Najważniejsze w kąciku do nauki dla dziecka jest to, żeby… był kącikiem do nauki. Nie ma znaczenia, czy dziecko ma swój pokój, czy musimy wygospodarować przestrzeń ze wspólnego pomieszczenia. Dziecko zaczyna naukę, a to ciężka praca. I nie powinno odrabiać lekcji na swoim starym stoliku do zabaw ani przy kuchennym stole. Dlaczego? Powodów jest kilka.

 

Zegar ścienny

 

Pokój ucznia - 12 lat za biurkiem, a może i więcej…

Przede wszystkim uczeń w swoim kąciku do nauki spędzi przynajmniej 12 lat (szkoła podstawowa i średnia). Czasem będzie to 15 minut, a innym razem 5 godzin (napisanie rozprawki na „brudno” i czysto tylko w teorii trwa 3,5 godziny). Dziecko musi mieć swoje miejsce, którego z nikim nie dzieli, a gdy zrobi przerwę w nauce, nie powinno składać zeszytów i notatek „bo obiad, bo młodszy brat też chce odrobić lekcje”. Również z powodu czasu spędzanego na edukacji, bardzo ważne jest spełnienie odpowiednich wymogów, jakie dyktuje miejsce do stałego rozwoju.

Kącik do nauki – na co zwracać uwagę:

  • Wielkość i wysokość biurka,

  • Typ krzesła,

  • Rodzaj i kąty padania oświetlenia naturalnego i sztucznego.

I rzecz kluczowa: wydzielenie miejsca pracy od miejsca odpoczynku i zabawy w pokoju ucznia. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie ma to znaczenia dla budowania zdrowych nawyków i tzw. higieny pracy. Nawet we wspólnej przestrzeni można wydzielić strefę skupienia, gdzie są warunki sprzyjające pracy umysłowej. Co to znaczy? Weźmy na przykład strefę zabawy. To miejsce, gdzie dziecko powinno mieć wiele zróżnicowanych bodźców zachęcających do ruchu i działania w różnych pozycjach.

 

Lampka biurkowa

 

 

Strefa snu to strefa wyciszenia. Wygodny materac, bawełniana pościel, ukochana poduszka lub pluszak, półka na książkę i wodę, może dodatkowa lampka zmieniającą kolor albo rzucającą wzory na ściany i sufit. Takie zróżnicowanie miejsc pozwala dziecku lepiej funkcjonować, porządkuje jego dzień i nawyki. Dlatego warto, by nasz uczeń mógł odrabiać lekcje w kąciku do nauki dla dziecka, a nie miejscu, które kojarzy mu się ze snem czy wymaga uprzątnięcia zabawek. 

Pokój dla ucznia – inspiracje w 6 krokach

W przypadku kącika do nauki dla dziecka warto zadbać o kilka aspektów wyposażenia pokoju. Dzięki temu warunki do nauki będą zdecydowanie lepsze. Ważne są nie tylko krzesło, biurko czy lampka, ale również inne dodatki, które pozwalają na lepsze przechowywanie oraz organizowanie przestrzeni. Przygotowałam dla ciebie 6 wskazówek, które podpowiedzą ci, jak przygotować pokój ucznia.

  • Biurko w kąciku do nauki dla dziecka

Może to być blat z nogami albo pełen mebel z szafkami i szufladami. Pierwszy przypadek sprawdza się, gdzie dziecko ma własny pokój do nauki i większą przestrzeń, bo do biurka typu stolik potrzebna jest dodatkowo komoda na szkolne rzeczy. Plusem tego rozwiązania jest swoboda dostawiania krzesła i najczęściej większa powierzchnia blatu. Można też zamówić nogi o regulowanej wysokości, co sprawia, że łatwiej dostosujemy jego wysokość do zdrowej postawy rosnącego dziecka - chociaż ten problem możemy rozwiązać spokojnie za pomocą dobrze dobranego fotela do biurka.

Mamy ogromny wybór mebli różnej wielkości ze schowkami po obu stronach lub po jednej. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj biurka się zdecydujemy, pamiętajmy, że blat musi mieć minimum 60 cm szerokości (do 90 cm), a długość blatu sprzyjająca swobodnej pracy to 120 cm.

 

Zestaw mebli, 4 el. FRISK biały/dąb naturalny

 

  • Krzesło do pokoju ucznia - inspiracje

O doborze właściwego krzesła do nauki, można napisać oddzielny artykuł. Jest ono bardzo ważne, bo to od niego właśnie zależy w dużym stopniu prawidłowa postawa naszego ucznia. Krzesło musi dać się tak ustawić (wyregulować), by kąt między ramieniem a przedramieniem osoby siedzącej na nim przy biurku wynosił 90°. Ponieważ to krzesła, a nie biurka mają najczęściej regulowaną wysokość, warto o tym pamiętać. Co zrobić, gdy po takim ustawieniu nasz mały jeszcze pierwszak nie sięga stopami do podłogi? Musimy dać mu podstawkę. Ponieważ przy prawidłowej postawie stopy muszą opierać się na ziemi. Ortopedzi zwracają jeszcze uwagę na to, by krzesło podpierało odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

 

Fotel do biurka

 

  • Lampka a oświetlenie naturalne w pokoju ucznia

Do nauki, czytania, pisania najlepsze jest oświetlenie naturalne, które pada ze strony przeciwnej niż „pisząca ręka”. Czyli dla osoby praworęcznej, okno powinno być z lewej strony biurka i odwrotnie, dla leworęcznej z prawej strony.

Mniej polecanym, ale moim zdaniem nadal bardzo dobry rozwiązaniem jest ustawienie biurka pod oknem w kąciku do nauki. To daje dobre światło, ale też możliwość patrzenia za okno, czyli odpoczynku dla oczu.

Najgorszym ustawieniem jest okno za plecami ucznia, ponieważ zasłania on sobie ciałem dostęp naturalnego światła, a na zeszytach i książkach widzi rzucany przez siebie cień. Niezależnie od bliskości okna, na każdym biurku w pokoju ucznia powinna znaleźć się lampka. Ale nie ozdobna, stołowa, tylko typowo biurowa. Czyli ruchoma, umożliwiająca przestawianie jej i wyginanie tak, aby jak najlepiej dopasować kąt padania światła do potrzeb dziecka.

Wskazówka:

Ustawienie lampki dopasowujemy zawsze przed odrabianiem lekcji. Nie ustawiamy jej raz na cały rok szkolny

Lampki biurkowe są też bardzo ciekawym elementem dekoracyjnym pokoju dziecięcego, więc poza funkcjonalnością warto zwrócić uwagę na ich wygląd.

 

lampka biurkowa xiaomi

 

  • Przechowywanie i porządek w kąciku do nauki

Uczeń musi mieć szafki w pokoju do nauki. Czy to bezpośrednio w biurku, czy w komodzie obok to już kwestia drugorzędna. Rzeczy do szkoły jest naprawdę sporo. Książki i zeszyty, przybory, bloki, plasteliny. Potem pamiątkowe sprawdziany, zapisane zeszyty i ćwiczenia. Słownik, śpiewnik, flet. Wszystkiego wymieniać nie będę, ale jeśli myślicie, że jedna szuflada w kąciku do nauki dla dziecka wśród zabawek wystarczy, to nic z tego.

Możecie też kupić kosz na śmieci, choć nie u każdego dobrze się sprawdza. Czasem lepiej jest, gdy dziecko po skończonej pracy porządkuje kącik do nauki i od razu wynosi odpady do zbiorczego pojemnika w kuchni.

 

  • Dodatki do kącika do nauki dla dziecka - mata, kubek na ołówki, tablica

Mistrzowie drugiego planu, niekonieczni, więc nie musimy ich kupować od razu. Możecie poczekać i sprawdzić, co się przyda. Czy konieczna jest mata ochronna na podłogę, bo kółka krzesła rysują posadzkę? A może bardziej potrzebna będzie mata na biurko w pokoju ucznia, bo nasz prymus lubi malować, rysować, wycinać, kleić, mazać i dobrze by było ochronić blat przed szybkim zniszczeniem? A co, gdy dziecko ciągle szuka ołówka czy długopisu, gumki w swoim kąciku do nauki? Wtedy warto ustawić na blacie kubek z kilkoma zapasowymi narzędziami pracy albo zestaw na biurko, jeśli potrzebuje więcej miejsca na kredki, nożyczki, klej itd. Warto też zadbać o zegar - dzięki niemu dziecku łatwiej jest zorganizować sobie czas. 

 

Zegar cyfrowy z funkcją budzika

 

I na koniec coś, co prędzej czy później i tak się przyda: tablica. Najlepiej, jeśli jest magnetyczna i do zapisywania ścieralnym mazakiem. Magnesy pozwalają przypiąć bezpośrednio ważne kartki jak klasówka, z której uczeń jest dumny albo zanotowane zadanie domowe na za tydzień. Mazak ścieralny pozwala notować ważne sprawy typu „przynieść ziemniaka na poniedziałek” bezpośrednio na tablicy, co jest ekonomiczne i ekologiczne, bo nie wymaga papieru. Taki zewnętrzny notes szkolny pomaga zarówno dziecku, jak i rodzicom, którzy mają wgląd do tego, co dzieje się w szkolnym życiu ucznia.

 

Naklejka kalendarz

 

  • Design w pokoju ucznia - inspiracje

Im prościej, tym lepiej. Najlepiej, jeśli kącik do nauki dla dziecka jest stonowany i dość ascetyczny, dzięki czemu uczeń się nie rozprasza i nie jest przemęczony bodźcami. Nie znaczy to jednak, że pokój ucznia musi być brzydki, smutny czy nudny. Możemy wybrać ulubione kolory dziecka, pamiętając jednak, że jeśli kocha czerwony, to używamy go w dodatkach, a nie w dominantach.

 

Dywan do pokoju

 

Nie stosujmy wielu ozdób i bibelotów. Za to wprowadźmy tematyczne i użytkowe drobiazgi. Na przykład plakat z literkami, tabliczką mnożenia czy gatunkami żab – w zależności od zainteresowań dziecka. Albo ozdobną tablicę magnetyczną z zabawnymi magnesami. Ramkę ze zdjęciem, które wywołuje dobry nastrój, na przykład z zabawy w Legolandzie lub u babci na wsi. Albo ładną poduszkę dekorcyjną czy piękny zegar. Zasada jest prosta: im niej drobiazgów wprowadzicie na początku, tym lepiej. Sami zobaczycie, jak kącik do nauki naturalnie ożyje po kilku miesiącach szkoły i jak wiele nieprzewidzianych rzeczy się w nim pojawi.

 

Poduszka dekoracyjna, DROP Kropelka, róż, 40x35 cm

 

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka

Zdjęcie okładkowe: źródło: Shutterstock

 

BTS