Ostrzenie łyżew to podstawa, jeśli chcesz przedłużyć ich żywotność oraz zapewnić sobie bezpieczniejszą i komfortową jazdę. Nie ma mowy o nabywaniu nowych umiejętności, jeśli płozy będą stępione. Wbrew temu, co może wydawać się amatorom, to właśnie na dobrze naostrzonych łyżwach można czuć się pewnie na lodzie, łatwiej łapać balans i kontrolować jazdę.
Jak często ostrzyć łyżwy?
Ostrzenie łyżew to dość indywidualna kwestia i zależy od kilku czynników.
Łyżwy figurowe wykorzystywane do jazdy rekreacyjnej mogą być ostrzone co 10-15 godzin spędzanych na lodowisku. Natomiast sportowiec powinien częściej ostrzyć łyżwy hokejowe, bo co 3-10 godzin. Na częstotliwość ostrzenia płóz wpływ ma także waga łyżwiarza, jego umiejętności i styl jazdy oraz stan lodowiska. Poza tym konieczne jest naostrzenie nowo kupionej pary łyżew, ponieważ ze względów bezpieczeństwa sklepy nie mogą sprzedawać sprzętu z naostrzonymi płozami.
318,99 zł
(-119 zł)
- najniższa cena
318,99 zł
(-119 zł)
- cena regularna
318,99 zł
(-119 zł)
- najniższa cena
318,99 zł
(-119 zł)
- cena regularna
318,99 zł
(-119 zł)
- najniższa cena
318,99 zł
(-119 zł)
- cena regularna
Kiedy naostrzyć łyżwy?
Jest kilka przesłanek, świadczących o tym, że pora naostrzyć łyżwy. Koniecznie zrób to, jeśli:
- kupiłeś nowe łyżwy w sklepie;
- płozy matowieją lub rdzewieją;
- twoje nogi rozjeżdżają się na boki podczas jazdy;
- masz dobrze opanowaną technikę jazdy, a mimo tego nagle zaczynasz czuć się mało stabilnie na lodzie i trudniej ci kontrolować jazdę.
Jak dobrać głębokość i krzywiznę rowka?
Przyjrzyj się swoim łyżwom. Szybko zauważysz, że płoza nie jest jednolita, ale podzielona zagłębieniem na dwa ostrza. To zagłębienie to rowek, który mierzy się w calach. Jego głębokość i krzywizna są uzależnione od stylu jazdy oraz umiejętności łyżwiarza, a także wpływają na szybkość jazdy, płynne skręty i przyczepność na lodzie. Wyróżniamy:
- rowek głęboki na 1/2 lub 3/8 cala – łatwo go poznać po wyraźnych krawędziach, sprawdza się przy gwałtownych przyspieszeniach i gdy trzeba mocno zahamować, dlatego przydaje się hokeistom; rowek na 1/2 cala jest odpowiedni dla osób, które dopiero rozpoczynają jazdę na łyżwach hokejowych, a rowek na 3/8 cala jest szczególnie polecany cięższym łyżwiarzom;
- rowek płytki na 1, 3/4 lub 7/8 cala – nie ma wyraźnych krawędzi, więc łyżwy słabiej trzymają się tafli, dzięki czemu jazda jest płynniejsza, lżejsza i szybsza;
- rowek neutralny na 5/8 cala – jest odpowiedni dla łyżwiarzy rekreacyjnych i do nauki jazdy na figurówkach.
Znajomość głębokości i krzywizny rowka to odpowiedź na pytania, jak odpowiednio naostrzyć łyżwy figurowe, a jak hokejowe.
Jak naostrzyć łyżwy w domu?
Zacznijmy od tego, że choć można ostrzyć łyżwy domowym sposobem, wymaga to ogromnej ostrożności i odpowiednich narzędzi. Jeśli nie czujesz się pewnie przy takiej pracy, lepiej powierz to zadanie profesjonalistom.
Aby naostrzyć łyżwy w domu, będziesz potrzebować szlifierki diamentowej, okularów i rękawic ochronnych. Zacznij od ustawienia płozy równolegle do tarczy szlifierskiej. Potem przesuwaj ją w przód i tył. Rób to spokojnie, z taką samą siłą nacisku i prędkością.
Jeśli łyżwy wymagają tylko lekkiego naostrzenia, np. w trakcie trwania sezonu zimowego albo gdy nie są często i mocno eksploatowane, wystarczy ci zwykła osełka.
Jak wyglądają naostrzone łyżwy?
Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy łyżwy są naostrzone? Jest na to całkiem prosty sposób! Pójdź na lodowisko i przekonaj się, jak ci się jeździ. Trudności w kontrolowaniu nóg i częsta utrata przyczepności to znak, że łyżwy nie są dobrze naostrzone.
Więcej sprawdzonych porad znajdziesz w dziale Sporty zimowe.
Zdjęcie okładkowe: Shutterstock
Komentarze (0)