Jak powstały łyżworolki?
Potrzeba jest matką wynalazków i tak też było w przypadku łyżworolek. Ich pierwowzór stworzono już w XVIII wieku. Wszystko dlatego, że część społeczeństwa, zakochana w jeździe na lodzie, nie chciała robić sobie przerwy latem. Jeden z Holendrów (niestety, jego nazwisko nie jest znane), przyczepił kółka do kawałka drewna, a następnie umieścił je przy swoich butach. Pierwszą zidentyfikowaną osobą, która poruszała się na łyżworolkach był… producent instrumentów muzycznych. John Joseph Merlin chciał w niezwykle efektowny sposób pojawić się na jednym z balów maskowych. Nie potrafił jednak hamować, więc wylądował na lustrze, rozbijając je w drobny mak.
Dopiero w 1863 roku udało się stworzyć sprzęt, który umożliwił względnie bezpieczną i kontrolowaną jazdę. Amerykanin James Plimpton zaprezentował wrotki, czyli buty z czterema kółkami, umożliwiające zarówno hamowanie, jak i skręcanie. 21 lat później, również w Stanach Zjednoczonych, wynaleziono łożyska kulkowe, co znacznie przyspieszyło proces.
Za ostateczną datę powstania rolek przyjmuje się rok 1980. To wtedy hokeiści z Minneapolis - bracia Scott i Brennan Olsonowie – szukali sposobu na rozszerzenie możliwości treningowych poza lodowiskiem. Do buta hokejowego przymocowali koła z poliuretanu oraz gumowy hamulec na pięcie. Był to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Buty cieszyły się coraz większą popularnością, a bracia zdecydowali, że rozpoczną ich produkcję na masową skalę. Założyli więc firmę Rollerblade, która do tej pory jest światowym liderem w sprzedaży tego typu sprzętu.
Obecnie mamy taką różnorodność produktów, że naprawdę niełatwo wybrać odpowiednie rolki. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania użytkownika, ale też i od preferowanego stylu jazdy. Zastanawiasz się, jakie rolki kupić dla początkujących? Poznaj ich poszczególne rodzaje!
Jakie rolki kupić?
Wyróżniamy pięć rodzajów, a każdy przeznaczony jest dla innego stopnia zaawansowania technicznego oraz częstotliwości jazdy.
-
Rolki rekreacyjne (fitness)
Przeznaczone dla początkujących osób, które będą poruszać się głównie po płaskiej i niewymagającej nawierzchni. Wielkość ich kółek zawiera się w przedziale 78-84 mm. Dzięki odpowiedniej stabilizacji chronią naszą stopę przed różnymi urazami. Nie osiągniesz na nich oszałamiających prędkości, ale za to poczujesz się stabilnie i pewnie. Jeśli planujesz po prostu od czasu do czasu pojeździć ogólnodostępnymi ulicami i alejkami – to wybór dla ciebie.
-
Rolki szybkościowe
Przeznaczone dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Posiadają większe kółka niż rolki rekreacyjne (90 mm) i, jak sama nazwa wskazuje, pozwalają osiągać większe prędkości. Znajdziemy w nich dwa rodzaje butów. Te dłuższe – za kostkę – polecane są osobom o mniejszym doświadczeniu, ale chcącym spróbować bardziej wyczynowej jazdy. Z kolei wprawieni rolkarze docenią krótsze obuwie, lepiej dostosowane do dużych prędkości.
-
Rolki agresywne
Wybierz ten rodzaj sprzętu, jeśli jesteś wyczynowcem, a jeździsz głównie w skateparkach. Sama ich budowa charakteryzuje się wzmocnioną konstrukcją w okolicach kostek oraz zwiększoną wagą, w stosunku do wyżej wymienionych typów. Możliwa jest także różna konfiguracja kółek, a ich wielkość również zależy od indywidualnych preferencji. Jest to sprzęt bardzo wymagający, przeznaczony do specyficznej jazdy.
-
Rolki freestyleowe
Często popełniany błąd, to mylenie tego typu rolek z ich agresywnymi odpowiednikami. Istotnie – są one odpowiednie także dla bardziej doświadczonych. Niemniej jeździ się na nich zupełnie inaczej. Są znacznie lżejsze, a przez to zwrotne i szybkie. Idealnie pasują do jazdy slalomowej, w której wykonuje się dużą liczbę dynamicznych skrętów.
-
Rolki hokejowe
Nie są przeznaczone do jazdy, a do gry w hokeja. Z tego powodu są też mniej popularne, co wcale nie znaczy, że trudnodostępne. Co ciekawe, rolki hokejowe dla bramkarzy posiadają pięć kółek o niewielkiej średnicy, natomiast dla zawodników z pola przeznaczone są te większe, z czterema kółkami.
-
Rolki regulowane
Jeśli zastanawiasz się, jakie rolki kupić dla dziecka, to jest zdecydowanie najlepsza opcja. Każdy rodzic musi mierzyć się z problemem „wyrastania” swojej pociechy, również ze sprzętu sportowego. Regulowane rolki dla dzieci umożliwiają modyfikację wielkości buta nawet o cztery rozmiary. Są również najwolniejsze ze wszystkich typów, a zatem i najbezpieczniejsze. Idealne do nauki jazdy, choć starsi użytkownicy powinni sięgnąć po rolki rekreacyjne.
-
Rolki z wymienną płozą
To doskonałe rozwiązanie dla łyżwiarzy, którzy w sezonie letnim nie chcą rozstawać się ze swoimi butami. Specjalna konstrukcja umożliwia wymianę płozy, dzięki czemu zyskujemy sprzęt „2 w 1”. Warto jednak zaznaczyć, że ten typ ma dość duże ograniczenia w rozmiarze (głównie do nr 41), a także w wadze jeżdżącego (zwykle do 60 kg). Dlatego też korzystają z niego głównie dzieci i osoby o drobniejszej budowie ciała.
Jak wybrać odpowiednie kółka do rolek?
Nie ma wątpliwości, że kółka są kluczowym elementem rolek i ich odpowiedni wybór jest niezwykle ważny dla twojego komfortu oraz bezpieczeństwa. Najlepszym materiałem jest poliuretan, zapewniający elastyczność i wytrzymałość konstrukcji. Unikaj kółek z plastiku lub innych twardych materiałów, gdyż szybko się zniszczą, a ponadto nie zapewnią odpowiednich wrażeń z użytkowania.
Rozmiary kółek podawane są w milimetrach. Zasada jest prosta – im mniejsze kółka, tym wolniejsza prędkość, ale jednocześnie większa stabilność i przyczepność. Właśnie dlatego początkującym polecamy kółka do 70 mm. Bardziej zaawansowani mogą celować w wyższe rozmiary, w przedziale 70-85 mm. Możliwa jest ich wymiana, ale trzeba pamiętać, że płozy mają swoje ograniczenia – z rolek rekreacyjnych nie zrobimy agresywnych.
Drugim parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest twardość kółek. Określą się ją symbolem „A”. Za miękkie uważa się te w przedziale 74A – 82A i najlepiej sprawdzają się dla początkujących – dają mniejszą prędkość, ale pozwalają lepiej kontrolować stopy. Te twardsze, zwykle w przedziałach 84A+, zalecamy bardziej zaawansowanym. Ich zaletą jest też większa wytrzymałość i odporność na uszkodzenia.
Ostatnim kryterium jest profil kółek. Wyróżniamy trzy rodzaje: płaski, ścięty i okrągły. Pierwszy stosowany jest w rolkach agresywnych i zapewnia dobrą przyczepność. Drugi przeznaczony jest do szybkiej jazdy, a trzeci dla lubiących freestyle czy grę w hokeja.
Jakie łożyska do rolek?
Rodzaj łożyska jest bardzo ważny, dlatego że wpływa bezpośrednio na szybkość kręcenia się kółek. W sklepach rozpoznamy go za pomocą symbolu „ABEC” (rzadziej „SG”), poprzedzającym cyfrę (1, 3, 5, 7 lub 9). Wyższa oznacza, że rolki będą szybsze. Początkującym polecamy ABEC1, ABEC3 lub ABEC5. Zaawansowani śmiało mogą próbować sił z wyższymi parametrami.
Powinniśmy również stosować kółka i łożyska tego samego producenta. Zdarza się, że sprzęt, stworzony przez różne firmy, nie współpracuje ze sobą najlepiej. Większość łożysk jest metalowa, jednak możemy natrafić na ceramiczne konstrukcje (głównie w rolkach szybkościowych). Taki wybór będzie jednak wymagał głębszego sięgnięcia do portfela, a różnicę poczują wyłącznie doświadczeni rolkarze.
Jakie płozy do rolek?
To ona łączy but z kółkami i jest głównym elementem stylu jazdy. Produkowane są najczęściej z włókien karbonowych lub aluminium. Pierwsze znacznie lepiej amortyzują wszelkie drgania, ale są za to mniej stabilne. Drugie, poza pewniejszym trzymaniem się trasy, dają jeszcze lepszą prędkość, a w dodatku są znacznie lżejsze.
Płozy aluminiowe są twardsze i właśnie dlatego polecane są osobą o wadze powyżej 75 kg. Wszystko dlatego, że szyny montuje się jak najbliżej ziemi, aby jak najlepiej wykorzystywać energię z odepchnięcia. Twardość płozy ma także wpływ na jej żywotność. Twardsze sztuki wytrzymają z nami więcej przejażdżek.
Jakie buty do rolek?
Mierzymy je dokładnie tak, jak zwykłe buty. Jeśli zakupu dokonujesz przez Internet, warto znać swój rozmiar i długość wkładki. Łatwo to sprawdzić – wystarczy na kartce papieru zaznaczyć przód i tył stopy, a następnie zmierzyć odległość. Pamiętaj jednak, że twoja stopa będzie nieco bardziej napuchnięta podczas wysiłku, więc warto dodać do tego 0,5 – 1 cm.
Dobry but musi być odpowiednio usztywniony i dopasowany. Nie powinien być zbyt luźny, ponieważ może to doprowadzić do utraty kontroli nad rolkami. Niezbędny jest także właściwy system zapięć. Dobre rolki powinny mieć klamry na pięcie, podbiciu oraz bezpośrednio nad kostką.
Istotna jest także higiena. Przewiewność materiału i dobry system wentylacji zapewni ci komfort podczas dłuższych przejażdżek. Wiele modeli posiada także konstrukcje z wyjmowanym butem, który potem możesz uprać w pralce.
Teraz już wiesz, w jaki sposób wybrać odpowiedni dla ciebie sprzęt. Niezależnie od tego, czy zastanawiasz się, jakie rolki kupić dla siebie, czy dla swojego dziecka, właściwe dopasowanie to klucz do bezpieczeństwa i przyjemności z jazdy.
Więcej porad odnośnie zakupu sprzętu sportowego znajdziesz w dziale Trenuję.
Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.
Komentarze (0)