Najnowsze rozwiązania sprzętowe sprawiają, że mając małe dziecko, nie musimy rezygnować ze swoich pasji i zainteresowań, nawet jeśli jest to aktywność fizyczna. Właśnie dlatego rowerzyści pokochali przyczepki i od kilku lat możemy zaobserwować ich zwiększoną popularność. Przed zakupem powinieneś jednak wziąć pod uwagę szereg czynników, by znaleźć dokładnie to, czego potrzebujecie Ty i Twoje dziecko.

 

Przyczepki rowerowe w Empiku

 

Przyczepka rowerowa a wózek do biegania

Przede wszystkim warto wyjaśnić różnicę między tymi sprzętami, bo choć wyglądają dość podobnie, to różnią się zastosowaną technologią oraz przeznaczeniem. Tzw. joggery to specjalne wózki do biegania, często – trójkołowe. Znacznie lepiej sprawdzają się w trudniejszym terenie, na nierównym gruncie czy bardziej wymagającej nawierzchni ze względu na zmienne warunki atmosferyczne. Klasyczne przyczepki rowerowe natomiast idealnie nadają się do miasta. Są bardziej skrętne i łatwiejsze w prowadzeniu.

 

Wózek w Empiku



Od niedawna znajdziemy również wózki 2 w 1. Takie rozwiązanie sprawia, że wózek do biegania łatwo przekształcimy w przyczepkę, nie tracąc na funkcjonalności. Wada w zasadzie jest tylko jedna – wyższa cena. Tym bardziej, że przy bardziej zaawansowanej konstrukcji sprzętu powinniśmy zdecydować się na model jednego z renomowanych producentów (Thule, Croozer, Burley, KidCar, Chariot) niż tani chiński zamiennik.

 

Przyczepka

 

Przyczepka rowerowa czy fotelik rowerowy?

Być może niekoniecznie potrzebujesz przyczepki, a lepszym rozwiązaniem byłby dla Ciebie fotelik dziecięcy. Jest to z pewnością opcja tańsza i prostsza w montażu, a także o znacznie mniejszych gabarytach. Foteliki montowane z przodu pozwalają również utrzymać kontakt wzrokowy z dzieckiem. Nie są jednak tak bezpieczne, ze względu na otwartą konstrukcję, dlatego polecane są głównie dla rodziców ze starszymi pociechami. Starsze modele montowane są do siodełka, co niestety powoduje później problemy z ich układem sterowania.

 

Fotelik rowerowy

 

Najczęściej spotkasz się natomiast z zabudowanymi, kulistymi przyczepkami, które właściwie wykluczają możliwość jej przewrócenia. Oto najważniejsze kryteria wyboru, na które powinieneś zwrócić uwagę przed zakupem.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie przyczepki rowerowej?

Amortyzacja: kluczowy element, jeśli chodzi o komfort dziecka podczas jazdy. Bez dobrego systemu amortyzacji musimy przygotować się na to, że nasz mały pasażer nie będzie wygodnie znosił podróży, a o smacznym śnie możemy w ogóle zapomnieć. Producenci oferują nam zwykle dwa mechanizmy – sprężynowy oraz piórkowy. Pierwszy spisuje się nieco lepiej na trudnej i nierównej nawierzchni, ale za to jest z pewnością mniej trwały. Jeśli zamierzasz często i długo korzystać z przyczepki, wybierz amortyzację piórkową. Z uwagi na fakt, że dziecko rośnie, koniecznie wybierz model z regulacją.

Pozycja siedzenia: tutaj sprawa jest prosta – im większa możliwość zmiany kąta nachylenia, tym lepiej. Dziecko zazwyczaj będzie podróżowało w pozycji półleżącej lub nawet leżącej. Z oczywistych przyczyn nie jesteśmy w stanie sprawdzić optymalnego ustawienia na własnej skórze, więc obserwowanie reakcji naszej pociechy i odpowiednie regulowanie ustawień stanowi klucz do osiągnięcia komfortu jazdy (także rodzica).

Wnętrze przyczepki: pozycja związana mocno z wiekiem i wzrostem dziecka. Im starsze dziecko, tym więcej przestrzeni będzie potrzebowało. Warto jednak pamiętać, że przyczepki posiadające znaczne gabaryty będą trudniejsze w prowadzeniu. W tym przypadku większe nie zawsze oznacza lepsze. Zwłaszcza gdy poruszamy się po ciasnych alejkach miejskich lub często korzystamy z obiektów użyteczności publicznej (place zabaw, windy). Niektórzy producenci oferują w swoich modelach dwuosobowych możliwość aranżacji wnętrza w taki sposób, by jedno dziecko siedziało na samym środku. Na pewno sporym udogodnieniem byłaby możliwość bezproblemowego schowania przyczepki do bagażnika samochodu.

Zagłówki i pasy: czynnik niezwykle ważny w kontekście bezpieczeństwa. W dobrych sprzętach nie powinniśmy martwić się o ten aspekt, natomiast już niekoniecznie ma to przełożenie na komfort jazdy. Wyścielane pasy stosuje się właściwie w większości serii, ale już dodatkowa poduszka lub wygodny, regulowany zagłówek, nie są standardem. Warto wybrać ten model, który posiada przynajmniej trzy klamry, a do tego nie daje możliwości samodzielnego odpięcia się dziecku.


Thule Cab


Ochrona przed deszczem/słońcem: akcesoria o tym przeznaczeniu znajdują się właściwie w każdej przyczepce, choć ze względu na technologię wykorzystywaną przez producentów, mogą mieć różne zastosowanie. Co oczywiste – materiały osłony powinny być wykonane z wodoodpornych i wiatroszczelnych materiałów. Topowe modele najlepszych marek oferują wersje odbijające promienie słoneczne, co obniża temperaturę wnętrza o kilka stopni. W przyczepkach firmy Thule możemy modyfikować ustawienie osłonek tak, by do środka nie dostawał się piach czy błoto. Będzie to bardzo ważna funkcja dla rodziców, którzy lubią podróżować w terenie pozamiejskim.

Wentylacja: element bardzo ważny i łączący się bezpośrednio z poprzednim punktem. Przy niemal całkowicie zabudowanej przyczepce kluczowe jest, by zapewnić dziecku odpowiedni dostęp powietrza. Najczęstszym i najlepszym rozwiązaniem na rynku są boczne otwory wentylacyjne, które dodatkowo możemy rozsunąć lub odpiąć. Zapewnia to świetną cyrkulację powietrza nawet wtedy, gdy z przodu naciągnięta jest folia przeciwsłoneczna czy przeciwdeszczowa. Większość producentów umieszcza dodatkowo wywietrzniki z tyłu przyczepki.

Hamulce: zazwyczaj producenci stosują hamulce nożne, które zapobiegają poruszeniu się kół przyczepki podczas postoju. W droższych sprzętach znajdziemy za to hamulce tarczowe. Są one dodatkowo regulowane, tak by ich siłę dostosować do indywidualnych preferencji. To rozwiązanie niezbędne dla tych osób, które chcą wykorzystywać przyczepkę również do biegania czy jazdy na rolkach.

Bagażnik: jest to kwestia opcjonalna, ale każdy rodzic doskonale wie, jak wiele rzeczy trzeba zabrać na wycieczkę z dzieckiem. Tym bardziej, jeśli nie jest to krótka przejażdżka, a np. kilkudniowa wycieczka. Niektóre przyczepki oferują bagażniki z tak dużą pojemnością, że zmieścimy tam nawet składaną „spacerówkę”. Nie da się jednak ukryć, że większa przestrzeń ładowna podnosi wagę przyczepki oraz utrudnia skręcanie i jazdę w wąskich przestrzeniach.

 

Thule Cab, podwójny

 

Dodatkowe akcesoria: modele oferujące wszelkiego rodzaju haczyki docenią zwłaszcza rodzice najmłodszych dzieci. Warto zainwestować również w wymienne pokrowce. Dzięki temu łatwo będziemy mogli uprać je w pralce, dbając o czystość i higienę wewnątrz kabiny. Jeśli przyczepkę będziesz przechowywał w przestrzeni publicznej (np. w bloku) albo na balkonie, możesz zakupić dodatkowy pokrowiec. Dla zwiększenia widoczności polecamy zainstalowanie dodatkowych światełek odblaskowych, czy nawet LED-owych.

Pamiętając o wygodzie Twojego dziecka, nie zapominaj o własnym komforcie. Sięgaj tylko po przyczepki renomowanych producentów, bo tylko one oszczędzą Ci niepotrzebnych nerwów i trudności związanych z samą jazdą. Odpowiedni sprzęt w każdej konfiguracji znajdziesz na Empik.com. Jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek, możesz być pewien, że rodzinne wycieczki będą dla Was wielką przyjemnością.

 

Dowiedz się także, jaki rower kupić oraz jakie hamulce, opony, łańcuchy, przerzutki, amortyzatory i pedały wybrać.