaniu zakresu ruchu. Warto wspomnieć także o kostce do jogi, którą najczęściej wykonuje się z naturalnego materiału, np. drewna lub korka. Także i ten przedmiot przydaje się przy ćwiczeniu wybranych asan. Sprzymierzeńcem rozciągania i wzmacniania mięśni jest także koło do jogi. Niewielka obręcz pomaga przy ćwiczeniach, których zadaniem jest osłabienie lub zlikwidowanie napięcia odczuwanego w plecach, ramionach i klatce piersiowej.

EASY YOGA, Pasek do jogi, fioletowy

 

Jak zatem widać, stopniowe poznawanie jogi potrafi być zarówno ekscytującą podróżą w głąb siebie, ale także praktycznym pożytkiem dla zdrowia i ogólnej kondycji. Nie trzeba wydawać kroci na siłownię lub  basen. Wystarczy kawałek podłogi, odrobina chęci, kilka drobiazgów oraz solidne przygotowanie merytoryczne i trochę wolnego czasu, a osiągnięcie wewnętrznej równowagi jest naprawdę blisko.