Gdy robi się cieplej, wielu z nas zaczyna marzyć o wyjeździe na łono natury. Jak zaaranżować go w taki sposób, aby poczuć się jak najbliżej przyrody? Wystarczy wybrać nocleg pod namiotem! Jeśli wybierzesz odpowiedni model, wcale nie musisz obawiać się dyskomfortu. Niewygodne, toporne i przeciekające konstrukcje to przeszłość — współczesne namioty są zaprojektowane w taki sposób, aby można było z łatwością rozłożyć i złożyć, a także przenosić z miejsca na miejsce bez zbędnego obciążenia. Do ich produkcji wykorzystuje się inteligentne tkaniny, które oddychają, a jednocześnie chronią przed deszczem i śniegiem.

Nie oznacza to, że każdy namiot dostępny na rynku będzie współgrał z twoimi potrzebami i sprawdzi się dobrze w każdych warunkach. Wybierając model dla siebie, poza samą pojemnością, należy wziąć pod uwagę wiele czynników.

Jak wybrać idealny namiot dwuosobowy? 

Przeglądając modele dostępne w sklepie, warto zastanowić się przede wszystkim nad jego konstrukcją. Waga, ilość warstw, kształt, wysokość — wszystko to ma wpływ na praktyczność modelu.

Namiot z tropikiem czy bez? 

Na rynku można znaleźć warianty jednowarstwowe i dwuwarstwowe. Te drugie cechują się obecnością tropiku. Jest to warstwa, która poprawia cyrkulację powietrza, a jednocześnie chroni przed napływem wody do wewnątrz. Zapobiega również kondensacji, czyli skraplaniu się pary wodnej wewnątrz sypialni. Bywa to uciążliwe zwłaszcza podczas ciepłych i wilgotnych dni, gdy w namiocie mogą powstać warunki jak w saunie.

Namiot dwuosobowy z tropikiem gwarantuje lepszą przepuszczalność powietrza, jednak jest cięższy, a jego postawienie wymaga więcej czasu z uwagi na dwie osobne warstwy. Pamiętaj, że większość namiotów typu pop-up nie jest wyposażonych w tropik — wtedy samorozkładanie się nie byłoby możliwe. Czasem jednak składają się one z dwóch połączonych ze sobą warstw, z których jedna wykazuje właściwości podobne do tropiku.

Typ namiotu — turystyczny, trekkingowy, a może plażowy? 

Wyróżniamy namioty turystyczne, sprawdzające się na potrzeby kempingowania i spania na łonie natury w cieplejszych sezonach, namioty trekkingowe, które sprawdzą się w ekstremalnych warunkach pogodowych, a także plażowe, mające przede wszystkim chronić przed wiatrem. Wybierz wariant, który idzie w parze z twoim stylem podróżowania.

Waga namiotu 

Ciężar całej konstrukcji to kolejny aspekt, na który warto zwrócić uwagę. Tutaj również nie ma jednej recepty — wiele zależy od tego, jaki wypoczynek preferujesz. Jeśli lubisz spontaniczność i chętnie przemieszczasz się z miejsca na miejsce, do gustu z pewnością bardziej przypadnie ci lekki namiot, który możesz zabrać ze sobą bez zbędnego obciążenia. W przypadku gdy pod namiotem nocujesz głównie na kempingach i poruszasz się własnym samochodem, waga będzie dla ciebie kwestią drugorzędną.

Konstrukcja namiotu — elastyczny czy twardy stelaż? 

Na rynku znajdziesz namioty ze składaną konstrukcją, a także te scalone, z elastycznym szkieletem — typu pop-up. Drugie rozwiązanie cieszy się dużą popularnością, ponieważ eliminuje sporą ilość ciężkich elementów, a także znacznie przyspiesza stawianie namiotu. Ma ono jednak kilka wad. Po pierwsze — niewprawnym użytkownikom sporo kłopotu może sprawić składanie takiego namiotu. Po drugie — nie jest on wyposażony w tropik, co może sprawić, że przepuszczalność powietrza nie będzie wystarczająca.

Namiot dwuosobowy — propozycje modeli 

Wiesz już, na co zwrócić uwagę, wybierając namiot. Jeśli potrzebujesz konkretnych inspiracji, nasza lista może okazać się pomocna.

Martes, Namiot turystyczny, 2-osobowy, BIVAK 76599-GREEN, zielony 

Przystępny cenowo model dostępny w cenie poniżej stu złotych, lubiany za swoją praktyczność. Dwuwarstwowa konstrukcja gwarantuje komfort korzystania i ochronę przed deszczem, co sprawia, że namiot sprawdzi się również podczas mniej udanej pogody. Zielony odcień harmonizuje się z naturą.

 

Martes, Namiot turystyczny, 2-osobowy, BIVAK 76599-GREEN, zielony

 

Royokamp, Namiot 2-, 3-osobowy, Geo 

Solidny namiot dwuosobowy z przedsionkiem wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Stelaż wykonano z kolei z trwałego włókna szklanego. Namiot jest bardzo lekki — waży zaledwie 2,9 kg, co sprawia, że możesz zabrać go nawet na backpackerskie wędrówki bez obaw o obciążenie. Wymiary 290cmx120cmx100 cm zapewnią komfort dwóm osobom, ale w namiocie zmieszczą się nawet trzy.

 

Royokamp, Namiot 2-3 osobowy, Geo

 

High Peak, Namiot 2-osobowy, Nevada 2 10196, szary, 300x140x115 cm 

Duży namiot nieco wyższy, dłuższy i szerszy od standardowych modeli dwuosobowych. Dwupowłokowa konstrukcja gwarantuje skuteczną transpirację wilgoci i chroni użytkowników przed deszczem i wiatrem, gwarantując jednocześnie komfort cieplny. Namiot wyposażono również w otwory wentylacyjne i moskitiery, które zabezpieczają przed owadami. Stelaż namiotu powstał z wytrzymałego włókna szklanego.

 

High Peak, Namiot 2-osobowy, Nevada 2 10196, szary, 300x140x115 cm

 

Bestway, Namiot turystyczny 2 osobowy, HIKE DOME 2, niebieski, 250x230x95cm 

Ten model może prezentować się niepozornie, ale niech cię to nie zmyli! To świetny wybór, jeśli lubisz podróżować intensywnie i spać na łonie natury. Namiot jest lekki i ma charakterystyczny, wydłużony kształt. Jest przy tym dość wąski i niski. Taka konstrukcja pozwala na ograniczenie wagi i zajmowanej przestrzeni przy jednoczesnym zachowaniu komfortu. Namiot ma dwa wejścia, co zwiększa wygodę korzystania z tak niewielkiego akcesorium. Jest ognioodporny i wodoodporny. Wybierając ten model, nie musisz obawiać się deszczu. Marka Bestway zna się na rzeczy — słynie w końcu z produkcji basenów stelażowych.

 

Bestway, Namiot turystyczny, HIKE DOME 2, niebieski, 220x120x90cm

 

Powyższe modele sprawdzą się do użytku turystycznego — także w bardziej wymagających warunkach! Wybierz jeden z nich, jeśli chcesz komfortowo wypocząć w naturze.

Więcej artykułów o sprzęcie turystycznym znajdziesz w naszym dziale Poradniki.

 

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock.